Jump to content



Αγορά Κάρτα Γραφικών


3likos

Recommended Posts

  • 4 months later...
...

Σε κάθε περίπτωση όμως αφού κάθισες τόσο καιρό, αν μπορείς κάτσε ακόμα λίγο. Κάτι μου λέει ότι με την παρουσίαση στο τέλος του μήνα των νέων AMD καρτών οι τιμές θα γκρεμοτσακιστούν.

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και περίμενα όχι λίγο καιρό αλλά να μπει η νέα χρονιά...

Πλέον βλέπω άπειρες επιλογές... 7790,r7 260, 7850 κλπ.. και έχω μπερδευτεί.. γενικά πώς πάει η σειρά απο άποψη επιδόσεων στις κάρτες της τάξης O(150 ευρω) :p ?

ΥΓ: δε με νοίαζει nvidia vs amd κλπ.. κοιτάω vfm, παιχνίδια παίζω λίγο και όχι τρελές απαιτήσεις πιο πολύ με νοιάζει να μπορώ να παίζω σε βάθος 2-3 χρόνια σε μέτρια settings (24" είμαι)

Link to comment
Share on other sites

E αφού περίμενες 7 μήνες τί είναι δυο βδομάδες ακόμα να εγκαινιάσεις τα maxwell?

750ti on the way.

Nvidia GTX 750 and GTX 750 Ti coming on February 18th

Από αυτές που παίζουν τώρα στη θέση σου αν μπορούσα να ανέβω στα 180€ θα πήγαινα για 270Χ.

Η 650ti boost ετοιμάζεται να περάσει στην ιστορία και η 260Χ είναι πολύ αδύναμη, ειδικά αν θες να την κρατήσεις και 2-3 χρόνια.

Τώρα για 7850/70 πάνε αυτές μπαγιατέψανε :hehe:

Μη μου πεις οτί περίμενες τόσο για να πάρεις την προηγούμενη σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί γύρω στα 150 θα βγεί.

Κάτσε όμως βγει κανα ρηβιουδάκι να δούμε τί λέει πρώτα από επιδόσεις...

Για αυτό σου λέω περίμενε, 2 βδομάδες δεν είναι τίποτα πια εδώ που έφτασες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και περίμενα όχι λίγο καιρό αλλά να μπει η νέα χρονιά...

Πλέον βλέπω άπειρες επιλογές... 7790,r7 260, 7850 κλπ.. και έχω μπερδευτεί.. γενικά πώς πάει η σειρά απο άποψη επιδόσεων στις κάρτες της τάξης O(150 ευρω) :p ?

ΥΓ: δε με νοίαζει nvidia vs amd κλπ.. κοιτάω vfm, παιχνίδια παίζω λίγο και όχι τρελές απαιτήσεις πιο πολύ με νοιάζει να μπορώ να παίζω σε βάθος 2-3 χρόνια σε μέτρια settings (24" είμαι)

Η AMD τελικά δεν έκανε πόλεμο τιμών στην μεσαία και χαμηλή κατηγορία, παρά μόνο στην hi end. Αντίθετα στην χαμηλή κατηγορία ουσιαστικά ανέβασε τιμές με την αντικατάσταση των 7730/7750/7770 από τις 240 και 250.

Από εκεί και πέρα οι τιμές(οι κατώτερες στο skroutz) μετά τα μέσα Ιανουαρίου ανέβηκαν. Μέχρι τότε ήταν καλές. Παίζανε όμως μερικές πολύ καλές προσφορές από Πλαίσιο μεριά, στις αρχές των εκπτώσεων που προσωπικά θα τις χτύπαγα αν ήμουν ακόμα με την 9800GT(7790 στα 100€, 7850 κάπου στα 130€, 7870 στα 165€). Η 9800GT πρόλαβε και αυτοκτόνησε και βρέθηκα με μια HD6850 που μου επιτρέπει να το πάω λίγο ακόμα ποιο πίσω.

Καλό value for money πλέον είναι μόνο οι 270/270Χ, αν θέλεις κάτι το αρκετά ισχυρό, αλλά και ξανά ζεσταμένο φαγητό(HD7870 rebrand).

Κοιτώντας εκείνο το post που σου είχα γράψει υποθέτω ότι κάτι στα επίπεδα μιας 260Χ να σου φτάνει. Οπότε θα έλεγα αν πάρεις τώρα κάρτα, να κινηθείς προς αυτή τη κατεύθυνση με την φτηνότερη 1GB που υπάρχει. Στα 122€ που βλέπω είναι και άμεσα διαθέσιμη σε κάποια μαγαζιά. Μπορείς να τσεκάρεις και τα φτηνότερα. Η 2GB ίσως να αξίζει αν δεν υπερβαίνει η διαφορά τιμής έναντι της 1GB τα 15€(και η τιμή της γενικότερα τα 140€).

Επειδή όμως έρχεσαι και ρωτάς πάλι λίγο πριν βγουν καινούριες κάρτες :p θα έλεγα να κάνεις 15 μέρες υπομονή για να δούμε τι λέει η 750Ti(18 Φεβρουαρίου βγαίνει). Προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από αυτήν πλέον, μιας και πιθανόν θα παίζει στην τιμή που έπαιζε η 650Ti Boost(τα 150€ που αναφέρθηκαν) και μάλιστα με ελαφρά χειρότερες επιδόσεις αν και καλύτερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.