Jump to content


i5 3210M vs 15 3337U


gmouzo

Recommended Posts

ο i5 3210M (3M Cache, 2.5-3.10 GHz, 35W TDP)

ενώ ο i5 3337U (3M Cache, 1.8-2.70 GHz, 17W TDP)

ο i5 3210M είναι ελαφρώς καλύτερος (~10%) σε επεξεργαστική δύναμη αλλά και πιο ενεργοβόρος, από την άλλη μεριά ο i5 3337U παρέχει μεγαλύτερη αυτονομία

για μένα το θέμα είναι γιατί δουλειά το θες το laptop (παρατήρησα πως κοιτάς και ultrabook με descrete VGA)

αν σκέφτεσαι να παίζεις παιχνίδια προφανώς και δεν σε ενδιαφέρει η αυτονομία και πας στο Lenovo, αλλιώς αν θες απλά να κάνεις την δουλειά σου και να έχεις και την επιλογή της αυτονομίας πας στο Dell. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια κοιτάς σε λάθος μεριά γιατι και με μια HD 4000 μπορείς άνετα να δεις ταινίες 1080p και να κάνεις δουλειές γραφείου με ακόμα μεγαλύτερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας

τωρα ειναι αυτο που λεμε τα θελω ολα

και ναι θα χρησιμοποιηθει και για παιχνιδια και θα προτιμουσα τον dell λογω αξιοπιστιας

αν βοηθαει υπαρχει ενας σταθερος με αυτα τα χαρακτηριστικα

::::::::::::::

speesy.txt

::::::::::::::

Operating System

MS Windows Vista Ultimate 32-bit SP2

CPU

AMD Athlon II X2 245 43 �C

Regor 45nm Technology

RAM

4,00 GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (7-7-7-20)

Motherboard

Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-MA770T-UD3P (Socket M2) 41 �C

Graphics

LCD92VM (1280x1024@75Hz)

ATI Radeon HD 4850 (XFX Pine Group) 54 �C

Hard Drives

112GB Maxtor Maxtor 6Y120M0 ATA Device (SATA) 51 �C

112GB Maxtor Maxtor 6Y120M0 ATA Device (SATA) 41 �C

Optical Drives

TEAC DV-516D ATA Device

Optiarc DVD RW AD-7280S ATA Device

Audio

Realtek High Definition Audio

σε σχεση με αυτον τον σταθερο στα παιχνιδια πως θα ανταπεξελθουν οι δυο φορητοι αυτοι για να εχω μια συγκριση ?

και επιπλεον αλλος ενας με καλα χαρακτηριστικα αλλα δεν εχω ακουσει κατι για την εταιρεια

εχει κανεις εμεπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρεια ?

http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=cd08f1ae-67d4-4771-816d-3e8b1e7ad38b

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη επιλογή ανάμεσα στα 2 λαπτοπ μιας κ εγώ έχω καταλήξει στο dell κ στο lenovo για καθημερινή χρήση (ίντερνετ office και CAD).

Απο την μια Dell έχει εγγύηση καλύτερη VGA και low CPU.

Απο την άλλη το lenovo έχει καλύτερο CPU/μνημη/1TB αλλα 1 χρονο εγγυηση.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Lenovo-Ideapad-15-6-inch-Laptop-Gunmetal/dp/B009RGBAKC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360958729&sr=8-1[/ame]

Review Lenovo IdeaPad Z580 Notebook - NotebookCheck.net Reviews

:/

Link to comment
Share on other sites

το dell που σου πρότεινα σε καλύπτει και σε επιδόσεις και φυσικά σε θέματα εγγύησης

ναι ευχαριστω οπως ολα δειχνουν εκει θα καταληξω τελικα

απλως με φοβιζε οτι ειναι εκτος αθηνων το καταστημα και θα ερθει με μεταφορικη

Link to comment
Share on other sites

Το 5520 καλό αλλά δεν έχει αριθμητήριο το οποίο είναι απαγορευτικό για εμένα που κάνω CAD.

Εγώ έχω καταλήξει στο 3521 με τον 3337U και δεν ξέρω αν αξίζει η διάφορα να πάω στο Dell Inspiron 5521 i5-3337U.

Η διαφορα παντως με τον 3210Μ δεν ειναι τραγικη σχετικα με την καταναλωση.

Δεν ξερω τι να κανω :p

Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω οπως ολα δειχνουν εκει θα καταληξω τελικα

απλως με φοβιζε οτι ειναι εκτος αθηνων το καταστημα και θα ερθει με μεταφορικη

να μην σε φοβίζει καθόλου με courier στην πόρτα σου έρχεται και πληρώνεις με αντικαταβολή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ευχαριστω ολους για την βοηθεια

τελικα πηγαμε στο αστερι 15r 5520

και οντως αψογη εξυπηρετηση μεταφορα σε μια μερα οπως ειιπατε

το συγκεκριμένο το ψάχνει και ένας φίλος μου έχεις καθόλου εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν το χρησιμοποιω το πηρε ο υιος και το βλεπω μονο για ελαχιστα καμια κυριακη

παντως απο τα λιγα που προλαβα αξιζει τα λεφτα του και δουλευει απροβληματιστα και σε παιχνιδια (far cry 3 και lol εχει βαλει πανω και παιζει )

τωρα στα πλην (υποκειμενικα παντα)

φοραει windows 8 και μερικους θα τους μπερδεψουν (προσωπικα δεν χρησιμοποιω καθολου windows στα δικα μου μηχανηματα αλλα δεν ειχα και μεγαλη δυσκολια να βρω οτι χρειαζομουν )

ειναι δυο καρτες γραφικων και δουλευουν αναλογα τι χρειαζεται ποτε η intel 4000 και οταν χρειαζεται ποιο δυνατα γραφικα περναει στην radeion 7670 (με ενα ψαξιμο στο google βρισκεις παλι που πρεπει να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις)

μπαταρια περιπου στο τριωρο με ταινιες

αυτα τα ολιγα απο οσο μπορεσα να δω αν ειναι κατι αλλο συγκεκριμενα που μπορω να κοιταξω και να αναφερω ευχαριστως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.