Jump to content


Αγορά Κάρτα Γραφικών


3likos

Recommended Posts

Μετά από κάτι περίεργα σκηνικά που έπαιξαν με το ρεύμα στο σπίτι μου κάηκε η οθόνη, το πολύπριζο και μετά απο λίγες μέρες και η κάρτα γραφικών. Πολύπριζο APC εγγύηση στείλαν άλλο, οθόνη βολευτήκαμε με μία παλιά που βρήκα πλέον μένει να αγοραστεί μία καρτουλα για να ξαναέχω pc. Είχα μία 2900ΧΤ χρόνια τώρα. Δεν παίζω παιχνίδια (και αν το κάνω το κάνω σπάνια και με παιχνίδια όχι βαριά) άρα δεν είναι παραγοντας αυτός.

Ας βάλουμε ότι πιο value for 100 euro (όχι παραπάνω τώρα μπήκε ο Ιούλιος πρέπει να παμε και κανα camping)

Αναμένω προτάσεις! ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

AMD 7770 μόνο από καινούρια. Και η gtx 650 στα ίδια λεφτά παίζει, αλλά λίγο πιο αργή.

Άμα δε παίζεις παιχνίδια, πάρε καμιά passive να μη σου τα κάνει τσουρέκια από το θόρυβο. 6670 / gt640 παίζουν κοντά στο κατοστάρικο - άμα τις βρεις στο ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Aν βγαίνεις να δώσεις ένα 20άρικο ακόμα κύττα για 650ti.

Είναι μακράν οτι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά.

650ti - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Αν δε βγαίνεις, 7770ghz edition

Sapphire Radeon HD7770 1GB GHz Edition | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Με μια 7750 ειδικα αν βρεις και μεταχειρισμενη θα εισαι βασιλιας.

Αφου παιχνιδια δεν πολυ παιζεις η εστω αυτα που παιζεις δεν ειναι βαρια,θα σε καλυψει και με το παραπανω.Και δεν καιει και καθολου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω ενδιαφερομαι να αγοράσω μια καρτούλα.Παίζω αρκετά παιχνίδια και βαριά,έχω δυνατό pc αλλά χριάζομαι μια καρτούλα γραφικών πάνω κάτω στα 200 ευρόπουλα έλεγα,αλλα και κατι οικονομικότερο και δυνατό δεν θα με χαλούσε καθόλου.(Είμαι καιρό εκτός του pc οπότε έχω ξεμίνει πίσω με το τι έχει βγεί και ποιές είναι καλές κάρτες και δυνατές)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενδιαφερομαι να αγοράσω μια καρτούλα.Παίζω αρκετά παιχνίδια και βαριά,έχω δυνατό pc αλλά χριάζομαι μια καρτούλα γραφικών πάνω κάτω στα 200 ευρόπουλα έλεγα,αλλα και κατι οικονομικότερο και δυνατό δεν θα με χαλούσε καθόλου.(Είμαι καιρό εκτός του pc οπότε έχω ξεμίνει πίσω με το τι έχει βγεί και ποιές είναι καλές κάρτες και δυνατές)

αναλυτικά το pc και η οθόνη; τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετά καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτα, όπως οι παρακάτω:

1) http://www.skroutz.gr/s/3569575/Palit-GeForce-GTX760-2GB.html

2) http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html

3) http://www.skroutz.gr/s/1872733/XFX-Radeon-HD7870-2GB-Core-Edition.html

Η 660 είναι αρκετά πίσω από τις δύο πρώτες και περίπου στα ίδια με την τρίτη αλλά και πάλι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι, αν όμως δεν μπορείς με τίποτα να δώσεις παραπάνω. 185 βρίσκω την

φτηνότερη 660 και 215 τη φτηνότερη 7870 tahiti le. Η δεύτερη αξίζει και με το παραπάνω

τα 30 ευρώ διαφορά και έχει καλυτερο vfm, το θέμα είναι βέβαια αν μπορείς να τα δώσεις.

Ακόμα καλύτερο vfm έχει η 760 αλλά ξεφεύγει 50 ευρώ από το όριό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά δεν αγοράστηκε κάρτα γραφικών τότε οπότε επαναφέρω το θέμα. Το pc είναι αυτό της υπογραφής και το νεο budget είναι 150 ευρώ.

Υπερβολικές απαιτήσεις σε παιχνίδια δεν έχω οπότε ας μείνουμε εντός budget.

Επειδή ο επεξεργαστής είναι σε νερό (τριπλό rad ,mpc655) ας έχουμε στα υπόψην να υπάρχει και κανα block ολόσωμο για τη συγκεκρημένη κάρτα. Μην την αγοράσω και πάω μελλοντικά να βρω block και παίζει μόνο universal , με χαλάνε λίγο αυτα :-P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αγοράστηκε κάρτα γραφικών τότε οπότε επαναφέρω το θέμα. Το pc είναι αυτό της υπογραφής και το νεο budget είναι 150 ευρώ.

Υπερβολικές απαιτήσεις σε παιχνίδια δεν έχω οπότε ας μείνουμε εντός budget.

Επειδή ο επεξεργαστής είναι σε νερό (τριπλό rad ,mpc655) ας έχουμε στα υπόψην να υπάρχει και κανα block ολόσωμο για τη συγκεκρημένη κάρτα. Μην την αγοράσω και πάω μελλοντικά να βρω block και παίζει μόνο universal , με χαλάνε λίγο αυτα :-P

Την έβλεπα προηγουμένως.

evga gtx 660 σφραγισμένη 160€ (δε γνωρίζω το πωλήτη ούτε έχω κάποια σχέση).

To σημείο αυτό (υπογραμμισμένο) δε το γνωρίζω.

edit: Υπάρχει full vga block

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αγοράστηκε κάρτα γραφικών τότε οπότε επαναφέρω το θέμα. Το pc είναι αυτό της υπογραφής και το νεο budget είναι 150 ευρώ.

Υπερβολικές απαιτήσεις σε παιχνίδια δεν έχω οπότε ας μείνουμε εντός budget.

Επειδή ο επεξεργαστής είναι σε νερό (τριπλό rad ,mpc655) ας έχουμε στα υπόψην να υπάρχει και κανα block ολόσωμο για τη συγκεκρημένη κάρτα. Μην την αγοράσω και πάω μελλοντικά να βρω block και παίζει μόνο universal , με χαλάνε λίγο αυτα :-P

Δες για 7790, που ειναι στα 145-155Ε ή για φτηνη 650 Τι Boost που ειναι αρκετα καλυτερη αλλα πρεπει να βρεις καποια φτηνη γιατι πανε εως τα 180Ε, οπως :

VGA :: nVidia GeForce GTX 650 Ti Boost GS 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gainward) (426018336-2883) - Visionstudio.gr

Αν δες βρισκεις 650 Τι Boost και προσεχε, BOOST οχι απλη Ti τοτε πανε για 7790, το πλαισιο εχει μια MSI OC που ειναι αρκετα καλη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αγοράστηκε κάρτα γραφικών τότε οπότε επαναφέρω το θέμα. Το pc είναι αυτό της υπογραφής και το νεο budget είναι 150 ευρώ.

Υπερβολικές απαιτήσεις σε παιχνίδια δεν έχω οπότε ας μείνουμε εντός budget.

Επειδή ο επεξεργαστής είναι σε νερό (τριπλό rad ,mpc655) ας έχουμε στα υπόψην να υπάρχει και κανα block ολόσωμο για τη συγκεκρημένη κάρτα. Μην την αγοράσω και πάω μελλοντικά να βρω block και παίζει μόνο universal , με χαλάνε λίγο αυτα :-P

Αν δεν παίζεις παιχνίδια και τόσο πολύ, λογικά δεν ψάχνεις για κάποια βαριά κάρτα, οπότε ποιος ο λόγος για block και υδρόψηξη? Αν είναι για το εφέ, για μόστρα (γυάλινο πλαϊνό κ.τ.λ.) κατανοητό, αν είναι όμως για τον θόρυβο, μια 560ti που πούλησα πριν λίγες μέρες ήταν ιδιαίτερα αθόρυβη υλοποίηση. Άλλες κάρτες όπως η 7790 ή η 650ti λογικά έχουν ακόμα μικρότερη κατανάλωση, οπότε θα είναι ακόμα ποιο αθόρυβες.

Σε κάθε περίπτωση όμως αφού κάθισες τόσο καιρό, αν μπορείς κάτσε ακόμα λίγο. Κάτι μου λέει ότι με την παρουσίαση στο τέλος του μήνα των νέων AMD καρτών οι τιμές θα γκρεμοτσακιστούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.