Jump to content



Προβλημα με συνδεση στο ιντερνετ


Giorgosgg

Recommended Posts

Καλησπέρα !εχω ένα πρόβλημα με τη συνδεση μου στο ιντεερνετ! ειτε μπω μεσω wifi ειτε μεσω Ethernet πολλες φορες μου βγαζει ότι η ιστοσελιδα δεν είναι διαθεσιμη η ότι βγαζει ο κάθε browser αντιστοιχα! δοκιμασα να καθαρισω τα cookies,cache και ιστορικο αλλα τιποτα .Γενικοτερα το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν μπορω να μπω καθολου στο ιντερνετ αλλα σε ακυρες στιγμες παω να μπω σε μια σελιδα που ημουν πριν 5 λεπτα και με πεταει εξω .. αν κανω ανανεωση 4-5 φορες μπορει να μπει μπορει και όχι αλλα ακομα και να μπω τελικα δεν μου εμφανιζει εικονίδια πχ το logo του facebook. πραγμα το οποιο λυνεται τις περισσοτερες φορες με 5 ανανεωσεις και όπως καταλαβενετε μου τη σπαει να κανω 10 φορες ανανεωση . δεν ξερω αν παιζει ρολο το ότι το λαπτοπ είναι καινουριο.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει μόνο με το συγκεκριμένο υπολογιστή ή και με άλλους; Δοκίμασες άλλο browser; Τι DNS χρησιμοποιείς;

Άσε ένα ping να τρέχει όσο είσαι στο ίντερνετ (ping -t 8.8.8.8 , σταματάει με ctrl-c) και κοίτα όταν σου κάνει κολλήματα αν έχεις χαμένα πακέτα.

Επίσης κοίτα τα logs του modem αν κάνει αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω και έναν σταθερο μονίμως συνδεδεμενο με το μοντεμ και λειτουργει μια χαρα , το DNS είναι ipv4 192.168.2.1 εχω δοκιμασει 4 Browsers opera monzila explorer και chrome σε ολους εχω καθαρισει cache κλπ αλλα τιποτα .Για τα υπολοιπα που μου ειπες δεν τα ξερω :fie: αν μου πεις που τα βρισκω οκ ,εχω windows 8.1

Link to comment
Share on other sites

Το ping το τρέχεις από κονσόλα. Στα windows ανοίγει με την εντολή cmd (δεν έχω 8.1, αλλά φαντάζομαι ότι δεν το έχουν αλλάξει).

Τα logs του modem είναι στη σελίδα διαχείρησης του modem σου. Βάλε στον browser 192.168.2.1 (λογικά αυτή είναι η IP του modem σου) και ψάξε να τα βρεις. Αν και για να σου δουλεύει ο άλλος υπολογιστής απρόσκοπτα δεν είναι θέμα αποσυνδέσεων της dsl σου.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στο ping από τον Cmd και ανοιξα και τη σελιδα του Browser μετα που πρεπει να παω για να δω τα Logs?

Άφησε το ping να τρέχει και όταν παρατηρήσεις προβλήματα στο σερφάρισμα κοίτα αν χάνονται πακέτα στο ping.

Τα logs βρίσκονται κάπου στη σελίδα διαχείρησης του modem σου. Δεν ξέρω πού ακριβώς. Αν το ψάξεις λίγο θα το βρεις. Επίσης αν γράψεις ποιο modem έχεις μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος που έχει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.