Jump to content


vdsl από τον ΟΤΕ από 28/2


performer

Recommended Posts

Οι τιμές των VDSL2 συνδέσεων του ΟΤΕ - Στις 28/2 ξεκινάει η εμπορική διάθεση στην Κομοτηνή - ADSLgr.com

ανοίγω αυτό το θέμα και για συζητήσουμε για το vdsl αλλά και για την ποιότητα των ήδη υπάρχων γραμμών.

από τη στιγμή που ο πΟΤΕ μου δίνει τη δυνατότητα γραμμής στα 50Mbps δε πρέπει η 24αρα που έχω να κλειδώνει στα 24;

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που ο πΟΤΕ μου δίνει τη δυνατότητα γραμμής στα 50Mbps δε πρέπει η 24αρα που έχω να κλειδώνει στα 24;

Αν η τεχνολογία είναι διαφορετική, όχι, δεν είναι απαραίτητο η μία τεχνολογία να εγγυάται την απόδοση της άλλης.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που ο πΟΤΕ μου δίνει τη δυνατότητα γραμμής στα 50Mbps δε πρέπει η 24αρα που έχω να κλειδώνει στα 24;

Δικαιολόγησε το σκεπτικό σου με αντικειμενικά κριτήρια και το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των VDSL2 συνδέσεων του ΟΤΕ - Στις 28/2 ξεκινάει η εμπορική διάθεση στην Κομοτηνή - ADSLgr.com

ανοίγω αυτό το θέμα και για συζητήσουμε για το vdsl αλλά και για την ποιότητα των ήδη υπάρχων γραμμών.

από τη στιγμή που ο πΟΤΕ μου δίνει τη δυνατότητα γραμμής στα 50Mbps δε πρέπει η 24αρα που έχω να κλειδώνει στα 24;

Η γραμμή σου θα κλειδώνει στα 24, ΑΝ, ΑΝ, ο πΟΤΕ έβαλε VDSL2 DSLAM με ADSL2+ support.

Αν έβαλε τέτοιο, θα ρίξει και τις ADSL2+ γραμμές επάνω, και θα έχεις 24 καρφί ή σχεδόν 24.

Αν όμως δεν έβαλε ADSL2+ capable DSLAM στο ΚΑΦΑΟ(Υ) σου ( ή απλά δεν βάλανε τις ADSL2+ γραμμές πάνω του ), τότε θα παραμείνεις ως έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ADSL είναι ανεξάρτητο του VDSL και με όχι εγγυημένη ταχύτητα.

κάπου είχα διαβάσει οτι θα προκαλει και θόρυβο στις υπάρχουσε γραμμές, αν και δεν πολυστέκει δεδομένου οτι το vdsl θα ταξιδευει σε οπτική ίνα, φως και όχι ηλεκτρομαγνητικό σήμα.

Αν μου διαφεύγει κάτι διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Το VDSL δεν υλοποιείτε απαραίτητα με οπτικές, κάλιστα παίζει και σε χαλκό.

Ακόμα και να υπάρχει οτπική μέχρι το καφάο στο τελευταίο καμάτι μέχρι το σπίτι σου περνάει από χαλκό, εξού και οι παρεμβολές.

Αν δεν έχει ρυθμιστεί σε σωστά πλαίσια η ισχύς εκπομπής του μπορεί να ρίχνει (παρεμβολές) τις adsl των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Το VDSL δεν υλοποιείτε απαραίτητα με οπτικές, κάλιστα παίζει και σε χαλκό.

Ακόμα και να υπάρχει οτπική μέχρι το καφάο στο τελευταίο καμάτι μέχρι το σπίτι σου περνάει από χαλκό, εξού και οι παρεμβολές.

Αν δεν έχει ρυθμιστεί σε σωστά πλαίσια η ισχύς εκπομπής του μπορεί να ρίχνει (παρεμβολές) τις adsl των υπολοίπων.

και αυτο θα γινει. πιθανον να δουμε μικροτερες ταχυτητες.. και διαφορα κουλα, λογω crosstalk.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των VDSL2 συνδέσεων του ΟΤΕ - Στις 28/2 ξεκινάει η εμπορική διάθεση στην Κομοτηνή - ADSLgr.com

ανοίγω αυτό το θέμα και για συζητήσουμε για το vdsl αλλά και για την ποιότητα των ήδη υπάρχων γραμμών.

από τη στιγμή που ο πΟΤΕ μου δίνει τη δυνατότητα γραμμής στα 50Mbps δε πρέπει η 24αρα που έχω να κλειδώνει στα 24;

Έχω ένα Celeron στα 2 Ghz.

Ο καινούργιος i7 πάει στα 8Ghz δε θα έπρεπε ο Celeron μου να πάει αυτόματα στα 4ghz?

Άλλο πράγμα VDSL άλλο πράγμα ADSL. Επειδή δεν έχουμε αρκετά γρήγορα internet στην Ελλάδα δε σημαίνει οτι πρέπει να απαιτούμε 4Gbps γραμμή με 25 ευρώ τον μήνα.

Μη παρεξηγηθώ αλλά για να έχει ο καθένας μας internet σπίτι έχει πολύ δουλειά και πολλά λεφτά απο πίσω και είμαστε σε ένα τηλεπικοινωνιακό δίκτυο χαλκού αρχαίο. Αφού σκάβουν για να κάνουν συντηρήσεις και τους κατηγορούν για αρχαιοκαπηλία.

Και ενημερωτικά να ξέρετε η VDSL θα πληρώνετε ακριβά. Είχαν δημοσιευτεί τιμές χονδρικής προς παρόχους και οι τιμές είναι όσο πληρώνουμε εμείς λιανική για μια 8άρα γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Το ADSL είναι ανεξάρτητο του VDSL και με όχι εγγυημένη ταχύτητα.

κάπου είχα διαβάσει οτι θα προκαλει και θόρυβο στις υπάρχουσε γραμμές, αν και δεν πολυστέκει δεδομένου οτι το vdsl θα ταξιδευει σε οπτική ίνα, φως και όχι ηλεκτρομαγνητικό σήμα.

Το ADSL στην αρχική του μορφή ( για την οποία σχεδιάστηκε ), δηλαδή για ένα full copper δίκτυο ( από το Αστικό Κέντρο μέχρι το σπίτι μας, όλο χαλκό ) δεν εγγυάται ταχύτητα γιατί πολύ απλά εξαρτάται κυρίως από την απόσταση Α/Κ-DSLAM και του Σπιτιού μας, καθώς και από άλλους παράγοντες ( output power @ DSLAM, ποιότητα του χαλκού, δρομολόγηση, πόσο καλή θωράκιση έχουνε κάνει του πΟΤΕ, παρεμβολές από διάφορες πηγές [ ακόμα και πυλώνας της ΔΕΗ μπορεί να προκαλέσει παρεμβολές στην ADSL σου ], crosstalk κλπ κλπ ).

Αν υλοποιήσεις όμως ADSL@FTTC, δηλαδή βάλεις οπτική ίνα από το Α/Κ μέχρι το ΚΑΦΑΟ(Υ) τότε έχεις υψηλές, σχεδόν εγγυημένες ταχύτητες, αφού η απόσταση που μετράει είναι όση διαδρομή είναι χαλκός, δηλαδή μεταξύ του ΚΑΦΑΟ(Υ) και του σπιτιού σου ( μακρύτερα από 1km δεν έχω συναντήσει ).

Η απόσταση Α/Κ - ΚΑΦΑΟ(Υ) καλύπτεται από την οπτική ίνα, όπου μιλάμε για ελάχιστη εξασθένιση, ουσιαστικά δεν μετράει καθόλου σαν απόσταση στο γράφημα "απόστασης-ταχύτητας συγχρονισμού" της ADSL2+ τεχνολογίας.

Καλύτερη υλοποίηση είναι φυσικά ADSL@VDSL2-DSLAM δηλαδή να μπούνε οι γραμμές ADSL2+ σε ADSL2+ compatible VDSL2 DSLAM τα οποία έχουνε ειδικά configurations & features για να περιορίζεις πάρα πολύ το crosstalk μεταξύ των VDSL2 + ADSL2+ γραμμών, ώστε να μην δημιουργείται πρόβλημα στους συνδρομητές ADSL2+ σε περιοχή που υπάρχει και VDSL2.

Έχω ένα Celeron στα 2 Ghz.

Ο καινούργιος i7 πάει στα 8Ghz δε θα έπρεπε ο Celeron μου να πάει αυτόματα στα 4ghz?

Άλλο πράγμα VDSL άλλο πράγμα ADSL. Επειδή δεν έχουμε αρκετά γρήγορα internet στην Ελλάδα δε σημαίνει οτι πρέπει να απαιτούμε 4Gbps γραμμή με 25 ευρώ τον μήνα.

Μη παρεξηγηθώ αλλά για να έχει ο καθένας μας internet σπίτι έχει πολύ δουλειά και πολλά λεφτά απο πίσω και είμαστε σε ένα τηλεπικοινωνιακό δίκτυο χαλκού αρχαίο. Αφού σκάβουν για να κάνουν συντηρήσεις και τους κατηγορούν για αρχαιοκαπηλία.

Και ενημερωτικά να ξέρετε η VDSL θα πληρώνετε ακριβά. Είχαν δημοσιευτεί τιμές χονδρικής προς παρόχους και οι τιμές είναι όσο πληρώνουμε εμείς λιανική για μια 8άρα γραμμή.

Αν μου διαφεύγει κάτι διορθώστε με.

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] [MENTION=130]DarkSaga[/MENTION]

Διαβάστε πάλι προσεχτικά...

Η γραμμή σου θα κλειδώνει στα 24, ΑΝ, ΑΝ, ο πΟΤΕ έβαλε VDSL2 DSLAM με ADSL2+ support.

Αν έβαλε τέτοιο, θα ρίξει και τις ADSL2+ γραμμές επάνω, και θα έχεις 24 καρφί ή σχεδόν 24.

Αν όμως δεν έβαλε ADSL2+ capable DSLAM στο ΚΑΦΑΟ(Υ) σου ( ή απλά δεν βάλανε τις ADSL2+ γραμμές πάνω του ), τότε θα παραμείνεις ως έχεις.

Το VDSL δεν υλοποιείτε απαραίτητα με οπτικές, κάλιστα παίζει και σε χαλκό.

VDSL σε ολότελα δισύρματο χάλκινο δίκτυο, απλά ΔΕΝ.

Κάνε ότι δεν το έγραψες αυτό καν.

Για να μην μπερδεύεσαι, σε ανεξάρτητη γραμμή ( μια σκέτη δισύρματη χάλκινη γραμμή κατευθείαν από το VDSL2-DSLAM στο VDSL2 router, σε εργαστήριο, δίχως να υπάρχει άλλη γραμμή μαζί με την δοκιμαστική ) στο 1km πέφτει στα 50Mbps περίπου, και στα 2km και πέρα έχουμε αποσυνδέσεις, αρκετά χαμηλές ταχύτητες και bit errors, στα 3km+ απλά δεν...

Σε πραγματική εφαρμογή, σε κανονικό δίκτυο πόλης, με ένα κάρο γραμμές παρέα οι επιδόσεις και οι αποστάσεις όπως καταλαβαίνεις μειώνονται ακόμα περισσότερο ( συν την παλαιότητα του χαλκού, κλπ κλπ )

Ακόμα και να υπάρχει οτπική μέχρι το καφάο στο τελευταίο καμάτι μέχρι το σπίτι σου περνάει από χαλκό, εξού και οι παρεμβολές.

Οι παρεμβολές περιορίζονται στα άκρα και όχι στην διαδρομή.

Δηλαδή εκεί που μπορούνε να παρουσιαστούνε σοβαρά θέματα παρεμβολών ( αν δεν κάνεις σωστή ρύθμιση ) είναι στον multiplexer και στον διαχωριστή στο ΚΑΦΑΟ(Υ).

Αν δεν έχει ρυθμιστεί σε σωστά πλαίσια η ισχύς εκπομπής του μπορεί να ρίχνει (παρεμβολές) τις adsl των υπολοίπων.
και αυτο θα γινει. πιθανον να δουμε μικροτερες ταχυτητες.. και διαφορα κουλα, λογω crosstalk.

Σοβαρό πρόβλημα από παρεμβολές λόγω της VDSL2 θα υπάρξει μόνο αν αυτοί που ρυθμίσουνε το δίκτυο είναι παντελώς άσχετοι με την ανάπτυξη & ρύθμιση VDSL2 δικτύου.

Μπορεί να υπάρξουνε κάποιες "κατανοητές" πτώσεις συγχρονισμού ( περί το 1Mbps κάτω +/- 0.5Mbps ), μπορεί και να μην υπάρξουνε καν, μπορεί να υπάρξει και βελτίωση ( αν εσύ είσαι π.χ. στα 2km από το Α/Κ τώρα, αν βάλουνε την γραμμή σου πάνω στο VDSL2-DSLAM τότε θα πας από τα 15Mbps στα 21Mbps, οπότε μόνο ριγμένο δεν σε βρίσκω σε αυτή την περίπτωση ).

Με άλλα λόγια, ΜΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑΖΕΤΕ ( λες και θα μπεί VDSL2 σε εκατοντάδες περιοχές κάνετε, reality check... μιλάμε για 10 περιοχές αυτή την στιγμή όλες κι όλες, και ίσως και όχι όλες αυτές πανέτοιμες αυτή την στιγμή ) ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ, ΟΥΤΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζουν ολοι ρε Διονυση τα πως και τα τι των τηλεπικοινωνιακων.

Ναί ρε φίλος δεν τον έβρισα τον άνθρωπο. Απλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό "αφού δίνουν vdsl γιατί να μην πιάνω 24ντάν".

Δεν θεωρώ οτι ηταν παράλογη απαίτηση.:...:

Link to comment
Share on other sites

Πάει όνειρο ήταν, πέταξε(?)

Οι Γερμανοί ξεπουλάνε τον μοναδικό ελληνικό δορυφόρο

λεει ενδεχόμενο, αλλα γενικότερα αν ειναι αλήθεια αυτό

σημαίνει πως δεν υπάρχουν λεφτά(δεν το περιμένατε ε? :p)

Link to comment
Share on other sites

Πάει όνειρο ήταν, πέταξε(?)

Οι Γερμανοί ξεπουλάνε τον μοναδικό ελληνικό δορυφόρο

λεει ενδεχόμενο, αλλα γενικότερα αν ειναι αλήθεια αυτό

σημαίνει πως δεν υπάρχουν λεφτά(δεν το περιμένατε ε? :p)

Διόλου απίθανο.

Τα περισσότερα συνδρομητικά πακέτα φεύγουνε από τον HellasSat ( που δεν είναι αποκλειστικά ελληνικής "ιδιοκτησίας" ), μιας και είμαστε πανάκριβοι.

Ζητάνε τρελλά λεφτά για έναν αναμεταδότη κόντρα στους υπόλοιπους ευρωπαϊκούς

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.