Jump to content



Γνώμες για αγορά gaming monitor


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ως γνωστόν για λίγες ημέρες είχα κάνει την μετάβαση σε νέο tv-monitor αλλά όπως φαίνεται δεν ήταν για πολύ καθώς το πήραν οι γονείς μου για να αντικαταστήσουν την 20"αρα phillips που είχαν στη κουζίνα.

Είμαι εδώ και 2-3 μέρες πίσω στην παλιά μου οθόνη 1680Χ1050p και πραγματικά :hang2: ....

Σκέφτομαι για ένα καλό gaming monitor ( επίσης να είναι ξεκούραστο στα μάτια - απόσταση ματιού οθόνης περίπου 35+ εκατοστά ) κάπου στα 250 ευρώ +- . Μπορώ να βρω 120-144 hz ? επίσης τι ρόλο παίζουν τα input και response time?

Τα φώτα σας :)

ευχαριστώ :mobile:

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να βρεις στις αγγελιες του γειτονικου φορουμ μεταχειρισμενη samsung με glossy πανελ

Samsung S23A700D 120hz 3D Monitor Review

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για ένα καλό gaming monitor ( επίσης να είναι ξεκούραστο στα μάτια - απόσταση ματιού οθόνης περίπου 35+ εκατοστά ) κάπου στα 250 ευρώ +- . Μπορώ να βρω 120-144 hz ? επίσης τι ρόλο παίζουν τα input και response time?

Προτεινω να μην πας σε tn panel...

κοιτα αυτη...ειναι και PWM free...

Dell P2414H

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω και εγω κι αλλο thread και σορρυ spiro αλλά κάτι στα 200 ευρώ max υπάρχει; αντε εως 220; θα ηθελα να εχει και tv αλλα και χωρίς δεν θα με χάλαγε επίσης το 3d σ αυτα τα χρηματα αξιζει η θα στραβωθώ;

το ips αξίζει;ή το κλασικο led είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω και εγω κι αλλο thread και σορρυ spiro αλλά κάτι στα 200 ευρώ max υπάρχει; αντε εως 220; θα ηθελα να εχει και tv αλλα και χωρίς δεν θα με χάλαγε επίσης το 3d σ αυτα τα χρηματα αξιζει η θα στραβωθώ;

το ips αξίζει;ή το κλασικο led είναι καλύτερο;

Δε πειράζει :)

Εγώ αυτήν εδώ είχα για λίγες ημέρες

Την λάτρεψα, για τα χρήματα της είναι φοβερή

https://www.skroutz.gr/s/3048828/LG-23MA73D.html

Link to comment
Share on other sites

αν πας προς benq μεριά, κοίταξε να πάρεις τις δεύτερες εκδόσεις απο τα μοντέλα 2420 ή 2411 με το flicker free ή ακόμα καλύτερα περίμενε τα 2420z και 2411z που θα έχουν και το motion blur reduction της Benq (υποκατάστατο του lightboost).

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει nvidia gpu και θελει lightboost ας παρει την XL2411T τωρα στα 270 και βαζει αργοτερα gsync οταν βγει η πλακετα μονη της.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την μια λέω να περιμένω απο την αλλη στα 270 είναι πολύ ελκυστική η xl2411t. Θα κάνω λίγη υπομονή να δω αν μάθουμε περισσότερα για το g sync μέσα στο μήνα. Η υπομονή είναι αρετή . Μάλλον καλύτερα να περιμένω μήπως πεσει και καμια τιμή λόγω εορτών

Link to comment
Share on other sites

τα gsync monitors μάλλον θα κάνουν κάνα 3μηνο ακόμα μέχρι να εμφανιστούν και λογικά θα κοστίζουν αρκετά τα πρώτα μοντέλα, υπολογίζω για καλοκαίρι να έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμές τους σε λογικά πλαίσια. Αντέχεις μέχρι τότε με 1680x1050 ? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω 4 χρονια μια χαρα αντεχω παντως, 2233RZ ftw :p

Τα gsync οχι μονο θα αργησουν αλλα θα κανουν +100 ευρω στο χαλαρο, δηλαδη εκει που ητανε ηδη overpriced το 120αρι TN στα 300 ευρω, θα σου ζητησουνε αλλα 100 για να καταδικασεις το συστημα σου να εχει μεσα nvidia καρτες εφ'ορου ζωης

Ολα αυτα για να εξαλειφτει το tearring, σιγα το tearring που βλεπεις κιολας οταν εχεις ηδη 144hz refresh rate.

What’s interesting to me about this last situation is if 120/144Hz reduces tearing enough to the point where you’re ok with it, G-Sync may be a solution to a problem you no longer care about.

AnandTech | NVIDIA G-Sync Review

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι αγοραζουν ακομα tn monitor...σιγουρα ειναι καλα τα παραπανω hz αλλα η ποιοτητα εικονας ειναι χαλια και + οτι πρεπει να εχεις και καλο pc με καλη gpu να βγαζει πανω απο 60fps για να μπορει να ακολουθησει τα παραπανω hz αλλιως παλι θα εχεις tearing......

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι αγοραζουν ακομα tn monitor...σιγουρα ειναι καλα τα παραπανω hz αλλα η ποιοτητα εικονας ειναι χαλια και + οτι πρεπει να εχεις και καλο pc με καλη gpu να βγαζει πανω απο 60fps για να μπορει να ακολουθησει τα παραπανω hz αλλιως παλι θα εχεις tearing......

Και 40fps να βγαζει το game παλι λιγοτερο tearring θα βλεπεις με τοσα hz σε συγκριση με πριν.

Στα 200-300 ευρω ή IPS 60αρι μπορεις να παρεις ή TN 120αρι, απ'την στιγμη που καποιος δηλωνει οτι θελει την οθονη για hardcore gaming τοτε ολα τα ωφελη ενος IPS πανελ θυσιαζονται στον βωμο του refresh rate και του ghosting, επισης σε αντιθεση με εσενα τυχαινει να χρησιμοποιω 60αρι IPS panel ( τηλεοραση but still ) και 120αρι TN καθημερινα οποτε η αποψη μου ειναι αυτοματα πιο αντικειμενικη. (ουγκ!)

Μπορω να σου πω λοιπον οτι δεν εχει να ζηλεψει πολλα πραγματα το TN μου απο την IPS οσον αφορα την ποιοτητα εικονας, ειδικα το μαυρο που με καιει αρκετα οταν δινω λεφτα σε LCD ειναι ιδιο και χειροτερο λογω IPS glow, με αυτη την λογικη, αμα ηθελα μια οθονη στην οποια δεν προκειται να παιξω shooter θα προτιμουσα να παρω VA 60αρι και οχι IPS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.