Jump to content



Ποιόν 500GB SSD να αγοράσω?


Recommended Posts

Θελω να παρω εναν 500GB SSD αλλα δεν ξερω ποιον...

 

Νομιζω οτι απο ταχυτητα θα με καλυπταν ολοι,για παραδειγμα ενας 840 EVO χωρις RAPID ειναι "okay" απο Performance.

Οποτε θα προτιμουσα να παρω κατι με καλυτερο durability αντι για performance.

Επισης, δεν εχω σκοπο να χρισημοποιησω τεχνολογιες τυπου RAPID οπως εχει ο samsung το οποιο θα χρησιμοποιει μνημη RAM.

 

Τι προτινετε ρε παιδια???

 

Link to comment
Share on other sites

να χρησιμοποιεις το rapid οχι για τις επιδοσεις αλλα και για το durability.

(εφοσον σε νοιαζει βεβαια..δε μπορει ουτως η αλλως να αξιολογησει καποιος ποσα mb  εγγραφων γλιτωνει ...αλλα βοηθαει.)

 

 

Kατα τα αλλα 512gb ειναι καλα για durablity oποιον και να παρεις.

Και περα απο αυτο, και τα nand σε αυτη τη χωρητικοτητα ειναι επισης πολλα οποτε και ο "αργος" mx100 γινεται εξισου γρηγορος με τα υπολοιπα και πλεον απλα ψαχνεις επιδοσεις controller.

μχ100/samsung evo/ocz arc100/m550..και στα πολλα sandisk extreme pro.

 

Λιγο πολυ οτι αξιζει γενικα σε ssd :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μου αρεσε καθολου με τον samsung και το καταλαβα οταν ηδη τον ειχα αγορασει, ειναι οτι ολα τα νουμερα στα review's ειναι με το RAPID αναμενο, και διχως αυτο τα νουμερα του δεν ειναι ουτε τα μισα, επισης τρωει απιστευτη μνημη RAM (οχι μονο 1GB αλλα πολυ περισσοτερο οταν ο δισκος ειναι σε load) η οποια ειναι πανακριβη και δεν περισευει για κανενα λογο.

Παρολαυτα κανω μια χαρα τη δουλεια μου και με αυτον χωρις το RAPID!

 

Any way σας ευχαριστω ολους παιδια για τη βοηθεια! παω για MX100, super μου φενετε!

Link to comment
Share on other sites

σοβαρο review με rapid ενεργοποιημενο δε νομιζω.

Να τo αναφερει ..να το δεχθω.Αλλα επιδοσεις εχεις και με rapid οff (να ναι καλα το slc-cache).

 

Aπλα μη κολλας στις επιδοσεις.Και αυτο και το αντιστοιχο (καμμια σχεση αλλα ok) durawrite της sandforce ειναι να μειωσουν τις εγγραφες.Τα νουμερα ειναι παραπλευρο κερδος..(μονο στα συμπιεσιμα βεβαια o sandforce).

 

Αν δε θες το rapid με μεγαλυτερο του 1γβ ..ή βαλε και μεινε με παλιοτερο magician που δεν θα υποστηριζει rapid 2.0 ..ή βαλε τριτο προγραμμα.(οχι στο ραδιοφωνο).

Eναλλακτικα ..μην ενεργοποιεις καν το rapid.Οπως ειπα ο evo εχει επιδοσεις ουτως η αλλως που δεν οφειλονται στο rapid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

edit: Άκυρο μόλις έγινε η χρέωση στην κάρτα. Μην μου απαντήσεις καν! :lol:

 

Crucial MX100

Σε σχέση με τον OCZ VTX460-25SAT3-480G στα 175€ τι προτείνεις; Έχω ρίξει παραγγελία από Amazon σε αυτή την τιμή, αλλά δεν έχει γίνει dispatch. Αν είναι να ακυρώσω :p

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.