Jump to content


Πόσα watt πρέπει να είναι το psu;


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Ήθελα να πάρω μερικά νέα parts για το pc μου, (ουσιαστικά θα τα αλλάξω όλα εκτός απο τα περιφερειακά) αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσα watt πρέπει να είναι το psu.Ένας φίλος μου,μου είπε να ρωτήσω εδώ πέρα για βοήθεια μιας και δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με hardware.

Αν πρέπει να το ποστάρω σε forum με άλλο θέμα πείτε μου σε ποιό.

Tα κομμάτια που θέλω να πάρω είναι:

Mητρική:

  • Gigabyte H61M-S2PV(s1155, H61, DDR3)

Επεξεργαστής:

  • Intel Celeron G1620 (1155, 2,7GHz, 2MB)

Κάρτα Γραφικών:

  • MSI VGA PSI X N210-MD1GD3H/LP 1GB

Ram:

  • 2x Adata RAM DDR3 2GB DIMM 1333MHz Bulk

Μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά χρειαζόμουν κάτι γρήγορα (πριν τα παίξει το pc που έχω τώρα) και κάτι φθηνό.

Δεν θα βάλω DVD-ROM ή κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω.

Το τωρινό μου psu είναι 141 watts που φαντάζομαι δεν είναι αρκετά.Βρήκα sites που υπολογίζουν τα watts αλλά

στις λίστες τους δεν υπήρχε η κάρτα γραφικών που θέλω να πάρω.Πρέπει να πάρω ένα psu με τα συγκεκριμένα watts που χρειάζομαι ή μπορεί να έχει και περισσότερα και χρησιμοποιεί όσα χρειάζεται αυτόματα;Να πάρω ένα με

300-400 watt και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Ευχαριστώ πολύ!!! :mobile:

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο search που έκανα, τα νούμερα της κατανάλωσης της VGA σου κυμαίνονται από 21 εώς 75watt, με τα περισσότερα site να δίνουν 31watt max. H MSI δεν αναφέρει τίποτα σχετικά, αλλά φαίνεται πως η κάρτα σου είναι χαμηλής κατανάλωσης.

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

tools-->eXtreme PSU calculator-->Lite version

Εδώ υπάρχει και η VGA σου, μπορείς να κάνεις και εσύ υπολογισμό. Βάλε και σκληρούς δίσκους, ανεμιστήρες, PCI κάρτες αν έχεις και οτιδήποτε άλλο.

Χοντρικά με 2 σκληρούς, 2 ανεμιστήρες, μία κάρτα PCI, συν τα υπόλοιπα που γράφεις, ένα 300άρι PSU θα σε υπερκαλύψει. Απλά πάρε κάτι ποιοτικό, ώστε τα 300 να είναι πραγματικά και όχι μούφα, αλλά και λόγω αξιοπιστίας. Τα 400 είναι πολλά, εκτός αν το θέλεις για μελλοντική αναβάθμιση.

Στη θέση σου και αν δεν νοιαζόμουν για αναβάθμιση, θα πήγαινα σε 300.

Έγινε επεξεργασία από nimbus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ήθελα να πάρω μερικά νέα parts για το pc μου,.................. αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσα watt πρέπει να είναι το psu.Ένας φίλος μου,μου είπε να ρωτήσω εδώ πέρα για βοήθεια μιας και δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με hardware............................

................................

Tα κομμάτια που θέλω να πάρω είναι:

Mητρική:

  • Gigabyte H61M-S2PV(s1155, H61, DDR3)

Επεξεργαστής:

  • Intel Celeron G1620 (1155, 2,7GHz, 2MB)

Κάρτα Γραφικών:

  • MSI VGA PSI X N210-MD1GD3H/LP 1GB

Ram:

  • 2x Adata RAM DDR3 2GB DIMM 1333MHz Bulk

Για αρχη και εφοσον δεν τα εχεις παρει ακομα ..μη τα παρεις.

Οσο αναγκη και αν υπαρχει για φθηνο μηχανημα δεν υπαρχει λογος να στραφεις σε κατι παλιο.

Παρε κατι πιο συγχρονο..θα σου βγει και φθηνοτερα.

δλδ..

Intel Celeron G1820 Box | Skroutz.gr

και διαλεψε μια μητρικη

s1150 - Μητρικές Κάρτες | Skroutz.gr

Kαρτα γραφικων μη παρεις.Μεινε με την onboard(ondie).

Μνημες παρε μια 4αρα @ 1600mhz .Ιδια τιμη θα εχει με τις 2 2αρες λογικα.(Δεν εψαξα τιμες).

Πλεον θα σε καλυπτει ανετα και το τροφοδοτικο που εχεις...οτι και αν εχεις ..που αμφιβαλλω αν ειναι 141watt.

Κατα τα αλλα ..ναι μπορεις να βαλεις οσο μεγαλυτερο τροφοδοτικο θελεις και αυτο θα προσφερει στο μηχανημα οσα χρειαζεται.

Βεβαια προκυπτει και ενα θεμα με την ποιοτητα ..δλδ αν βρεις 700watt με 25€ ..μη περιμενεις να αξιζει:p

Στα watt που χρειαζεσαι παντως δεν θα σου δημιουργησει προβλημα ουτε αυτο..εφοσον δεν ειναι προγραμματισμενο να ανατιναχθει μολις δει ρευμα στην εισοδο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρω κάρτα γραφικών; Γιατί θέλω να μπορώ να παίζω μερικά games στο pc.Όχι high-end games αλλά μερικά που παίζω με φίλους (LoL,Lineage2 κ.α) θα ήθελα να τα παίζω με χαμηλά γραφικά έστω. Είναι όντως η on-board κάρτα γραφικών αρκετή; Και μετά απο σκέψη σκέφτηκα να πάρω την Gigabyte H81M -DS2. Eίναι στην λίστα που ανέφερες και είναι μέσα στο οικονομικό σχέδιο που έχω. Anyway thanks for the help!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρω κάρτα γραφικών; Γιατί θέλω να μπορώ να παίζω μερικά games στο pc.Όχι high-end games αλλά μερικά που παίζω με φίλους (LoL,Lineage2 κ.α) θα ήθελα να τα παίζω με χαμηλά γραφικά έστω. Είναι όντως η on-board κάρτα γραφικών αρκετή; Και μετά απο σκέψη σκέφτηκα να πάρω την Gigabyte H81M -DS2. Eίναι στην λίστα που ανέφερες και είναι μέσα στο οικονομικό σχέδιο που έχω. Anyway thanks for the help!! :)

Όπως σου τα λέει ο @NTG. Η ενσωματωμένη στον επεξεργαστή είναι καλύτερη από κάρτες των 30-40€. Για να αξίζει μια κάρτα γραφικών πρέπει να φτάσεις τα 100€ περίπου. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πας σε παλιό socket όπως το 1155. Σε 1150 να κοιτάξεις όπως σου πρότειναν παραπάνω.

Τροφοδοτικό πάρε ένα 400άρι για να έχεις λίγη προοπτική μελλοντικά.

Αν θέλεις πές μας το ποσό που προτίθεσαι να ξοδέψεις για να δούμε τί μπορεί να χωρέσει σε αυτά τα χρήματα.

Edit: Μια πρόταση αρκετά οικονομική:

1. Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/302247/CoolerMaster-Elite-Power-400W.html 37€

2. Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4003050/Asus-H81M-K.html 44€

3. Μνήμη: http://www.e-shop.gr/crucial-bls4g3d1609ds1s00-ballistix-4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-p-PER.554346 37€ (πιό οικονομικό το ένα module και μπορείς να βάλεις άλλα 4 στο μέλλον για dual)

4. Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/3765346/Intel-Pentium-G3220.html 47€

ΣΥΝΟΛΟ: 165€. Θα άξιζε σίγουρα να ανέβεις ένα 50άρι και να πας σε i3, αλλά εσύ ξέρεις το budget που μπορείς να δώσεις.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρω κάρτα γραφικών; Γιατί θέλω να μπορώ να παίζω μερικά games στο pc.Όχι high-end games αλλά μερικά που παίζω με φίλους (LoL,Lineage2 κ.α) θα ήθελα να τα παίζω με χαμηλά γραφικά έστω. Είναι όντως η on-board κάρτα γραφικών αρκετή; Και μετά απο σκέψη σκέφτηκα να πάρω την Gigabyte H81M -DS2. Eίναι στην λίστα που ανέφερες και είναι μέσα στο οικονομικό σχέδιο που έχω. Anyway thanks for the help!! :)

Η μόνη χειρότερη επιλογή από κάτι ξεχασμένες 8400 στην αγορά είναι η 210. Ακόμα και στα 10€ που την είχα πετύχει εγώ ήταν ερωτηματικό το αν αξίζει ως κάρτα. Ότι και αν αποφασίσεις στο τέλος ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ 210.

Υ.Γ. Αν σκέφτεσαι χαλαρό gaming με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος πας σε FM2+.

AMD A4-6300 3.70 GHz 1MB AD6300OKHLBOX

Asus A55BM-E

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

για το θεμα με την καρτα:

παιζω lol σε αναλυση 1280χκατι(δεν θυμαμαι) επειδη ειναι το μαξ της οθονης σε high οπως και WOW με την ταπεινη gt620 gigabyte

θα προτεινα μια gt 630

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gt+630

αν θελησεις κατι ανωτερο:woot:

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου τα λέει ο @NTG. Η ενσωματωμένη στον επεξεργαστή είναι καλύτερη από κάρτες των 30-40€. Για να αξίζει μια κάρτα γραφικών πρέπει να φτάσεις τα 100€ περίπου. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πας σε παλιό socket όπως το 1155. Σε 1150 να κοιτάξεις όπως σου πρότειναν παραπάνω.

Τροφοδοτικό πάρε ένα 400άρι για να έχεις λίγη προοπτική μελλοντικά.

Αν θέλεις πές μας το ποσό που προτίθεσαι να ξοδέψεις για να δούμε τί μπορεί να χωρέσει σε αυτά τα χρήματα.

Edit: Μια πρόταση αρκετά οικονομική:

1. Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/302247/CoolerMaster-Elite-Power-400W.html 37€

2. Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4003050/Asus-H81M-K.html 44€

3. Μνήμη: CRUCIAL BLS4G3D1609DS1S00 BALLISTIX 4GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ - 37€ (πιό οικονομικό το ένα module και μπορείς να βάλεις άλλα 4 στο μέλλον για dual)

4. Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/3765346/Intel-Pentium-G3220.html 47€

ΣΥΝΟΛΟ: 165€. Θα άξιζε σίγουρα να ανέβεις ένα 50άρι και να πας σε i3, αλλά εσύ ξέρεις το budget που μπορείς να δώσεις.

Οκ τα parts που μου έδειξες είναι σίγουρα καλύτερα απο αυτά που είχα βρεί και είναι μέσα στο σχέδιο που έχω (max 200 ευρώ). Μπορείς να μου δώσεις ένα link με τον i3 για να τον δω? Γιατί αμα δεν πάρω κάρτα και πρέπει να κάνει όλη την δουλεία ο επεξεργαστής θα πρέπει να είναι καλός και ένα 50άρι δεν είναι τόσο πολλά αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον i2 και i3.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα parts που μου έδειξες είναι σίγουρα καλύτερα απο αυτά που είχα βρεί και είναι μέσα στο σχέδιο που έχω (max 200 ευρώ). Μπορείς να μου δώσεις ένα link με τον i3 για να τον δω? Γιατί αμα δεν πάρω κάρτα και πρέπει να κάνει όλη την δουλεία ο επεξεργαστής θα πρέπει να είναι καλός και ένα 50άρι δεν είναι τόσο πολλά αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον i2 και i3.

Νά σαι καλά. Για αυτόν τον επεξεργαστή σου έλεγα βασικά Intel Core i3-4130 Box | Skroutz.gr.

Πάντως, αν τα γραφικά για σένα είναι πιό σημαντικα από την επεξεργαστική δύναμη, τότε δές και έναν Α10 της AMD. Τα intergrated είναι αρκετά πιό δυνατά αν και σε επεξεργαστική δύναμη θα υστερεί από τον i3.

Link to comment
Share on other sites

Νά σαι καλά. Για αυτόν τον επεξεργαστή σου έλεγα βασικά Intel Core i3-4130 Box | Skroutz.gr.

Πάντως, αν τα γραφικά για σένα είναι πιό σημαντικα από την επεξεργαστική δύναμη, τότε δές και έναν Α10 της AMD. Τα intergrated είναι αρκετά πιό δυνατά αν και σε επεξεργαστική δύναμη θα υστερεί από τον i3.

σε επιδοσεις υστερει σε πολυ μικρο ποσοστο αλλα εκει που χανει δυστυχως ειναι η καταναλωση.

παντως, ο 5800κ που του προτεινες ειναι αρκετα αξιολογος επεξεργαστης και για ελαφρυ gaming που τον θελει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.