Jump to content




Kry$h

Recommended Posts

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό NAS; (100Ε μέγιστο)

Αναγκαία χαρακτηριστικά:

Gigabit ethernet

Torrent

DLNA

1 δίσκο

και κατόπιν εορτής, προσθέτω

χαμηλή κατανάλωση, ησυχία

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λύση είναι αυτή που σου προτείνουν με Ρ4 και για dlna και για torrents.

Εδώ και μια εβδομάδα «παίζω» με ένα παλιό Ρ4 (3,0GHz, 1MB ram) που μου έδωσαν και ξέμεινε με freenas και nas4free. Του έχω έναν σκληρό 1τβ για τα data και έναν 40άρη αποκλειστικά για torrents.

Μια χαρά παίζει το dlna τους (έχει κάποια θέματα με τους εξωτερικούς υπότιτλους βέβαια) και χρησιμοποιούν το trasmission για torrent.

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που δε πηγα σε τετοιο πισακι ειναι ο χωρος που πιανει.

απο εκει και περα , σιγουρα πιο συμφερουσα λυση ειανι αυτη του freeNAS.

παντως [MENTION=15582]fantomas[/MENTION] το dlink δε πρεπει να υποστηριζει dlna...

δεν το εχει παρει το ματι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε αυτο που ειναι αρκετα φθηνο,αλλα εχει αρκετες λειτουργιες και συμφωνα με αυτο το review αλλα και στο site υποστηριζει DLNA.Έβαλα και το transmission (με τα χιλια ζορια,επειδη ειμαι ασχετος:() και ολα μια χαρα.:T:


[LIST]
[*]Εκτός του file server, δυνατότητα στησίματος Web file server και FTP server. Πρακτικά δηλαδή μιλάμε για στήσιμο του δικού σας "cloud" μέσω της συσκευής!
[*][B]DNLA server: Έχετε την δυνατότητα να παίξετε media files που έχετε αποθηκευμένα στο NAS, απ΄ευθείας σε όλες τις συσκευές του σπιτιού (τηλεόραση, hi-fi, XBox, PS3) που υποστηρίζουν το πρότυπο.[/B]
[*]Διπλή χρήση της USB θύρας που υπάρχει στο μπροστινό μέρος: Είτε ως USB Print server όπου έχετε την δυνατότητα να μετατρέψετε έναν USB εκτυπωτή σε δικτυακό (κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν υπάρχουν πολλοί υπολογιστές στον ίδιο χώρο), είτε ως τρόπο διασύνδεσης με άλλους εξωτερικούς δίσκους για επιπλέον backup.
[*]Υποστήριξη AjaXplorer, όπου μπορείτε μέσω ίντερνετ να έχετε και πάλι πρόσβαση στα αρχεία σας.
[*]Υποστήριξη Linux και Mac (AFP, Time Machine, NFS).
[*]Δυνατότητα αυτόματου sleep mode και πλήρη παραμετροποίηση χρόνων.
[/LIST]

Δε ξερω πως θα το χρησιμοποιεις αλλα δεν ειναι και τιποτα τρελο σε ταχυτητες συγκρινομενο με άλλα,οπως επισης σε απολυτη ησυχια το ανεμιστηρακι κανει λιγο θορυβο(το αλλαζεις βεβαια αν σ'ενοχλει) για 64€ ομως πιστευω αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

προέκυψαν τελικά νεες ερωτήσεις (έτσι είναι αυτά)

σε ναςάκι με γιγαμπιτ, τι ταχύτητες μπορω να περιμένω για τη μεταφορά μεγάλων αρχείων που έχουν κατέβει από το τορρεντ

αναφέρομαι σε ανάγνωση και εγγραφή

επίσης υπάρχει τρόπος να γίνεται το ξεrarιασμα στο νας; πχ αμα του περαστεί λινουξ οπως αναφέρθηκε; ή θα χρειαστεί κανα χρόνο για να ολοκληρώσει ενα 15gb κομμένο;

οι λύσεις Ρ4 δεν μου πολυαρέσουν λόγω κατανάλωσης. πχ αν εχει κατανάλωση 80W, 24/7/365, σε ένα χρόνο θα κάψει χοντρικά γύρω στα 80Ευρω ρευμα. αυτό το ποσό δεν μου αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, δώσε 150ε και πάρε ενα hp microserver.

Τιποτα αλλο δεν το φτάνει και οι νεες εκδοσεις εχουν 2gb ram και 250αρη δισκο με 4 αδεια racks για να τους βαλεις οτι θελεις.

Οι ταχυτητες ειναι υπερδιπλάσιες απο οποιοδηποτε αλλο nas ιδιας η και μεγαλύτερης κατηγοριας.

Απο ποιοτητα κατασκευης ειναι επισης αστερακι, πραγματικο proliant.

Link to comment
Share on other sites

^^

Συμφωνώ 10000000%

Απλά μια μικρούλα διόρθωση. Έχει 4 θέσεις για δίσκους, εκτός των οποίων η μία κατά λαμβάνεται από τον 250αρη που έρχεται από την εταιρία.

Ένα άλλο καλό είναι ότι παίρνει απλές DDR3 και όχι EEC κλπ...

Sent from my Samsung S3, using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που δε πηγα σε τετοιο πισακι ειναι ο χωρος που πιανει.

απο εκει και περα , σιγουρα πιο συμφερουσα λυση ειανι αυτη του freeNAS.

παντως [MENTION=15582]fantomas[/MENTION] το dlink δε πρεπει να υποστηριζει dlna...

δεν το εχει παρει το ματι μου.

Το νεότερο μοντέλο τουλάχιστον - όπως λέει η περιγραφή - υποστηρίζει, θέλω να ελπίζω.

[ame]http://www.amazon.co.uk/D-Link-ShareCenter-Network-Storage-Enclosure/dp/B008HNRD4I/ref=dp_ob_title_ce[/ame]

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοια τιμή (microserver) νομίζω με συμφέρει να στήσω ενα mini itx με τους καινουριους amd Α4, που θα είναι και αριστο media player, και με πειραγμα θα πεσει γύρω στα 20W

και ακόμα μια ερώτηση, περνιέται λινουξ στα ναςάκια που να είναι πληρες; με ενδιαφέρει υποστήριξη εξωτερικής καρτας ηχου με usb.

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοια τιμή (microserver) νομίζω με συμφέρει να στήσω ενα mini itx με τους καινουριους amd Α4, που θα είναι και αριστο media player, και με πειραγμα θα πεσει γύρω στα 20W

και ακόμα μια ερώτηση, περνιέται λινουξ στα ναςάκια που να είναι πληρες; με ενδιαφέρει υποστήριξη εξωτερικής καρτας ηχου με usb.

Σε τέτοια τιμή , δεν παίρνεις τίποτε αλλο...

Για βαλε τα κατω.cpu+m/b+ram+hdd+case+psu ...

Και ξαναλεω, μιλάμε για proliant και για ταχυτητες που τερματιζουν gigabit ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψάχνω κάτι αντίστοιχο για ένα φίλο οπότε είπα να μην ανοίξω νέο θέμα.

Του πρότεινα PCακι μιας κ περισσεύουν διάφορα κομμάτι αλλά το απέκλεισε. Θέλει κάτι μικρό, ήσυχο και χαμηλής κατανάλωσης. Η βασική του εργασία θα είναι torrent 24/7, μοίρασμα αρχείων και να ταΐζει το HTPC με ταινίες στο XBMC.

Λόγω της διαμόρφωσης του χώρου θα παίρνει Internet από το router με wifi ενώ θα συνδέεται με το HTPC με gigabit καλώδιο σε crossover αν γίνεται ώστε να αποφύγουμε επιπλέον switch.

Και αν παίρνει 2 σκληρούς 2ΤΒ ο καθένας ακόμα καλύτερα.

Αυτά ... καμία ιδέα ???

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν υπαρχει NAS αλλα και η δυνατοτητα με συνδεση wifi , οπως επισης να εχουν ταυτοχρονη λειτουργεια LAΝ και WLAN.

μπορεις καλλιστα να παρεις τον NAS και να τον συνδεσεις στο ρουτερ και στο htpc να εχεις usb stick wifi adapter για να συνδεεσαι ασυρματα στο ιντερνετ.

απλως δε σου εγγυωμαι για το hd streaming

Link to comment
Share on other sites

Το HD streaming είναι βασικό. Το HTPC ασύρματα παίρνει internet γιατί το router σε άλλο δωμάτιο. Θα μπορούσαμε να βάλουμε κάποιο ασύρματο gigabit router ( χει ένα το eshop σε "προσφορά") αλλά δε ξέρω τι θα πει η σύζυγος του φίλου με την εξτρά συσκευή και καλώδια !!! :whistling

ΥΓ Gigabit με poweline γίνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Το HD streaming είναι βασικό. Το HTPC ασύρματα παίρνει internet γιατί το router σε άλλο δωμάτιο. Θα μπορούσαμε να βάλουμε κάποιο ασύρματο gigabit router ( χει ένα το eshop σε "προσφορά") αλλά δε ξέρω τι θα πει η σύζυγος του φίλου με την εξτρά συσκευή και καλώδια !!! :whistling

ΥΓ Gigabit με poweline γίνεται ???

Gigabit όχι. Θεωρητικά μέχρι 500mbps αλλά δε τα έχω δεί ποτέ να σου πώ την αλήθεια. 100άρι παίζουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

προέκυψαν τελικά νεες ερωτήσεις (έτσι είναι αυτά)

σε ναςάκι με γιγαμπιτ, τι ταχύτητες μπορω να περιμένω για τη μεταφορά μεγάλων αρχείων που έχουν κατέβει από το τορρεντ

αναφέρομαι σε ανάγνωση και εγγραφή

επίσης υπάρχει τρόπος να γίνεται το ξεrarιασμα στο νας; πχ αμα του περαστεί λινουξ οπως αναφέρθηκε; ή θα χρειαστεί κανα χρόνο για να ολοκληρώσει ενα 15gb κομμένο;

οι λύσεις Ρ4 δεν μου πολυαρέσουν λόγω κατανάλωσης. πχ αν εχει κατανάλωση 80W, 24/7/365, σε ένα χρόνο θα κάψει χοντρικά γύρω στα 80Ευρω ρευμα. αυτό το ποσό δεν μου αρέσει :)

Έχω το Zyxel NSA-310 και υποστηρίζει DLNA. Το gigabit σε normal καταστάσεις υποστηρίζει την ταχύτητα του δίσκου. Με green μέσα χτύπαγα κάπου στα 30-35 MB/sec ταχύτητα εγγραφής ενώ με έναν red που έχω τώρα είμαι στα 40-45MB/sec. Για να ανέβεις πιο πάνω επειδή ουσιαστικά σε κόβουν οι μηχανικοί δίσκοι από ταχύτητα θες NAS με RAID-1 ή RAID-0. Στις ταχύτητες ανάγνωσης βάλες τις ταχύτητες εγγραφής με 5MB/sec παραπάνω.

Όσο αφορά το Zyxel το fan που έχει είναι μικρό και μάλλον τροφοδοτείται περίεργα αφού φαίνεται να ανεβάζει στροφές στιγμιαία και μετά να προσπαθεί να τις ρίξει. Αποτέλεσμα ενώ ο δίσκος που έχω είναι αθόρυβος το fan κάνει θόρυβο που περιοδικά μοιάζει με σκληρό δίσκο :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.