Jump to content


High Speed Camera >200fps


Arkan

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου για μια ακόμη φορά.

Μια καλή μου φίλη ασχολείται με το βίντεο κλπ κλπ κλπ

Αυτή τη στιγμή τραβάει με 5D mkII ελλείψη σοβαρής βιντεοκάμερας. Όχι ότι είναι χάλια η 5D, κορυφαία τραβάει!

Το θέμα είναι πως θέλει να ασχοληθεί και με high speed shooting με αρκετά fps και φυσικά σε όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση. Λύσεις του τύπου Casio EX-ZR100 με αναλύσεις 224 x 64(1000fps) / 224 x 160(480fps) / 432 x 320(240fps), βγαίνουν εκτός άμεσα. Όπως αντίστοιχα και υλοποιήσεις του τύπου Phantom HD Gold που κοστίζουν 50Κ+.

Στο δια ταύτα, ξέρει κανείς κάποια λύση μέχρι 2.000€ (άντε και λίγο παραπάνω με λίγο ζόρισμα) και να συνδυάζει καλή ανάλυση + υψηλά fps;

PS. Λύσεις software τύπου (shoot @ 30fps --> change timeline interpretation in premiere) αξιοποιούνται και τώρα, αλλά φυσικά ούτε καν φτάνουν την ποιότητα κλπ του πραγματικού high speed.

Link to comment
Share on other sites

Η Nikon V1 της κάνει;

Slow-motion movies

640 x 240/400 fps (plays at 30p/29.97 fps)

320 x 120/1,200 fps (plays at 30p/29.97 fps)

Ή αλλιώς να δώσει τη ΜΚ2 και ό,τι άλλο έχει και να πάρει αυτή.. :p

http://www.dpreview.com/news/2012/04/02/Sony-4k-ready-NEX-FS700-FS700E-camcorder

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κάνει ρε παλικάρια το μηχάνημα χωρίς τα φακούδια?

Με έναν canon 28-300 δλδ έχεις έναν all around φακό ...νοτ μπάντ~

πωπω εβγαλα ασπρα μαλλια οταν ειδα τετοιο φακο σε d3s !!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και ΟΤ

απλα τσαμπα τα λεφτα για d3s , εφοσων εχεις τετοιο φακο.

σα να εχω 18-200 σε DX.(εδω δικαιολογειται παραπανω το κομπο αυτο.αλλα για επαγγελματια και για d3s??)

ελεος δηλαδη!μου το παιζε και ξερολας ο φωτογραφος..

πηγαινε παρε ΦΦ με 18-55

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.