Jump to content



True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να 'μαι και πάλι. :o
Αργώ αργώ αλλά άμα πάρω φόρα δε σταματάω :p

Το τραπέζι τελείωσε σχεδόν, μένει ένα καλό λουστράρισμα και ένας μικρός μηχανισμός σταθεροποίησης του οδηγού που θα δούμε στο επόμενο επεισόδιο μαζί με την επιτυχία (θέλω να ελπίζω) στο πλέξι παράθυρο του project. Αν με δείτε και αργώ, ή να έχω νεύρα να ανησυχήσετε :p

Αρχικά έγινε αντικατάσταση στις ροδέλες όπως είχα προαναφέρει και στο προηγούμενο update. Μπήκαν πιο χοντρές και με διάμετρο ίση με τη διάμετρο της οπής.
 

20140619_202330.jpg?m=1403447914

 

Στη συνέχεια περιποιήθηκα δύο προφίλ αλουμινίου διατομής Ε, μιας και θα αποτελέσουν τις γλίστρες όπως είχε γίνει και στο τραπέζι του κολωνάτου δραπάνου. Το να κοπεί ένα μικρό κομμάτι απο το εσωτερικό δεν είναι και τόσο εύκολη δουλειά, αλλά με ένα πριονάκι και πολύ υπομονή στο λιμάρισμα έγινε και αυτό.
 

 

20140619_202358.jpg?m=1403447918

20140619_202409.jpg?m=1403447920

 

Οι γλίστρες στη θέση τους!
 

 

20140619_202343.jpg?m=1403447916

 

Και εδώ μία δοκιμή πριν τοποθετηθούν στον οδηγό για να πάρετε μία ιδέα του τρόπου λειτουργίας. Φυσικά σε αυτό το update δεν ξαναπεριγράφω τη διαδικασία που ακολούθησα για να "φυτέψω" τα δύο προφίλ διατομής Π μέσα στο ξύλο. Αυτό το είδαμε στο προηγούμενο update, οπότε δεν τράβηξα επιπλέον φωτογραφίες και επικέντρωσα τη προσοχή μου στη δουλειά :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LP_24_myV9I]router table parallel guides - YouTube[/ame]

Στη συνέχεια σειρά πήρε το ορθογώνιο κομμάτι αλουμινίου πάχους 6 χιλιοστών. Αφού πονταρίστηκαν οι 4 γωνίες, τρυπήθηκε και φρεζαρίστηκε για να περαστούν βίδες M4. Φυσικά τα κολαούζα ανά χείρας με μπόλικο λαδάκι :)
 

 

DSCN9531.JPG?m=1403447924

DSCN9538.JPG?m=1403447928

DSCN9540.JPG?m=1403447931

DSCN9532.JPG?m=1403447927

 

Βιδώθηκε και πλέον είναι έτοιμο να υποδεχτεί το ρούτερ μου :D

 


DSCN9544.JPG?m=1403447935

 

Οι οδηγοί για καλό και για κακό (παρόλο που η εφαρμογή ήταν άριστη) βιδώθηκαν με φρεζάτες βίδες για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης, οι ίδιοι οι οδηγοί, θα λειτουργήσουν και σαν νεύρα για να μη κυρτώσει και το ξύλο. Άρα βίδωμα για να τα έχουμε όλα :)
 

 

DSCN9558.JPG?m=1403464033

 

Για να μπουν στη σωστή θέση τα προφίλ διατομής Ε χρησιμοποίησα δύο φιλέτα αλουμινίου πάχους 2mm τα οποία μου ανασηκώσανε τα προφίλ. Μπήκε εποξική κόλλα, έγινε έλεγχος με τη γωνία ότι έχουμε τη καθετότητα και αφού στέγνωσε η κόλλα για τα καλά περάστηκαν επιπλέον βίδες.
 

 

DSCN9551.JPG?m=1403464024

DSCN9555.JPG?m=1403464026

DSCN9546.JPG?m=1403464187

 

Τα δύο καδρόνια που αποτελούν τον οδηγό, πέρα από ξυλόκολλα για να κολλήσουν, ενώθηκαν και με βίδες αφού έγιναν και οι ανάλογες φρεζάτες υποδοχές. Εδώ βέβαια να αναφέρω ότι εκτός από βερνίκωμα θα περαστεί από άκρη σε άκρη ένα παχύ κομμάτι σίδερο στη πίσω μεριά (όχι από εκεί που είναι το κοντύλι του ρούτερ) για να σιγουρευτώ ότι δε θα έχουμε παρατράγουδα με το καιρό και αντί ευθείες στο ρούτερ να κάνω καμπύλες :)
 

 


DSCN9548.JPG?m=1403464016

DSCN9550.JPG?m=1403464019

 

Αφού μπήκαν όλα στη θέση τους και βιδώθηκαν ένα τελευταίο τσεκάρισμα νομίζω αξίζει. Τι λέτε; :)
 

 

DSCN9557-1080908839.JPG?m=1403474131

 

Ωραίο και αυτό :)
Εμεινε η στήριξη του τραπεζιού από την απέξω πλευρά του πάγκου. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο update, λόγω έλλειψης χώρου το θέλω εντελώς portable. Οπότε η μία μεριά θα είναι βιδωμένη πάνω στον πάγκο και η άλλη θα κρέμεται; Όχιιιιι :nono::nono:
Μπήκε ένα χοντρό κομμάτι από μασίφ ξύλο πάχους 3 εκατοστών και με έναν μεντεσέ βιδώθηκε πάνω στο τραπέζι. Έτσι όταν δε θα χρειάζομαι το ρουτεροτράπεζο θα βγαίνει από τον πάγκο θα διπλώνει το πόδι και θα μπαίνει κάτω από αυτόν :)

 


DSCN9919.JPG?m=1404763943

 

Τέλος και αυτόοοοο. Τι έμεινε; Μα φυσικά να μπει το ρούτερ στη θέση του :spell:
 

 

DSCN9920.JPG?m=1404763947

 

Και ποιος ξέρει τι λείπει πραγματικά από ένα τέτοιο τραπέζι;
Ποιος θα πει; Ε;

Μα τι άλλο ένας μηχανισμός ανύψωσης
Οι επιλογές πολλές και υπάρχουν και έτοιμες λύσεις που θέλουν γερό πορτοφόλι. Όοοοοοοχι καμάρι μου δε στα έδωσα για τραπέζι θα στα δώσω για μηχανισμό ανύψωσης;
Καλά καταλάβατε. Έγινε αναζήτηση λύσης και ήταν τόσο απλή που όταν κατέβηκε ένα βράδυ στο μυαλό μου διαπίστωσα την επομένη μέρα πόσο δύσκολο είναι να βρεις σε φυσικό κατάστημα στις μέρες μας, μηχανικό και όχι υδραυλικό γρύλο αυτοκινήτου :hehe:
Οι περισσότεροι για λόγους ευκολίας αγοράζουν υδραυλικούς άρα και τα μαγαζιά αυτούς στοκάρουν. Με τα πολλά βρέθηκε (έβαλε το χεράκι του ο γνωστός ύποπτος Σωτήρης) και μπήκε πρόχειρα από κάτω πάνω σε ένα ξύλινο σκαμπό μέχρι να του φτιάξω μία βάση, η οποία σίγουρα θα είναι πιο κοντή από το σκαμπό για να έχω ακόμα καλύτερη ακρίβεια στην ανύψωση
 

 

DSCN9922.JPG?m=1404763952

 

Και ένα βίντεο με τη πρόχειρη μεν τοποθέτηση του γρύλου, η οποία είναι απόλυτα λειτουργική δε :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2uxzASZLYnk]router table - YouTube[/ame]

Τέλος, μία γενική από το τραπέζι αφού έχει τριφτεί καλά και πριν λουστραριστεί για να υποδεχτεί το 5 κιλών plexiglass παράθυρο. Και για όσους θυμούνται το μισό χιλιοστό που είχα "κλέψει" στις μπάρες αλουμινίου (11.5mm αντί για 12mm), ήταν γι' αυτό ακριβώς το τρίψιμο ;)
 

 

DSCN9924.JPG?m=1404763957

 

Η πλάκα είναι ότι αφού έγραψα τις παραπάνω γραμμές και ξαναδιάβασα το κείμενο, αναρωτήθηκα γιατί δε τους έδειξες πως λειτουργεί; Και μιας και όποιος βιάζεται σκοντάφτει και το είχα ήδη αποσυναρμολογήσει για να αρχίσω το λουστράρισμα, απλά τα έβαλα επάνω τα κομμάτια (ΟΚ το παραδέχομαι αβίδωτα ) ίσα ίσα για το πρώτο test drive και του τραπεζιού αλλά και το δικό μου ως προς το νέο εργαλείο.
Δε το κρύβω ότι παρόλο που δεν ήταν τίποτα σταθερό και στη θέση του (φαίνεται εξάλλου και απο τον οδηγό που έχει μια τάση για ανηφόρα), το αποτέλεσμα με άφησε με ένα τεράστιο χαμόγελο : :jester:
 

 

 


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να το απολαύσατε όσο εγώ :hi:


PS Και για όσους θέλουν να μιλάμε με αριθμούς το γενικό κόστος υλικών κατασκευής και για τα δύο τραπέζια είναι κάτω από 50 ευρώ:
~20 τα ξύλα
~15 ο γρύλος
~5 προφίλ και μπάρα αλουμινίου
To χοντρό κομμάτι αλουμίνιο είναι δωράκι όπως είπα από τον Γιώργο τον οποίο και ξανα ευχαριστώ :T:

Ε και τα ψιλά που μένουν για το 50άρι πείτε ότι είναι βίδες :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το μηχάνημα !!!!! Ελπίζω να χρησιμοποιείς και γυαλιά για προστασία των ματιών και ίσως να ήταν χρήσιμο το ξύλο που χρησιμοποιείς για να σπρώχνεις πιο λεπτά κομμάτια να είναι γωνιά ώστε να μην κινδυνεύει να γλιστρήσει ?? Καλό Καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακρίβεια έχεις στο βάθος; Πρέπει να το πηγαίνεις σιγά σιγά μέχρι να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Αρκετά μεγάλη για να μοιράσω χιλιοστό στη μέση. :)

Επίσης αν χρειαστεί παραπάνω ακρίβεια που δε το νομίζω οι δουλειές που θα κάνω να ξεφύγουν τόσο πια υπάρχουν πολλές λύσεις έτοιμες ή μη.

Για το αν θα πας επι τόπου να κάνεις ένα σκάλισμα εξαρτάται από το υλικό σου και το βάθος. Τα 25mm πχ σε δρυ δε θα τα πήγαινα με τη μία εγώ προσωπικά με το ρούτερ που έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα όσο πάει και γίνεται καλύτερο ! :T:

Ότι και να πώ είναι λίγο ! :worship:

Αν τώρα, με την κατάσταση σε geto mode (!) φρεζάρει έτσι όπως φρέζαρε το πλέξι ( ! ! !),

φαντάζομαι τι δουλειά θα κάνει όταν οι επιφάνειες τραπεζιού και οδηγού λειανθούν και τα κομμάτια "γλιστράνε" άκοπα και χωρίς κανένα σκορτσάρισμα πάνω τους!

{Και εδώ θα σου πρότεινα πάνω στον οδηγό να στερεώσεις ένα - δυο "ελάσματα" πίεσης του κομματιού που φρεζάρεις:

http://home.comcast.net/~kvaughn65/feather_board.jpg

Θέλει ίσως λίγο πατέντα για να μπει κάτι τέτοιο, αλλά σου κρατάει το κομμάτι με ακρίβεια χωρίς να πολύ-πλησιάζεις εσύ! }

Καλή συνέχεια και καλύτερη διασκέδαση !!! :yu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλειπε να μην έχεις κι' άλλους "άσους στο μανίκι" !:T:

Πότε είπαμε είναι το επόμενο update ! :whistling

:clap:

Αν δε κοιμηθώ τις επόμενες 10 μέρες θα έχω update που θα είναι ή του ύψους ή του βάθους :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Α !!! Όλα κι όλα!! :nono:

Τον Μορφέα δεν κάνει να τον παραμελούμε ! (λέεεμε τώρα :hehe: ) γιατί, για το update δεν ξέρω, αλλά εσύ σίγουρα, θα είσαι του "πολύ βάθους !" :confused::fie:

Μη μ' ακούς τι λέω εγώ, άλλωστε..... "Το καλό το πράμα, ......"

Καλή συνέχεια κι εμείς περιμένουμε ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλή δύναμη, γιατί από επιτυχία -με τόσους να το ευχόμαστε- την έχεις σίγουρα! :)

Και όπως λέμε και κάτω ....

"Αγάλια αγάλια γίνεται, η αγουρίδα, μέλι ! "

Καλή συνέχεια!! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.