Jump to content



vdsl από τον ΟΤΕ από 28/2


performer

Recommended Posts

Για την ιστορια εβάλα VDSL2 50/10 της Cyta αφου με ενημέρωσαν πως ειμαι 430μετρα απο το DSLAM και πως θα μπορώ άνετα να παίξω στα 50/10. Ηρθε η γραμμη και τα 50/10 έγιναν 15.5/1 (όσο ειχα στο ADSL). Υστερα από παράπονα ήρθε τεχνικός και τα 430μετρα τα εκανε 1200 οπότε εφαγα ακυρο. Βλέπω πως θα έχουμε πολλά τετοιια στο άμεσο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Για υπολοιπη ελλαδα (αργυρουπολη δλδ :hehe:) ξερουμε τπτ?

Με 4-5mbps/0.5 ειμαι τωρα οποτε θα ειμαι ευκολος πελατης ...και 30 να πιασω απο τα 50 δεν θα παραπονεθω (εκτος και αν πιασει ο γειτονας οποτε θα γινει πανικος lol)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονηηηηηηηηηηη......

Την διαφημιση του Jack Daniels που πετούσαν τους φελλούς στα βαρέλια την θυμάσαι???

Ε κάπως έτσι θα κάνουμε και εμείς. Τι να πούμε και εμείς με maximum ταχύτητα 3 Mbits.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια εβάλα VDSL2 50/10 της Cyta αφου με ενημέρωσαν πως ειμαι 430μετρα απο το DSLAM και πως θα μπορώ άνετα να παίξω στα 50/10. Ηρθε η γραμμη και τα 50/10 έγιναν 15.5/1 (όσο ειχα στο ADSL). Υστερα από παράπονα ήρθε τεχνικός και τα 430μετρα τα εκανε 1200 οπότε εφαγα ακυρο. Βλέπω πως θα έχουμε πολλά τετοιια στο άμεσο μέλλον

Μάκρυνε το καλώδιο σου από την ζέστη μάλλον :D

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πιο φυσικό πράγμα από το να ψεύδονται οι εταιρίες στον πελάτη κατάμουτρα και απροκάλυπτα.

Εδώ βγαίνανε άλλοι της Wind ( αν θυμάμαι καλά, μπορεί να ήτανε της HOL, με απατά η μνήμη μου ) και πηγαίνανε στα σπίτια και λέγανε ότι η εταιρία τους έχει βάλει οπτικές ίνες και τους τάζανε υπερυψηλές ταχύτητες με "εγγυημένα" 24Mbps κλπ.

Το ψέμα πάει σύννεφο.

Για υπολοιπη ελλαδα (αργυρουπολη δλδ :hehe:) ξερουμε τπτ?

Με 4-5mbps/0.5 ειμαι τωρα οποτε θα ειμαι ευκολος πελατης ...και 30 να πιασω απο τα 50 δεν θα παραπονεθω (εκτος και αν πιασει ο γειτονας οποτε θα γινει πανικος lol)

Δεν έχω ακούσει το παραμικρό για έργα Αργυρούπολη, βασικά με την κατάσταση που επικρατεί αμφισβητώ τα μάλα ότι θα ρίξουνε του πΟΤΕ μια δραχμή για ανάπτυξη δικτύου σε περιοχή όπου δεν έκαναν ήδη το πιλοτικό πρόγραμμα VDSL2.

Πιο εύκολα σε βλέπω να μετακομίζεις έξω ( π.χ. Ζυρίχη ) και να βάζεις VDSL ή FTTH :D

Υπομονηηηηηηηηηηη......

Την διαφημιση του Jack Daniels που πετούσαν τους φελλούς στα βαρέλια την θυμάσαι???

Ε κάπως έτσι θα κάνουμε και εμείς. Τι να πούμε και εμείς με maximum ταχύτητα 3 Mbits.

Αυτή η διαφήμιση ταιριάζει σε ένα σωρό συζητήσεις και θέματα εδώ στην Ελλάδα :D

Όπως π.χ.

αποκρατικοποιήσεις... κάτσε ντε ρε αδερφέ, να ωριμάσει η αγορά, και μετά πουλάμε κανά αχρησιμοποιήτο κτιριάκι ντε!

απελευθέρωση επαγγελμάτων... από τους Τούρκους κάναμε 400 χρόνια να ελευθερωθούμε, να μην κάνουμε 200 για τα φορτηγά και τα ταξί ? :D

κλπ κλπ

Σε παρακαλώ πες το και στην Cyta αυτό :p

Το ξέρουνε πολύ καλά μην φοβάσαι, αλλά δεν τους εμποδίζει από το να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες στον Έλληνα καταναλωτή ( εμ βέβαια, αφού δεν υπάρχει μια νομική αρχή και δικαιοσύνη στην χώρα να τους την καρφώσει μια στον ποπό να μάθουνε... )

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κ να ισχυει αυτο που λετε για τα νεα dslam, στο πατρικο στη Λαρισα (Γιαννουλη για την ακριβεια) εκανα νεα συνδεση connx κ κλειδωνει στα 22Μbps :o

Κ οχι μονο αυτο, κατεβαζει κ με >2,1MB/sec :hang3:

Oυτε Αγγλια δεν ειχα τετοιες ταχυτητες :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION]

Λάρισα έχει πιλοτικό πρόγραμμα VDSL2 ο πΟΤΕ.

Τώρα δεν μπορούμε να ξέρουμε αν σε έχουνε βάλει πάνω στο VDSL2-DSLAM ή απλά βρίσκεσαι κοντά στο Α/Κ ή έχει remote DSLAM ( mini-DSLAM ) στο ΚΑΦΑΟ(Υ) σου.

Link to comment
Share on other sites

αποτελέσματα απο χρήστες cyta στα πόσα κλείδωσαν

Vdsl2 και στοιχεία σύνδεσης - ADSLgr.com

στο πατρικο στη Λαρισα (Γιάννουλη για την ακριβεια) εκανα νεα συνδεση connx κ κλειδωνει στα 22Μbps :o

Κ οχι μονο αυτο, κατεβαζει κ με >2,1MB/sec :hang3:

Oυτε Αγγλια δεν ειχα τετοιες ταχυτητες :p

ρε δεν πας να πνιγεις :p

ADSL Map of Greece - Exchanges - ADSLgr.com

κανε λιγο ζουμ να δεις... (wtf?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διόλου απίθανο.

Τα περισσότερα συνδρομητικά πακέτα φεύγουνε από τον HellasSat ( που δεν είναι αποκλειστικά ελληνικής "ιδιοκτησίας" ), μιας και είμαστε πανάκριβοι.

Ζητάνε τρελλά λεφτά για έναν αναμεταδότη κόντρα στους υπόλοιπους ευρωπαϊκούς

ετσι λειτουργει το συστημα... πουλαμε ακριβα=χανουμε πελατες=ο φορεας εχει ελλειμμα=ξεπουλιεται σε τιμη ευκαιριας. (πιθανα σε αυτους που αγορασαμε...)

και τελικα κανεις δεν ξερει τι υπογραφει εδω στην ελλαδα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το ADSL είναι ανεξάρτητο του VDSL και με όχι εγγυημένη ταχύτητα.

κάπου είχα διαβάσει οτι θα προκαλει και θόρυβο στις υπάρχουσε γραμμές, αν και δεν πολυστέκει δεδομένου οτι το vdsl θα ταξιδευει σε οπτική ίνα, φως και όχι ηλεκτρομαγνητικό σήμα.

Αν μου διαφεύγει κάτι διορθώστε με.

καθώς δουλεύω για πάροχο στο οπτικό του δίκτυο, αυτό που λένε για τον θόρυβο ισχύει. Το VDSL ουσιαστικά αποτελεί μια υλοποίση FTTC (Fiber to the Curb) δηλαδή μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Άρα το φως παίζει από το ΑΚ μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Μετά αναλαμβάνει ο χαλκός την μετάδοση του σήματος από το σπίτι του χρήστη στο καφαο. Το VDSL λειτουγεί σε τέτοιες συχνότητες που θα "πνίγει" (ας το πω λαικά) τις άλλες γραμμές που θα περνάνε από κάποιο παράλληλο καλώδιο.

Άρα με το VDSL δεν αποφεύγεις τον χαλκό. Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία, Να σκαφτεί όλη η ΑΘΗΝΑ και η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ να μπει ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ σε κάθε σπίτι/επιχείρηση κλπ και να εφαρμοστούν άλλες τεχνολογίες που υπάρχουν ήδη αλλά εδώ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ. (για όποιον θέλει να διαβάσει ας ψάξει λίγο για NG-GPON, NG-EPON - εγώ έκανα μια μελέτη στο msc που έκανα πάνω τους). Η λύση αυτή βέβαια μπορεί να κοστίσει αυτή τη στιγμή ΠΟΛΛΑ παραπάνω λεφτά, αλλά θα υπάρχει για πάντα και θα ικανοποιήσει μελλοντικές απαιτήσεις σε bandwidth.

Για τις υπόλοιπες πόλεις η λύση είναι το VDSL ή κάτι σε wireless ίσως (LTE Advanced). Στην wireless περίπτωση όμως πρέπει το κόστος να είναι και ανάλογο του χαλκού. Άμα είναι όπως τώρα το 3g το ξεχνάμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.