Jump to content



COOLER MASTER Power Fort 5600 mAh vs Xiaomi Brand Power Bank 10400mAh


Recommended Posts

Ένα ασημί Mi 10400 στο δρόμο για μένα... $22 από merimobiles.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] όλο σε έξοδα μας βάζεις! Κοίτα πόσοι το πήραν ήδη! Το λιγότερο που οφείλει να σου κάνει το merimobiles για το συγκεκριμένο προϊόν είναι refund.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] , οπότε έπεσα μέσα μάλλον στις Samsung που λέγαμε...

To ότι γράφουν 2800 δεν σημαίνει ότι τα 2 κομμάτια που έχει το δικό σου, αποδίδουν τόσο...

Μπορεί να έχουν μείνει καιρό, ή να έκτασες σε προβληματικά κομμάτια..

Παίζει ρόλο και η καμπύλη αποφόρτισης για κάθε φορτίο, καθώς και το cut-off voltage που έχει το κύκλωμα του powebank..Αν σταματάει την αποφόρτιση πολύ νωρίς, προφανώς δεν έχεις λάβει τα ονομαστικά mAh...

Οι SANYO UR18650FM πάντως που έχω πάρει για μπαταρία laptop ήταν ακριβώς στα ονομαστικά 2600 και απέδιδαν στο συγκεκριμένο κύκλωμα που τις δοκίμασα άριστα και πέραν των υπολογισμών μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τωρα ειδα την παρουσιαση μιας και απουσιαζω.

Ο χρονος φορτισης δεν θα πρεπει να αποτελει κριτηριο .Για την ακριβεια κατα ενα μεγαλο ποσοστο οσο πιο αργος ειναι τοσο καλυτερα φορτιζει.Οχι με τον απλοικο μπακαλιστικο τροπο ..αλλα οι φορτισεις ειναι συνδιασμος σταθερης τασης σταθερης εντασης.Αν στο τελειωμα ο "φορτιστης" κατεβει μεχρι 50mah τοτε παιζει να κανει μια ωρα παραπανω(αναλογα με το ποτε θα μπει στη σταθερης τασης και ωρες παραπανω) αλλα θα η μπαταρια θα ειναι πιο γεματη απο οτι με 100mah και σιγουρα ακομα πιο γεματη απο οτι με 200mah.Θα επρεπε να ειχες παρακολουθησει καμπυλη και φορτισης και αποφορτισης μονο στο power bank εφοσον ξερεις προφανως πως το φορτιζεις.Κομματακι δυσκολο..το ξερω.

Απο την αλλη δε ..οι samsung ειναι rated @4.3 volt πραμα που σημαινει οτι αν δεν εχεις συγκεκριμενο φορτιστη να φορτιζεις μονο τις μπαταριες του bank ουδεποτε τις φορτιζεις πληρως.Αρα by default ..αντιο 5600.

(Με 4800 ξεκινας ,βαση του review των μπαταριων.)

υ,γ

To ψιλοανεφερε και ο felix πιο πανω αλλα ειπα να το επεκτεινω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ωραία όσα λες αλλά εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα.

Καταρχήν δεν είναι review αλλά γρήγορη παρουσίαση, όποτε τα περι καμπύλων κλπ δεν... :p

Κατα δεύτερον τι τον νοιάζει τον χρήστη αν οι μπαταρίες είναι 4,3V? Απο τη στιγμή που δε παρέχεται κατάλληλος φορτιστής και αυτός αγοράζει 5600mah και έχει μόνο ένα καλώδιο USB που θα το βάλει για φόρτιση; Μα φυσικά στον υπολογιστή του.

Μετά βλέπει ότι τα 5600 είναι μακριά. Λες να κάτσει να ψάξει να κάνει όσα λες; :p

Οι χρήστες σε ποσοστό 95% ίσως και παραπάνω κάνουν αυτό ακριβώς. Αγοράζουν, φορτίζουν στο pc, συνδέουν στο κινητό όταν το έχουν ανάγκη. Όλα τα άλλα αφού δε παρέχονται δε θεωρώ ότι έχουν θέση σε μία mini παρουσίαση προϊόντος, ούτε ότι θα τα ψάξει ο χρήστης. Αν παρεχόταν τότε ναι να γινόταν ένα συγκριτικό ανάμεσα στα 2.

Τώρα για το χρόνο φόρτισης που λες. Και πάλι τον χρήστη τον νοιάζει ο χρόνος. Ε δε θέλω να το συνδέσω και να μου φορτίσει τη μπαταρία σε 10 μέρες, αλλά θέλω να ξέρω ότι θα είναι σα να το έχω συνδέσει στο μαμα φορτιστή. Πάλι σα χρήστης μιλάω. Αφού το κάνει τότε μου αρέσει, αν αργεί ακριβώς επειδή είναι Portable λύση και θα το κουβαλάω μαζί με το κινητό μου δε θα μου αρέσει καθόλου.

Γνώμη μου βέβαια όλα τα παραπάνω αν και θεωρώ ότι είναι η λογική του κοινού χρήστη. :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ωραία όσα λες αλλά εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα.

Καταρχήν δεν είναι review αλλά γρήγορη παρουσίαση, όποτε τα περι καμπύλων κλπ δεν... :p

Κατα δεύτερον τι τον νοιάζει τον χρήστη αν οι μπαταρίες είναι 4,3V? Απο τη στιγμή που δε παρέχεται κατάλληλος φορτιστής και αυτός αγοράζει 5600mah και έχει μόνο ένα καλώδιο USB που θα το βάλει για φόρτιση; Μα φυσικά στον υπολογιστή του.

Μετά βλέπει ότι τα 5600 είναι μακριά. Λες να κάτσει να ψάξει να κάνει όσα λες; :p

Οι χρήστες σε ποσοστό 95% ίσως και παραπάνω κάνουν αυτό ακριβώς. Αγοράζουν, φορτίζουν στο pc, συνδέουν στο κινητό όταν το έχουν ανάγκη. Όλα τα άλλα αφού δε παρέχονται δε θεωρώ ότι έχουν θέση σε μία mini παρουσίαση προϊόντος, ούτε ότι θα τα ψάξει ο χρήστης. Αν παρεχόταν τότε ναι να γινόταν ένα συγκριτικό ανάμεσα στα 2.

Τώρα για το χρόνο φόρτισης που λες. Και πάλι τον χρήστη τον νοιάζει ο χρόνος. Ε δε θέλω να το συνδέσω και να μου φορτίσει τη μπαταρία σε 10 μέρες, αλλά θέλω να ξέρω ότι θα είναι σα να το έχω συνδέσει στο μαμα φορτιστή. Πάλι σα χρήστης μιλάω. Αφού το κάνει τότε μου αρέσει, αν αργεί ακριβώς επειδή είναι Portable λύση και θα το κουβαλάω μαζί με το κινητό μου δε θα μου αρέσει καθόλου.

Γνώμη μου βέβαια όλα τα παραπάνω αν και θεωρώ ότι είναι η λογική του κοινού χρήστη. :)

τωρα ειδα την παρουσιαση μιας και απουσιαζω.

.............

.........το power bank εφοσον ξερεις προφανως πως το φορτιζεις.Κομματακι δυσκολο..το ξερω.

Oυτε εσυ γραφεις για το 95% των χρηστων και σιγουρα ουτε εγω.

Και οι δυο γραφουμε για αυτους που χρησιμοποιουν λιγο παραπανω το ιντερνετ περα απο fb κλπ.

Συμπληρωματικα τα γραφω στα οσα εγραψες ωστε να ξερει κατι παραπανω ο χρηστης που θα ψαξει για το προιον που (δεν) θα παρει(μιας και ειναι eol).

Επισης δε..ενας σωστος φορτιστης ...ειναι παντα ενας σωστος φορτιστης.Αν βιαζεσαι μπορεις να κανεις αυτο που κανουν 100μυρια χρηστες ανα τον κοσμο -και εγω μεσα- ..σταματαμε τη φορτιση οταν μας "βολευει".

Δεν θα διαφερει η χρηση μας απο τη χρηση ενος κακου φορτιστη.

Επισης δε -ακομα μια φορα- αυτο το εγραψα οχι για να μειωσω τη παρουσιαση η ο,τι αλλο απλα για να ξερει οτι ακομα και τα 4800mah θα τα παρει μονο αν γινει η φορτιση με σωστο φορτιστη.Αμφιβαλλω αν ο φορτιστης της cm πιασει και αυτα τα 4.8ah.Στη χειροτερη των περιπτωσεων το κοβω να ξεκιναει απο 4100-4200mah (που το θεωρω και πιο πιθανο εδω που τα λεμε).

υ.γ

Και παλι ...ο,τι εγραψα το εγραψα σαν συμπληρωμα για οποιον ασχοληθει λιγακι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Αν έχεις Hobby Charger πάντως μπορείς να μετρήσεις τη χωρητικότητά τους και να δείς τί φταίει τελικά, το κύκλωμα φόρτισης ή τα συγκεκριμένα στοιχεία.

Αν δεν έχεις και θες να μάθεις, τις κάνεις μια πάσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα felix. Δυστυχώς δε διαθέτω hobby charger και με χαρά να στις κάνω πάσα αν έχειςε χρόνο να ασχοληθείς. Βέβαια αν εννοείς το Cooler master μάλλον θα πρέπει να πας στη Κρήτη να το πάρεις μιας και μου το κράτησε ο αδερφός μου στο ταξίδι που έκανα πριν μερικές μέρες :)

Αν θες το xiaomi με χαρά στο παραχωρώ για όσες μέρες θες

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρόσφατα αγόρασε και ο [MENTION=15487]pol77[/MENTION] το Xiaomi κάποιες νέες πληροφορίες γύρω από τη νέα συσκευασία και το πως καταλαβαίνουμε αν είναι γνήσιο ή όχι προστέθηκαν στη παρουσίαση. [MENTION=15487]pol77[/MENTION] merci για το update :T:

Το powerbank έφτασε στα χέρια του pol77 σε ένα χάρτινο κουτί στο οποίο υπήρχε ένα αυτοκόλλητο αυθεντικότητας που ιριδίζει. Στο πάνω μέρος του έχει ένα μικρό τετράγωνο με κινέζικα γράμματα και εκεί υπάρχει και το ξυστό... Όχι δε δοκιμάζετε τη τύχη σας, αλλά ξύνοντας σας αποκαλύπτεται ένας αριθμός τον οποίο βάζετε στη σελίδα 移动电源防伪码查询-帮助与服务中心

Πραγματοποιείτε τις πράξεις για να διαπιστώσει το σύστημα ότι δεν είστε bot και αν το αποτέλεσμα είναι ένα πράσινο κυκλάκι με ένα V, τότε έχετε ένα αυθεντικό προϊόν.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και πρόσφατα αγόρασε και ο [MENTION=15487]pol77[/MENTION] το Xiaomi κάποιες νέες πληροφορίες γύρω από τη νέα συσκευασία και το πως καταλαβαίνουμε αν είναι γνήσιο ή όχι προστέθηκαν στη παρουσίαση. [MENTION=15487]pol77[/MENTION] merci για το update :T:

 

 

Το powerbank έφτασε στα χέρια του pol77 σε ένα χάρτινο κουτί στο οποίο υπήρχε ένα αυτοκόλλητο αυθεντικότητας που ιριδίζει. Στο πάνω μέρος του έχει ένα μικρό τετράγωνο με κινέζικα γράμματα και εκεί υπάρχει και το ξυστό... Όχι δε δοκιμάζετε τη τύχη σας, αλλά ξύνοντας σας αποκαλύπτεται ένας αριθμός τον οποίο βάζετε στη σελίδα 移动电源防伪码查询-帮助与服务中心

Πραγματοποιείτε τις πράξεις για να διαπιστώσει το σύστημα ότι δεν είστε bot και αν το αποτέλεσμα είναι ένα πράσινο κυκλάκι με ένα V, τότε έχετε ένα αυθεντικό προϊόν.

 

Πλέον στο link δε σου ζητάει να κάνεις πράξεις αλλά να γράψεις κάτι κινέζικα οπότε αμφιβάλω αν μπορούμε να το κάνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.