Jump to content


Toshiba DT01ABA300, λένε για home NAS ?


TifoziF1

Recommended Posts

Θέλω να αναβαθμίσω τους 2χ1ΤΒ (Hitachi HDT721010SLA360ST6O) με δύο 3άρηδες Toshiba DT01ABA300 που είναι μεν 5900rpm αλλά έχουν καθωσπρέπει επιδόσεις για το NAS μου (test PC-Experience - das IT-Portal - - Seagate Barracuda 3TB vs Toshiba DT-Series 3TB). Το set θα είναι σε jbod και όχι σε raid0/1 και θα γλιτώσω και κάτι ψηλά από θόρυβο θερμοκρασίες κατανάλωση.

Τους βρίσκω 100Ε τον ένα. Να τους πάρω ? Oi WD red 3TB είναι πολύ ακριβοί, όπως και οι Seagate NAS edition. Για τους constellation μην πείτε κουβέντα ...

Οι Toshiba DT01ABA300 είναι βασικά re-labeled Hitachi :

S4DOLs0.jpg

μάλιστα στο σύστημα φαίνονται σαν : Hitachi HDS5C3030BLE630 και δεν βρήκα άσχημα σχόλια για αυτούς ούτε στα φόρα των qnap/synology ούτε αλλού.

Για πείτε τίποτα γιατί το ποντίκι κόλλησε πάνω από το button: Buy Them NOW !!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το NAS. Πολλά από τα low budget NAS δεν θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν την ταχύτητα των δίσκων. Το gigabit ethernet είναι διακοσμητικό σε πολλούς και η ταχύτητα δύσκολα σπάει το φράγμα των 25-30ΜΒ/sec.

Από κει και πέρα η διαφορά στην τιμή είναι στα 24€ το κομμάτι από skroutz. Οι wd red είναι όντως αθόρυβοι, έχουν καλές επιδόσεις και εγγυημένοι συμβατότητα με NAS. Ευτυχής κάτοχος wd red 3 TB σε NAS δεν θα τον άλλαζα με green δίσκο. Επίσης η πρώτη μου εντύπωση όταν έβαλα τον δίσκο πάνω ήταν το βάρος του. Μου φάνηκε υπερβολικά βαρύς σε σχέση με έναν wd green 2TB που είχα προηγουμένως στο NAS.

Υ.Γ. Αχρείαστη να είναι αλλά η εγγύηση του wd red είναι 3x μεγαλύτερη από του toshiba/hitachi. Γενικά δίσκους με 1 χρόνο εγγύηση δεν τους έχω σε υπόληψη.

Link to comment
Share on other sites

2χρόνια από το κατάστημα, 3 χρόνια από την toshiba. Κοίτα στην φωτογραφία επάνω.

Είναι στην λίστα συμβατότητας της qnap και της synology (btw, qnap εχω... περίπου)

Τους Τoshiba τους παίρνω 200Ε σύνολο (μέσα και τα μτφ.). Oi red 3TB έχουν 132Ε/κομμάτι + 6Ε μεταφορικά ή 136 σε μαγαζί χωρίς μετφ. ~ 72Ε παραπάνω !!!

edit: 34fd4r5.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 Toshiba 3αρηδες αλλα τους 7200 (νομιζω) τους ειχα παρει τοτε με τον eshopa που τους ειχε στους εξωτερικους intenso @99.

Με βαση αυτο δεν ειναι καμια τρελη ευκαιρια το 100ρικο που τους βρισκεις. Ιδια τιμη εχουνε και οι κανονικοι εσωτερικοι ΑCA300.

Tους 1-2 μηνες παντως που τους εχω στο κουτι τους για "burn in/DOA" (πριν τους ανοιξω και τους κανω εσωτερικους και χασω την εγγυηση) δεν εχουνε κανει κατι ανησυχητικο.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα παραγγελιά για τους hitachi Toshiba. Και τους ACA (7200rpm) σ'αυτή την τιμή τους έβρισκα (101Ε) απλά επέλεξα οικολογικά. Άσε που το nas μου, τύπου qnap 219p, είτε 20000rpm έβαζα είτε 4200rpm έβαζα στις ίδιες ταχύτητες θα μοίραζε (~50-60ΜΒ/s) :p

Αυτοί που πήρα είναι σε κανονικό χαρτοκούτι με φίρμα επάνω κανονικά, έγχρωμο εξώφυλλο, manual, getting started leaflet κτλ κτλ και όχι σε jumboσακούλα :p Μακάρι να έχει και sticker μέσα: Spin Deamon ή My HDD is Green ή My HDD spins ή HDD optimized ή έστω My HDD is faster than your CDROM :p

σαν : S50Ih4ebIc_27033bg.jpg

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] Ωραία φάση με το intenso αλλά για 1 ευρώ διαφορά δεν ριψοκινδυνεύω εγγύηση. btw αν μεινει καμιά usb θηκούλα μετά το "ξεκοίλιασμα" που να δουλεύει (ασχέτως κατσαβιδογρατσουνιών και καρουμπάλων) με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα σήμερα, και πριν μπούν στο nas περνάνε τεστ

attachment.php?attachmentid=58187&stc=1&d=1379453475

Ξεκίνησε με 160MB/s και στα 3/5 του είναι στα 126ΜΒ/s. Θερμοκρασία idle 36, μετά από 3 ώρες συνεχούς read στους 39. :flex: :flex:

και είναι 5900rpm !!!

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION]

post-4796-1416077705,2092_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ καλοί. Το ίδιο γρήγοροι με τους προηγούμενους 7200 αλλά ΠΟΛΥ πιο κρύοι. Οι προηγούμενοι έφταναν τους 48-49 βαθμούς και έκαναν το ανεμιστηράκι του nas να δουλεύει σε πιο ψηλές στροφές. Oi νέοι σε 2ήμερο σχεδόν restore (full εγγραφές) δεν ξεπερνάνε του 39 βαθμούς !!! Και πιο ήσυχοι και πιο κρύοι και το ανεμιστηράκι του nas σε πιο χαμηλές στροφές ενώ (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) πρέπει να γλύτωσα και ~150Watt/ημέρα (~52KWh το χρόνο).

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.