Jump to content



Παλιός υπολογιστής - αναβάθμιση


idonthave

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του TheLab.

Έχω εναν παλιο υπολογιστη και εχω απορια τι μπορω ν'αλλαξω στο hardware για να πηγαινει καλυτερα, το χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες, internet και παιχνίδια στο facebook τύπου angrybirds κλπ.

Το PC μου είναι το εξης:

-Pentium 4 στα 3.00ghz (τον εχω χρονισμένο στα 3,4)

-μνήμη συστηματος 1,5Gb ( μια 512 667Mhz και μια 1Gb στα 800Mhz)

-η μητρικη αναγνωριζει μεχρι 667mhz και μεγιστη μνημη τα 2gb

-ενα σκληρο δισκο sata2 στις 7200rpm

-καρτα γραφικων την Asus EAH5450/DI/1Gb DDR3 ASUS - - ASUS EAH5450/DI/1GD3(LP)

-λειτουργικο σύστημα Windows7 64bit

O υπολογιστης δουλευει μια χαρα, το μονο κόλημα που τρωει ειναι στα παιχνιδια του facebook.

Αυτο που σκεφτομαι να κανω είναι να αλλάξω τις μνημες και να παω σε dual channel 2x1Gb στα 667mhz ή μια καλυτερη κάρτα γραφικών.

Θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνίδια του Facebook η κάρτα σου τα καταφέρνει μια χαρά.

Θα σου πρότεινα, επειδή και οι μνήμες που ψάχνεις είναι παλιές, δυσεύρετες και ακριβές, να πάρεις ένα σετ, mobo-cpu-mem σε μεταχειρισμένο και να κάνεις τη δουλειά σου άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση,εχω σκεφτει την λυση που μου προτεινεις αλλα θελω να την αποφυγω. Με την αλλαγη των μνημων και λειτουργια dual channel θα υπαρχει καποια βελτίωση, της μνήμες τις βρίσκω στα 32ευρω, τα χρήματα αυτα θα τα εδινα. Στην καρτα γραφικων απ'οτι καταλαβα ειμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με 120€ έχεις καινούριο σετάκι τετραπύρηνης CPU , Μητρικής με USB III και SATA III και 4GB DDR3 μνήμης, δεν αξίζει να πας σε αναβάθμιση με ακριβές DDR2 μνήμες σε αυτό που έχεις δηλαδή σε έναν P4 ... !!!

Αρα κάτσε όπως είσαι μέχρι να έχεις τα χρήματα για μια ουσιαστική αλλαγή !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα αφήσω το σύστημα ως έχει και κάνω αργότερα μια πιο σοβαρή αναβάθμιση!!

Αυτό να κάνεις ! Αν πας σε κάτι οικονομικό κοίταξε το FM2 SOCKET και τα τετραπύρηνα APUS που δίνουν μαζί και σοβαρή για τα δεδομένα ενσωματωμένη καρτούλα γραφικών ικανή να τρέξει και games !

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα του TheLab.

Έχω εναν παλιο υπολογιστη και εχω απορια τι μπορω ν'αλλαξω στο hardware για να πηγαινει καλυτερα, το χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες, internet και παιχνίδια στο facebook τύπου angrybirds κλπ.

Το PC μου είναι το εξης:

-Pentium 4 στα 3.00ghz (τον εχω χρονισμένο στα 3,4)

-μνήμη συστηματος 1,5Gb ( μια 512 667Mhz και μια 1Gb στα 800Mhz)

-η μητρικη αναγνωριζει μεχρι 667mhz και μεγιστη μνημη τα 2gb

-ενα σκληρο δισκο sata2 στις 7200rpm

-καρτα γραφικων την Asus EAH5450/DI/1Gb DDR3 ASUS - - ASUS EAH5450/DI/1GD3(LP)

-λειτουργικο σύστημα Windows7 64bit

O υπολογιστης δουλευει μια χαρα, το μονο κόλημα που τρωει ειναι στα παιχνιδια του facebook.

Αυτο που σκεφτομαι να κανω είναι να αλλάξω τις μνημες και να παω σε dual channel 2x1Gb στα 667mhz ή μια καλυτερη κάρτα γραφικών.

Θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστω

Νομίζω πως οι απαιτήσεις των Windows 7 64bit θα έπρεπε να σε απασχολούν περισσότερο από το dual channel.

1 gigabyte (GB) RAM (32 bit) ή 2 GB RAM (64 bit)

Τα 64bit χρειάζονται για συστήματα από 4GB και πάνω για να "βλέπουν" όλη την μνήμη.

Όπως σου είπαν κοίτα να αναβαθμίσεις cpu-mobo-ram.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

New Post

Μου έφερε ένας φίλος ένα παλιό pc επειδή αργή να ξεκινήσει. Απ'ότι είδα έχει αρκετά προγράμματα που τρέχουν, το ρύθμισα να μην τρέχουν όλα αυτά στην εκκίνηση.

Το σύστημα του (Windows7 32bit) :

P5V-VM DH s775 https://www.asus.com/Motherboards/P5VVM_DH/ 2 sata1 θύρες

3gb ram

pentium 4 στα 3ghz

Maxtor 80Gb atapi

τροφοδοτικό aprox 500w (+3.3v 24A / +5v 18A / +12v 22A)

O σκληρός κάνει σαν τρακτέρ. Να του πω να βάλει ssd δίσκο κόστος 75€ (sata1 θύρα, θα κάνει τίποτα?) ή μαζί με τον ssd να βρούμε κανέναν C2D e6300/e6400 σε αγγελία

ή να πάει σε σετ mb-cpu-ram-σκληρό ~200€ (ανάλογα βέβαια αν μπορεί να τα δώσει).

Link to comment
Share on other sites

Για τα SATA της ASUS που παραθέτεις κάνεις ένα μικρό λάθος:

The motherboard supports the next-generation hard drives based on the Serial ATA (SATA) 3Gb/s storage specification, delivering enhanced scalability and doubling the bus bandwidth for high-speed data retrieval and saves.

=SATA 2

Πάντως στο συγκεκριμένο σύστημα ακόμα και ένας νέος SATA σκληρός (με φρέσκια εγκατάσταση) σε σχέση με τον "γέρο" 80αρη IDE θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα SATA της ASUS που παραθέτεις κάνεις ένα μικρό λάθος:

To έχω δει το sata2 port αλλά είναι πάνω στο JMicron JMB363 SATA controller

Τα sata1 είναι στο VIA 8237A South Bridge. https://www.asus.com/Motherboards/P5VVM_DH/#specifications

Επειδή θα δουλέψει ο δίσκος ως πρωτεύων δεν ξέρω αν θα μου βγάλει προβλήματα κατά την εγκατάσταση ή έχει θέματα ασυμβατότητας.

Για έναν νέο sata δίσκο έχω σκεφτεί για κάποιον western black αλλά βγαίνει περίπου στα ίδια λεφτά με τον ssd.

Τόσο καιρό που το έχει, έχει δεσμεύσει 40gb και το χρησιμοποιεί η κόρη του για interent

αν έχει το χρήμα ξεκάθαρα ολική αλλαγή, SSD θα βοηθήσει αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με την αλλαγή πλατφόρμας.
Αν μπορεί να δώσει 200-220€, ασυζητητί.

θα του πω τι μπορεί να κάνει και εννοείται αν μπορεί να τα δώσει να πάει σε αλλαγή πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί να έχει προβλήματα στην εγκατάσταση ή και ασυμβατότητα ο σκληρός δίσκος ενώ με τον SSD θα πάνε όλα νεράκι; Δεν το νομίζω.

Το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμίσει όλο το σύστημα (cpu-mobo-ram) μαζί με τον δίσκο.

Εφόσον δεν έχει ανάγκη από χωρητικότητα, το να βάλει SSD αντί για σκληρό φαίνεται καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί να έχει προβλήματα στην εγκατάσταση ή και ασυμβατότητα ο σκληρός δίσκος ενώ με τον SSD θα πάνε όλα νεράκι; Δεν το νομίζω.

Για τον ssd λέω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο ποστ #12 μιλούσα για HDD:

Πάντως στο συγκεκριμένο σύστημα ακόμα και ένας νέος SATA σκληρός (με φρέσκια εγκατάσταση) σε σχέση με τον "γέρο" 80αρη IDE θα έχει διαφορά.

πίστεψα πως αναφερόσουν σ' αυτόν. Ενώ στο #14 λες:

Για έναν νέο sata δίσκο έχω σκεφτεί για κάποιον western black αλλά βγαίνει περίπου στα ίδια λεφτά με τον ssd.

Τόσο καιρό που το έχει, έχει δεσμεύσει 40gb και το χρησιμοποιεί η κόρη του για interent

= SSD αντί HDD.

Θεωρώ σαν πρώτο (οικονομικό) στάδιο βελτίωσης τον δίσκο (HDD).

Αν υπάρχουν τα € τότε μπορεί να πάει σε cpu-mobo-ram-SSD(HDD).

Link to comment
Share on other sites

:) μπορεί να σας μπέρδεψα έτσι πως το έγραψα, για την ασυμβατότητα και τα προβλήματα στην εγκατάσταση πήγαινε για τον ssd.

H τιμή του μηχανικού δίσκου είναι κοντά, εκεί έβαλα και τον ssd σαν στάδιο βελτίωσης.

Προτού κάνω κάποια κίνηση σε περίπτωση που μου πει για δίσκο μόνο, θα κρατήσω μια εικόνα από τον δικό μου ssd και θα δω αν έχω θέματα με την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλει να αλλάξει μόνο τον δίσκο. SSD ή μηχανικό θα μου πει αύριο.

Για μηχανικό δίσκο για εγκατάσταση λειτουργικού και προγράμματα γι'αυτόν τι λέτε

TOSHIBA DT01ACA050 TOSHIBA DT01ACA050 500GB SATA3 - - sata3

ή κάποιον άλλο μέχρι 50€max για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

P5V-VM DH s775 https://www.asus.com/Motherboards/P5VVM_DH/

3gb ram // pentium 4 στα 3ghz

Maxtor 80Gb atapi<-- αυτόν θέλουμε αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.