Jump to content


Dynamic vs σταθερό Vcore


Volrath

Recommended Posts

Το λοιπόν, μιας και μπαίνουν οι ζέστες είπα να ρίξω λίγο τα V στον 2500k. To θέμα είναι το εξής:

Όταν βάζω manual 1.2V (πάει 1.16V με το vdrop under load) για load καταστάσεις είμαι μια χαρά. Θερμοκρασίες max 53-54C με Y cable στην D14. To θέμα είναι ότι σε idle προφανώς παραμένει 1.2V (1.2V σταθερό μιας και δε παίζει vdrop) και έχω τσιμπημένες idle temps (~34-37 vs 30-33 σε 0.88V).

Όταν βάζω dynamic, το vcore είναι 1.24 με -0.05V παραμένει 1.24V σε load αλλά σε idle φτάνω τα 0.88V. Το θέμα είναι ότι άμα το μειώσω και άλλο (π.χ. -0.075V) θα πέσει πολύ το idle V και πιθανολογώ ότι θα έχω προβλήματα.

Πώς μπορώ να έχω και τη πίτα ολάκερη, και το σκύλο χορτάτο; Χαμηλό V σε load αλλά όχι τόσο χαμηλό σε idle;

BTW τα προηγούμενα settings για ένα πολύ ελαφρύ OC (3.7-4G) με ενεργοποιημένο το speedstep κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ερώτημα ταλανίζει αυτούς που κλοκάρουν με offset...απλά συμβιβάζεσαι με τόση τάση ιdle ώστε να μην έχεις προβλήματα σε καμμιά περίπτωση

Δε παίζει πρόβλημα λες άμα ρουφάει το τσιπάκι 1.2 συνεχώς - ακόμα και σε 16 multi;

Δε μπορώ ρε μαμώ...με πιάνει κάτι όταν βλέπω >0.9V σε idle καταστάσεις...

Από την άλλη - το ίδιο με πιάνει όταν βλέπω 1.24 σε load (temps μια χαρά πάλι, sub 57-58)...

Και όχι τίποτε άλλο, αλλά δε με ενδιαφέρει το O/C τώρα, και στα default η mobo δίνει πολύ παραπάνω V από όσο χρειάζεται το τσιπάκι (1.21 για stock ενώ με 1.16 τρέχει στα 4...). Ο λόγος που τον ανέβασα λίγο είναι για να μη πάει χαμένο τόσο voltage...

Link to comment
Share on other sites

Σταθερό:

Πλεονεκτήματα:

-Σταθερότητα

Μειονετήματα:

-Μεγαλύτερες θερμόκρασίες σε idle

-Ελάττωση διάρκειας ζωής

Offset:

Πλεονεκτήματα:

-Μικρότερες θερμοκρασίες σε idle

-Παράταση ζωής του επεξεργαστή(σε σχέση πάντα με "σταθερό")

Μειονεκτήματα:

-Αστάθεια

Εγώ πάντα προτιμούσα offset. Με λίγο έξτρα κόπο μια χαρά αντιμετωπίζεται το μοναδικό του μειονέκτημα, η αστάθεια(με μερικές έξτρα δοκιμές εννοώ) και έχεις το "best of both worlds".

Link to comment
Share on other sites

To έλεος το ίδιο....

Τώρα πρόσεξα από όταν έκανα upgrade το bios της μητρικής (gigabyte Z68xp-ud3) χάθηκε το LLC....ΕΛΕΟΣ.

Και βλέπω κάτι τρελά vdroop και λέω WTF...Άντε τώρα να δω άμα μπορώ να το γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση...

Εγώ με 31 βαθμούς στο δωμάτιο χτυπάω 80άρια...θα τον κάψω??? :)

1.4vcore CorsairH100

Σε streaming/gaming καταστάσεις

Ε, λίγο ψηλά δεν είναι; Κατέβα στο 1.35V, τι διάολο τα κάνεις τα 5GΗz ή πόσο είσαι...

Link to comment
Share on other sites

εγω με τον 2600Κ 2 χρονια τωρα με offset το εχω..προβληματα δεν εχω ακομα κ με sub 1v vcore. :p

δοκιμαζεισ κ βλεπεις..δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

και για ποιον ακριβως λογο να ειναι ασταθης στα 1600mhz me 0.9v?δλδ οταν τον εχεις stock ποσο τραβαει με 16αρι?

Link to comment
Share on other sites

εγω με τον 2600Κ 2 χρονια τωρα με offset το εχω..προβληματα δεν εχω ακομα κ με sub 1v vcore. :p

δοκιμαζεισ κ βλεπεις..δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

και για ποιον ακριβως λογο να ειναι ασταθης στα 1600mhz me 0.9v?δλδ οταν τον εχεις stock ποσο τραβαει με 16αρι?

Είναι πιο χαμηλά από .9 - το έχω δει μέχρι και .82V. Στο load/burn δε παίζει κανένα πρόβλημα με αυτό το offset (1.24 -0.5V, ελεγμένο). Αλλά κάμποσες φορές κάνει 2πλο reboot και πρέπει να ξαναβάλω τις ρυθμίσεις από την αρχή. Παίζει να π@π@ρίζεται το bios, γιατί είναι μαύρο χάλι το uefi της gb σε μένα.

Stock/Auto Voltage = 1.24V πάει 0.98 στο 16x.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις επίπεδο στο LLC και παίξεις με το offset δεν μεγαλώνει η απόσταση της τάσης απο load σε idle ?

Δυστυχώς...

To έλεος το ίδιο....

Τώρα πρόσεξα από όταν έκανα upgrade το bios της μητρικής (gigabyte Z68xp-ud3) χάθηκε το LLC....ΕΛΕΟΣ.

Και βλέπω κάτι τρελά vdroop και λέω WTF...Άντε τώρα να δω άμα μπορώ να το γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

στο νέο BIOS δεν υπάρχει καν LLC ? wtf ?

Εγώ να δεις πώς ένοιωσα. Λέω τυφλός είμαι, που στο διάολο το έχουν βάλει. Διαβάζω αριστερά δεξιά, όλοι το έχουν. Μία ώρα κοίταζα 1-1 τα options μήπως και μου είχε διαφύγει. Τελικά ήταν @@ρια της gbyte με την αλλαγή από legacy=>uefi. Οι περισσότερες μητρικές τους δε το έχουν το πρόβλημα αυτό...

Δες αν μπορείς να επιστρέψεις στο τελευταίο legacy. Τα uefi για το z68 δεν...

Δεν υπάρχει νορμάλ τρόπος...ένα ρώσικο πρόγραμμα μόνο βρήκα και δεν παίζουν $$$ για πειραματισμούς.

Έστειλα mail/support ticket στην gigabyte - περιμένω απάντηση...

EDIT: εντωμεταξύ τόσο καιρό ο μ@λ@κ@ς δεν έβλεπα το vdroop. Κοίταζα στο cpu-z 1.21V όταν τον είχα στα 4, λέω καλά είναι νταξ. Με offset δεν ήταν ξεκάθαρο πόσο είναι το vid που δίνει, μετά πήρα πρέφα ότι δίνει 1.2πολύ και πέφτει στο load στο 1.21...Και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά μιας και η d14 δε μασάει, είμαι και σε καλό κουτί, και δε φαινόταν τίποτε το περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμαστεί απ όσο ξέρω το συγκεκριμένο και σου δίνει έτοιμα τα αρχεία

για να τα βάλεις σε dos bootable στικακι: ΠΠ΅ΡΠΏΠ»Π°ΡΠ½ΡΠΉ ΡΠ°ΠΉΠ»ΠΎΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½Π½ΠΈΠΊ Π±Π΅Π· ΡΠ΅Π³ΠΈΡΡΡΠ°ΡΠΈΠΈ Ρ ΠΏΡΡΠΌΠΎΠΉ ΡΡΡΠ»ΠΊΠΎΠΉ,Π·Π°Π»ΠΈΡΡ Π½Π° ΡΠ°ΠΉΠ»ΠΎΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½Π½ΠΈΠΊ ΡΠ°ΠΉΠ»,ΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½ ΡΠ°ΠΉΠ»Π°ΠΌΠΈ Π² ΡΠ΅ΡΠΈ

ΠΠ΅ΡΠΏΠ»Π°ΡΠ½ΡΠΉ ΡΠ°ΠΉΠ»ΠΎΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½Π½ΠΈΠΊ Π±Π΅Π· ΡΠ΅Π³ΠΈΡΡΡΠ°ΡΠΈΠΈ Ρ ΠΏΡΡΠΌΠΎΠΉ ΡΡΡΠ»ΠΊΠΎΠΉ,Π·Π°Π»ΠΈΡΡ Π½Π° ΡΠ°ΠΉΠ»ΠΎΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½Π½ΠΈΠΊ ΡΠ°ΠΉΠ»,ΠΎΠ±ΠΌΠ΅Π½ ΡΠ°ΠΉΠ»Π°ΠΌΠΈ Π² ΡΠ΅ΡΠΈ

dual bios δεν έχει η μητρική σου;

Ναι αυτό είναι που έλεγα πριν - το "ρώσικο". Δε πολυψήνομαι...

Dual bios είναι ναι. Έχω την εντύπωση ότι έκανε flash και τα 2 όταν πήγα από legacy-hybrid σε UEFI.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, επειδή είναι και περίεργο το uefi της giga, μπας και το llc βρίσκεται σε κάποιο

υπομενου που πρώτα πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποια άλλη επιλογή για να γίνει ορατό;

Είχα giga z68 και πήγα από legacy σε uefi και έχασα τα αυγά και τα καλάθια, γι αυτό στο λέω.

Άσχετο, mouse lag έχεις στο uefi;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, επειδή είναι και περίεργο το uefi της giga, μπας και το llc βρίσκεται σε κάποιο

υπομενου που πρώτα πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποια άλλη επιλογή για να γίνει ορατό;

Είχα giga z68 και πήγα από legacy σε uefi και έχασα τα αυγά και τα καλάθια, γι αυτό στο λέω.

Άσχετο, mouse lag έχεις στο uefi;

Δεν υπάρχει σίγουρα. Το διάβασα και αριστερά-δεξιά. Ναι έχω mouse lag. Επίσης στα υπομενού το mouse κλικ δε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.