Jump to content



Βοηθεια με Cable management!!


Recommended Posts

Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μνμ προτείνω να τα βάλεις όλα στο χώρο που έχεις μπροστά από το psu, αφαίρεσε το ανεμιστήρι το οποίο δεν σου παρέχει ουσιαστικά τίποτα και βάλτα εκεί. Επίσης για το καλώδιο του 12v ATX μπορείς να το περάσεις κάτω από την κάρτα γραφικών στην γωνία που σχηματίζεται στο πίσω μέρος με την mb είμαι σίγουρος ότι μπορείς να το περάσεις,θα είσαι οκ και από εμφάνισει και από πρακτικότητα, δεν θα σε εμποδίζει στο καθάρισμα. Δες παρακάτω στην εικόνα. Το 12v καλώδιο πράσινο (1) μπορεί να διαμορφωθεί με το σχέδιο (2). Το καλώδιο του ανεμιστήρα της ψύκτρας μπλέ (1) μπορεί να διαμορφωθεί με το σχέδιο πορτοκαλί (2) περιπετρικά της ψύκτρας. Στον κόκκινο κύκλο είναι το σημείο που σου λέω παραπάνω να περάσεις το καλώδιο κάτω από την κάρτα γραφικών.2jd5lw6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φώτο που θα ανεβάσεις δεν θέλω να βλέπω το 12v καλώδιο και της ψύκτρας :woot:, πρώτα πέρνα το πίσω απ΄το psu ξέρω πως υπάρχει χώρο, στην συνέχεια το ανεβάζεις και όπως το έκανες πολύ σωστά κάτω απ' την κάρτα γραφικών και μετά ή θα το πας πάνω από τις εισόδους της mb (επιλογή 1η) ή από πίσω (επιλογή 2η) αλλά να είναι όσο το δυνατόν κολλημένο γύρο απ' όλα αυτά (έγω θα προτιμούσα την 1η) όχι να αιωρείται όπως τώρα. Το καλώδιο της ψύκτρας μπορείς να το μαζέψεις και το περίσσευμα το πιάνεις με συρματάκι όπως έκανες στα υπόλοιπα καλώδια. Τέλος σου μένει ένα μικρό κάλυμμα για τα καλώδια αν θες βεβαια να το κάνεις. 2lmnkh2.jpg

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φώτο που θα ανεβάσεις δεν θέλω να βλέπω το 12v καλώδιο και της ψύκτρας :woot:, πρώτα πέρνα το πίσω απ΄το psu ξέρω πως υπάρχει χώρο, στην συνέχεια το ανεβάζεις και όπως το έκανες πολύ σωστά κάτω απ' την κάρτα γραφικών και μετά ή θα το πας πάνω από τις εισόδους της mb (επιλογή 1η) ή από πίσω (επιλογή 2η) αλλά να είναι όσο το δυνατόν κολλημένο γύρο απ' όλα αυτά (έγω θα προτιμούσα την 1η) όχι να αιωρείται όπως τώρα. Το καλώδιο της ψύκτρα μπορείς να το μαζέψεις και το περίσσευμα το πιάνεις με συρματάκι όπως έκανες στα υπόλοιπα καλώδια. Τέλος σου μένεις ένα μικρό κάλλειμα για τα καλώδια αν θες βεβαια να το κάνεις. 2lmnkh2.jpg

Ρε συ εχει χωρο κατω απ την mobo το προσοπαθησα αλλα δεν στεκεται το καλωδιο βγαινει κατευθειαν δεν το κραταει γι αυτο το βλεπεις ετσι ο 12v βγαινει συνεχεια.και δεν μπορεσα να το βαλω στις εισοδους της mb λογω του οτι εκει εχει μπει το καλωδιο του fan του πισω και το διωνχει το 12v καλωδιο. Την ψυχτρα του cpu ναι σωστο θα το κανω κ αυτο. Καλλυμα για καλωδια δεν εχω ψαχτει και ποτε που πουλανε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταινία διπλής όψεως, αν δεν έχεις μπορείς να το κάνεις και με ένα απλό σελοτέιπ κόβωντας ένα μικρό κομμάτι και τυλίγοντάς το δημιουργώντας ένα μικρό κύλινδρο.Κάνε μόνο μια καλή κατανομή του hardware σου γιατί απ΄όσο βλέπω μπροστά έχεις μόνο έναν δίσκο και ένα cdrom άντε και το fan, τόσα καλώδια που πάνε :confused:.Για κάλυμμα θα χρειαστείς μία απλή λαμαρίνα (πχ γαλβανιζέ) δεν θα σου κοστίσει τίποτα, και δύο σπρέιτ, 1 βάση για την μπογιά και 1 το χρώμα στην δική σου περίπτωση μαύρη.Με 10-15 ευρώ είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταινία διπλής όψεως, αν δεν έχεις μπορείς να το κάνεις και με ένα απλό σελοτέιπ κόβωντας ένα μικρό κομμάτι και τυλίγοντάς το δημιουργώντας ένα μικρό κύλινδρο.Κάνε μόνο μια καλή κατανομή του hardware σου γιατί απ΄όσο βλέπω μπροστά έχεις μόνο έναν δίσκο και ένα cdrom άντε και το fan, τόσα καλώδια που πάνε :confused:.Για κάλυμμα θα χρειαστείς μία απλή λαμαρίνα (πχ γαλβανιζέ) δεν θα σου κοστίσει τίποτα, και δύο σπρέιτ, 1 βάση για την μπογιά και 1 το χρώμα στην δική σου περίπτωση μαύρη.Με 10-15 ευρώ είσαι κομπλέ.

Εχω και εναν ssd αλλα δεν φαινεται ειναι χωμενος στο 5.25'' :p και οσα καλωδια που δεν χρειαζονται τα εχω κατω οπως ειπες. Ωραια κατι θα κανω για το καλλυμα :) ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.