Jump to content



Εργασία και διαβίωση στην Ιρλανδία


Wizard!

Recommended Posts

20 minutes ago, GFFermari said:

Θα θελα να δω πως βγαινει αυτο το 18500€ για την Ελλαδα. Γιατι μου φαινεται πολυ μακρια τη πραγματικοτητα.

Θα θελα να δω το μεσο εισοδημα των ΔΥ και ΙΥ αλλα και την κατανομη αυτου σε ολο το φασμα των υπαλληλων.

Προφανώς αναφέρεται σε μεικτό ετήσιο εισόδημα. Άρα αν κάνεις 18500/14= 1322€ μεικτά = 1015€ καθαρά. Πολλά δεν τα λες και σίγουρα μισθοί των 2000-3000-4000€ που παίζουν, επηρεάζουν το μέσο όρο.

 

20 minutes ago, GFFermari said:

Ον τοπικ: Υπαρχει αγορα στην Ιρλανδια για πολιτικους μηχανικους/τοπογραφους/εργοταξιακους?

Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω πως ναι, γιατί λόγω της ανάπτυξης υπάρχει σημαντικό θέμα με τα σπίτια, άρα θα αναγκαστούν να χτίσουν.

Επίσης, γίνονται αρκετά έργα υποδομών, ειδικά σε δρόμους, δημόσια κτήρια, νοσοκομεία, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου ψάχνει για μεταπτυχιακό στο NUI Galway.. απ'ότι είδα, δεν έχουν εστίες, μα πρέπει να βρει μόνος τους στέγαση..

Τι λέτε; Θα'ναι δύσκολο; Ρωτάω κυρίως επειδή είπατε υπάρχει θέμα με τη στέγαση στο νησί. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Delijohn said:

Φιλαράκι μου ψάχνει για μεταπτυχιακό στο NUI Galway.. απ'ότι είδα, δεν έχουν εστίες, μα πρέπει να βρει μόνος τους στέγαση..

Τι λέτε; Θα'ναι δύσκολο; Ρωτάω κυρίως επειδή είπατε υπάρχει θέμα με τη στέγαση στο νησί. 

Έχω δει αρκετές εστίες κοντά στο NUIG. Ως φοιτητής και αν είναι διατεθιμένος για συγκατοίκηση, θα βρει πιό εύκολα πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Έχω δει αρκετές εστίες κοντά στο NUIG. Ως φοιτητής και αν είναι διατεθιμένος για συγκατοίκηση, θα βρει πιό εύκολα πάντως.

απ'ότι είδα, το πανεπιστήμιο έχει μόνο μία που είναι ήδη γεμάτη για το 2016-2017, οπότε πρέπει να βρει μόνος.. ξέρω πως μιλάει ήδη με γραφείο για να του βρουν, αλλά δεν είναι άτομο που θα συγκατοικούσε, γι'αυτό...φοβάμαι :p

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Delijohn said:

απ'ότι είδα, το πανεπιστήμιο έχει μόνο μία που είναι ήδη γεμάτη για το 2016-2017, οπότε πρέπει να βρει μόνος.. ξέρω πως μιλάει ήδη με γραφείο για να του βρουν, αλλά δεν είναι άτομο που θα συγκατοικούσε, γι'αυτό...φοβάμαι 

Αν δε θέλει να συγκατοικήσει, θα δυσκολευτεί πολύ. Όχι μόνο για να βρει, αλλά και για να το συντηρήσει. Ένα λογικό σπίτι, θα του κοστίσει κάπου 400-600€. Αν βάλεις σκουπίδια, internet, ρεύμα, θέρμανση, φτάνει κάπου 600-800€ το μήνα. Είναι πολλά να τα δίνει μόνος του, ειδικά αν αναλογιστείς ότι ο καθαρός βασικός μισθός, σε περίπτωση που βρει μια απλή δουλειά, είναι κοντά στα 1500€ το μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκατοίκηση λέμεεεε. Θα βρει 1-2 φοιτητριούλες συγκάτοικους (απόλυτα φυσιολογικό εδώ) και όλα μέλι ;)

 

βασικά η συγκατοίκηση επιβάλεται λόγω κόστους όπως είπαν παραπάνω. Όλοι οι συνάδελφοι μου που δεν είναι παντρεμένοι, συγκατοικούν στα 35+ τους.

 

Πες του μακρυά από Ισπανίδες, Γερμανίδες(ετσ κετς) και θα είναι οκ. Ιρλανδές εξαρτάται. Αν είναι χωριάτισες χμμμ...δεν ξέρω τι θα γίνει. Σχετικά πρωτευουσιάνες (από πόλη δηλαδή) είναι κουλ.

Ιταλίδες είναι τζάμι, αλλά πολύ πάρλα. Ωτοασπίδες δεν βλάπτουν.

 

Ή μπορεί να πετύχει συγκάτοικο από Bethesda και να παίζει skyrim.next beta

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3 hours ago, JaguarOne said:

"απλή" ερώτηση. μου στέλνουν recruiters "job X at dublin 40.000€ with packages on top". Αυτό το 40κ σε τι μεταφράζεται στη τσέπη (χωρίς έξοδα διαβίωσης κλπ). Παίζει κάποιος πίνακας/calculator online?

Εξαρτάται από την εμπειρία σου και αν πας ως junior/middle/senior/leader/manager.

Τα 40Κ πάντως, αν είσαι μόνος σου και μείνεις με συγκάτοικο/ους, είναι οκ. Αν έχεις οικογένεια, μόνο αν η γυναίκα σου παίρνει άλλα τόσα.

Αν μιλάμε για Δουβλίνο πάντα. Σε άλλες πόλλες, τα 40Κ είναι καλύτερα και ζεις πιό άνετα.

Το εργαλείο που έβαλε ο @Delijohn θα σου δώσει κατά προσέγγιση τα νούμερα και συνήθως θα πάρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν αρκετά σαιτ με το φορολογικό υπολογισμό. Το παραπάνω σου δίνει μια καλή ιδέα.

 

2.500 στην τσέπη μπορεί να είναι πολλά ή λίγα, αναλόγως την πόλη που θα μείνεις. Στο Δουβλίνο, μόνο με συγκάτοικο. 

Για οικογένεια θέλεις 2ο εισόδημα.

 

Για galway και  cork είναι λίγο πιο λογικά τα πράγματα από ενοίκια.

 

Αν θέλεις περισσοτερες λεπτομέρειες ρώτα μας...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος darkCount έγραψε:

2.500 στην τσέπη μπορεί να είναι πολλά ή λίγα, αναλόγως την πόλη που θα μείνεις. Στο Δουβλίνο, μόνο με συγκάτοικο. 

Για galway και  cork είναι λίγο πιο λογικά τα πράγματα από ενοίκια.

Αλήθεια τώρα δεν φτάνουν 2500€ για ένα άτομο; Νομίζω πως κι ελβετία θα έφταναν 2500 φράγκα.. έστω κ λίγο έξω από την πόλη.. δλδ πόσο είναι το ενοίκιο στο Δουβλίνο για να μείνεις μόνος; Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Delijohn said:

Αλήθεια τώρα δεν φτάνουν 2500€ για ένα άτομο; Νομίζω πως κι ελβετία θα έφταναν 2500 φράγκα.. έστω κ λίγο έξω από την πόλη.. δλδ πόσο είναι το ενοίκιο στο Δουβλίνο για να μείνεις μόνος; Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.. 

450€ το φθηνότερο αν θέλεις να μείνεις μόνος σου και από την προσωπική μου εμπειρία, δε θέλεις να πας στο φθηνότερο.  Στο κάτω-κάτω, ξενιτεύεσαι για μια καλύτερη ζωή, όχι για να μείνεις σε τρώγλη. (οι φωτογραφίες δε δείχνουν πάντα την πραγματικότητα, όπως πχ σε ένα που πήγα εγώ που μύριζε μούχλα)

http://www.daft.ie/dublin-city/residential-property-for-rent/?s[mxb]=1&s[ignored_agents][0]=5732&s[ignored_agents][1]=428&s[ignored_agents][2]=1551&s[sort_by]=price&s[sort_type]=a&searchSource=rental

 

Υπολόγισε άλλα 70-80€ για ρεύμα, και 40-70€ για internet.

 

Τα shared μη φανταστείς ότι είναι πολύ φθηνότερα, από 400€ ξεκινάνε

http://www.daft.ie/dublin-city/rooms-to-share/?s[room_type]=either&s[advanced]=1&s[gender]=on&s[sort_by]=price&s[sort_type]=d&searchSource=sharing

 

Απλά εδώ τα έξοδα πάνε /2, /3, ανάλογα τα άτομα που μένεις μαζί.

Link to comment
Share on other sites

ναι κοίτα, αν θέλεις να μείνεις σε τρώγλη, δεν το συζητάω μια χαρά σου φτάνουν τα 2500. Αν αρχίσεις και κοιτάς για 2 κρεβατοκάμαρες κατάσταση τότε αρχίζουν τα ζόρια.

 

τα περισσότερα παιδιά εδώ έχουμε ξενιτευτεί σε επαρχίες βόρεια, νοτια και δυτικά του Δουβλίνου. Commuter towns γιατί τα ενοίκια είναι λιγο πιο λογικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. πάντως με τα ενοίκια που είδα, βγαίνει ένα άτομο.. ειδικά ένας εργένης με μετρημένα έξοδα που έχει σκοπό να βάλει λεφτά στην άκρη κι όχι να νομίσει ότι ζει το american dream, νομίζω πως και με ενοίκιο+λογαριασμούς στο 1000άρικο, του φτάνουν άλλα 1500€ για προσωπικά έξοδα.. για πλάκα.. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται. Ξέρω 1-2 παλικάρια που ζούν σε άθλιες συνθήκες, μαζέυουν τα λεφτά σε μασουράκια και αγοράζουν σπίτια πίσω στην χώρα τους. Ισπανός ο ένας και Πολωνός ο άλλος.

 

Εξαρτάται το τι θέλει ο καθένας και σε τι  φάση της ζωής του είναι.

 

Και 40.000 δεν είναι άσχημος μισθός για εργένη ή και παντρεμένο. Αν έχεις παιδί όμως είναι πολύ δύσκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, darkCount said:

Και 40.000 δεν είναι άσχημος μισθός για εργένη ή και παντρεμένο. Αν έχεις παιδί όμως είναι πολύ δύσκολο.

Με 40Κ παντρεμένοι εδώ, ακόμα και χωρίς το παιδί, δε θα ήμασταν καλύτερα από ότι στην Ελλάδα (αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό κομμάτι).

Οπότε εγώ, δε θα σκεφτόμουν καν μια τέτοια επιλογή. Είμαι Galway και με 55Κ είμασταν οκ, αλλά δεν περίσευαν στην άκρη. Τώρα εργάζεται και η γυναίκα μου, οπότε καλύπτει τον παιδικό (αναγκαστικά) και τα υπόλοιπα πάνε στην άκρη. Με τα ίδια Δουβλίνο, δεν ξέρω πως θα βγαίναμε. Οκ, μπορείς να περιορίσεις διασκέδαση, σπίτι, κλπ, αλλά αν είναι να τα κόψεις όλα, γιατί να φύγεις εξαρχής;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.