Jump to content



Dynamic vs σταθερό Vcore


Volrath

Recommended Posts

Γράψε ντε και πώς! Μπορεί να ενδιαφέρονται κι άλλοι!

Έχεις δίκιο, ξεχάστηκα :red:

Έχουν βγάλει ένα πρόγραμμα, το "efi2awd". Υποτίθεται μου το έκαναν σε attachment, αλλά μάλλον το ξέχασαν. Έψαξα στο γούγλη και το κατέβασα. Μετά κατά τα κλασσικά:

Φτιάχνεις usb bootable και βάζεις το πρόγραμμα και το προηγούμενο bios στο stick. (Λένε ακολούθα τις οδηγίες..τις όποίες δεν έδωσαν..)

Boot από το stick.

efi2awd ονομαbios (στο dos prompt στο usb stick)

Πριν πατήσεις enter, προσευχές.

Enter

Τέλος.

Οι οδηγίες από αυτούς:

Dear Master of the Universe,

Thank you for your kindly mail and inquiry. Since different BIOS version have various BIOS feature and design, we suggest you to follow the steps below and flash BIOS to Award BIOS version. About how to flash BIOS from UEFI to Award BIOS, you may follow the steps below:

1. Please follow the instructionto make a boot USB. (Ποιές οδηγίες ακριβώς; )

2. Please unzip the attached file and store them to the boot USB. (Ποιο attachment ακριβώς; )

3. Boot your computer and press F12 to enter boot menu the USB you just made.

4. In the DOS mode and input the command as below: Please input "DIR", then press enter. Then, input "EFI2AWD Z68XPUD3.F10", then press enter and the utility will process the BIOS flashing.

If you still have any further question or suggestion about our products/service, please do not hesitate to contact us. We will try our best to help you resolve the problem ASAP.

Regards,

GIGABYTE

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα σε award. Ότι να'ναι...

LLC δε παίζει με offset.

Βγάζει vid για 4G 1.34V....

Νταξ, βαρέθηκα, έβαλα standard (1.34V) με offset -0.075V, c1/c3 disabled, ο επεξεργαστής παίζει σε load στα 1,18V (0,085V Vdroop πώς σας φαίνεται; ) σε idle τα τυπικά 0,9V και το παράτησα εκεί. 53C load, 32 idle, τώρα πώς επηρρεάζει το σύστημα η τόσο μεγάλη διαφορά vcore με vid δε ξέρω.

Δοκίμασα και με σταθερό vcore στα 1.2V με LLC3 έπεφτε στα 1.18V, αλλά δε μου άρεσε να ρουφάει ρεύμα τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε idle, που είναι το πρόβλημα;

Ε, εντάξει, τυπικό είναι το θέμα. Απλά όταν δίνεις κάποια φράγκα παραπάνω για ψύξη περιμένεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Δεν σκοπεύα σε τρελό oc, τη ψύκτρα τη πήρα για να έχω καλές θερμοκρασίες. Το ξέρω ότι δεν έχει ιδιαίτερες συνέπεις οι ψιλοαυξημένες idle temps, παρ'αυτά κρίμα δεν είναι να δώσεις Χ φράγκα παραπάνω για ψύξη και να στο χαλάει ένα setting στο bios;

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρύθμιση θα κατεβάσω vcore και GHz της cpu όταν είναι idle;

'Εχω την gigabyte Z87x-d3h και δεν μπόρεσα να το κάνω αυτό και έχω και το Speedstep/EIST και τα C1E, C3/C6 και όλα τα C ανοιχτά.

Αν εισαι με manual vcore,πρεπει να αλλαξεις σε adaptive,αν εισαι με auto τοτε ριξε μια ματια στο control panel-power-και απο εκει επελεξε το balanced mode,το high performance τους κλειδωνει στη μεγιστη συνοτητα που εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι με manual vcore,πρεπει να αλλαξεις σε adaptive,αν εισαι με auto τοτε ριξε μια ματια στο control panel-power-και απο εκει επελεξε το balanced mode,το high performance τους κλειδωνει στη μεγιστη συνοτητα που εχεις επιλεξει.

Δεν βρηκα καποια τετοια ρυθμιση...ή εγω γκαβωθηκα ή ειναι περιπλοκο το uefi bios της Gigabyte και εχει παρα πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο αργα, στους 4 2500k/2600k που περασαν απο τα χερια μου, παντα με offset επαιζα, οχι για τις θερμοκρασιες, αλλα απλα επειδη δεν ηθελα να τρωει ο επεξεργαστης σε idle (την πιο πολλη ωρα δηλαδη) την ραση που εδινα για να παει 4.7 ας πουμε...

Η λυση προφανως ηταν καταλληλο επιπεδο LLC ωστε να μη χρειαζεται αρνητικο offset ή να θελει ελαχιστα αρνητικο... Αλλα αποτι καταλαβαινω δεν δουλευει στη μητρικη σου το LLC με offset?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.