Jump to content



Παλιός υπολογιστής - αναβάθμιση


idonthave

Recommended Posts

τον είδα το χρόνο αλλά νομίζω οι Deskstar έχουν παραπάνω κι αυτοί γράφουν κουτουρού. Αν σε ενδιαφέρουν τσέκαρε στο site της εταιρείας, οι τιμές ήταν γύρω στα 60 με γρήγορη ματιά.

WD είναι πιο ασφαλής επιλογή αν ο φίλος σου δεν είναι για πολλά πολλά σε τυχόν RMA. Πάντως αν του έφταναν τα 80 γίγα κάνει λάθος που δεν αγοράζει SSD.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλει να αλλάξει μόνο τον δίσκο. SSD ή μηχανικό θα μου πει αύριο.

Για μηχανικό δίσκο για εγκατάσταση λειτουργικού και προγράμματα γι'αυτόν τι λέτε

TOSHIBA DT01ACA050 TOSHIBA DT01ACA050 500GB SATA3 - - sata3

ή κάποιον άλλο μέχρι 50€max για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

P5V-VM DH s775 https://www.asus.com/Motherboards/P5VVM_DH/

3gb ram // pentium 4 στα 3ghz

Maxtor 80Gb atapi<-- αυτόν θέλουμε αλλάξουμε.

Πείσε τον να βάλει μεταχειρισμένο core duo . Για κανα ~20ε που θα του κοστίσει είναι τεράστια η διαφορά . Δίνω και ενα link απο blog με failure rate σκληρών Backblaze Blog » What Hard Drive Should I Buy? .

Link to comment
Share on other sites

-Προσπάθησα να τον πείσω για ssd αλλά δεν ήθελε να ρίξει παραπάνω λεφτά.

Παραγγείλαμε εχθές τον wd blue 500gb τον έβαλα στο μηχάνημα σήμερα το απόγευμα

(δεν χρειάστηκε jumprακι καν να βάλω μην τυχών και δεν τον έβλεπε) και έχω ξεκινήσει εγκατάσταση win7.

-Του είπα και για επεξεργαστή, προς το παρόν δεν θέλει να δώσει παραπάνω χρήματα επειδή το έχει πάρει μεταχειρισμένο τον υπολογιστή.

Ερώτηση: Ήθελα να του βάλω τα win8, προσπάθησα και με cd και με usb και καθώς

ξεκινάει την διαδικασία και βγάζει το σήμα των windows μετά από κανένα 10λεπτο μου πετάει

ένα σφάλμα error code 0x00005d και από ψάξιμο βρήκα ότι τα windows 8 δεν είναι

συμβατά με όλους τους pentium4. How to solve Error 0x0000005D when installing Windows 8

Πήγα να κάνω enable το Execute Disable αλλά δεν μου το εμφανίζει πουθενά σαν επιλογή.

Επιχείρησα να κάνω bios update αλλά μου βγάζει μήνυμα στο awardBIOS flash utility ότι το αρχείο

έχει πρόβλημα, κατέβασα και το 1001 και το προηγούμενο 0901 και πάλι βγάζει ότι έχει πρόβλημα το αρχείο.

Το usb stick το διαμορφώνω σε fat32, και σε cd που πέρασα τα αρχεία και το έκανα bootable, μου βγάζει πρόβλημα.

Δεν δοκίμασα μ'άλλο usb stick, να δοκιμάσω άλλο, υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.