Jump to content



Η δομή του νέου φόρουμ "Gaming"


acct

PC Gaming  

127 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γενικά πάντως από την στιγμή που αποφασίσατε να μπούν μέχρι 2 prefixes καλό θα ήταν να μπεί πρώτα το parent που ανήκει το game και μετά η υποκατηγορία του.

πχ στο Assetto Corsa  [Race/Sim]

πχ στο ARMA 3 τι θα βάλετε; Shooter? :p

Βλέπω όμως σε μερικά είναι λίγο off οι κατηγορίες τους..τα βλέπω και πονάνε τα μάτια μου :p

@vic, Αν είναι να έχουμε μόνο ένα prefix σε κάποια games και 2 σε κάποια άλλα ίσως να "μπερδεύει" - για τα Total War θα ήταν νομίζω πιο σωστό το Strategy/Turn-Based


 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά πρέπει να διατηρηθεί και η λειτουργία της αναζήτησης με prefixes.

 

Όταν πατάς σε ένα prefix σου κάνει αναζήτηση για περισσότερα με αυτό το prefix. Έτσι όπως είναι τώρα (με / ενδιάμεσα) όταν θα ψάξει κάποιος για Strategy, θα φέρει και τα Real-Time/Strategy αλλά και τα Turn-Based/Strategy. Αν φυσικά κάποιος ψάξει για Real-Time/Strategy θα φέρει μόνο αυτά. Φυσικά δεν υπάρχει κατηγορία Real-Time σκέτη, οπότε δεν θα ψάξει μόνο με αυτήν. Ο λόγος που μπήκε πρώτα το Real-Time και μετά το Strategy είναι γιατί έτσι είναι πιο κοντά στο συνηθισμένο RTS (Real-Time Strategy).

 

Τώρα αν τα Total War συγκεκριμένα καλύτερα να περιγραφούν σαν σκέτα Strategy (αφού δεν έχουμε δυνατότητα για 3 prefixes), να το κάνουμε.

 

Το να μπει μία κατηγορία μόνη της ως Real Time Strategy και άλλη μία Turn-Based Strategy, θα είχε ως αποτέλεσμα να μην έρχονται στην αναζήτηση prefix "Strategy" αυτά τα θέματα.

 

Βγάζει νόημα ή λέω μπαρούφες; :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά... είναι και το θέμα της αναζήτησης :p

Άσχετο στα tabs πάνω με τα (home, reviews, forums κτλ) στο gaming, αν έμπαινε ένα dropdown menu όπως είναι στο reviews με τις κατηγορίες..δεν θα ήταν πιο εύκολο σαν αναζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά ούτε τα prefix μου αρέσουν έτσι που μπήκαν. Είναι πολύ πιο έντονα από το όνομα του παιχνιδιού και τραβάνε το μάτι. Θα προτιμούσα απλά να φαίνονται (διακριτικά) τα tags για το κάθε topic μετά από τον τίτλο. Έτσι δεν θα έχουμε και περιορισμούς για το πως να ονομάσουμε τις κατηγορίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να είναι freetext; 

 

Free text δεν είναι τα tags; Δεν έχω κάνει ακόμα καινούριο θέμα στο V3 για να δω. Μάλιστα για να επεκτείνω περισσότερο την προηγούμενη σκέψη μου θα ήταν ωραίο να μπορούν όλοι οι χρήστες να προσθέτουν tags σε ένα θέμα (ή να δίνουν +-1 σε κάποιο/α από τα υπάρχοντα) και μαζί με τον τίτλο να εμφανίζονται τα 2-3 πιο δημοφιλή. Προφανώς οι mods θα μπορούν να αφαιρούν tags για να αποφύγουμε τα inappropriate tags.

 

edit: ακόμα καλύτερα, tags με αρκετούς αρνητικούς ψήφους να φεύγουν αυτόματα οπότε θα μπορούμε ένα μικρό moderation να το κάνουμε οι ίδιοι οι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Free text δεν είναι τα tags; Δεν έχω κάνει ακόμα καινούριο θέμα στο V3 για να δω. Μάλιστα για να επεκτείνω περισσότερο την προηγούμενη σκέψη μου θα ήταν ωραίο να μπορούν όλοι οι χρήστες να προσθέτουν tags σε ένα θέμα (ή να δίνουν +-1 σε κάποιο/α από τα υπάρχοντα) και μαζί με τον τίτλο να εμφανίζονται τα 2-3 πιο δημοφιλή. Προφανώς οι mods θα μπορούν να αφαιρούν tags για να αποφύγουμε τα inappropriate tags.

 

edit: ακόμα καλύτερα, tags με αρκετούς αρνητικούς ψήφους να φεύγουν αυτόματα οπότε θα μπορούμε ένα μικρό moderation να το κάνουμε οι ίδιοι οι χρήστες.

 

Δεν είναι Steam to IPB ρε μάστορα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα tags είναι μεν ελεύθερο κείμενο, αλλά για την ώρα έχουν περιορισμούς. Ενδεικτικά, μπορείς να τα ορίσεις όταν ανοίξεις ένα θέμα, αλλά δεν μπορείς να τα αλλάξεις στην πορεία. Σίγουρα δεν είναι ο πιο βολικός τρόπος διαχείρισής τους, αλλά θα τον βρούμε σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφησα χωρίς θεματικές ενότητες (FPS, RPG, κλπ)

 

Θα μπορούσε να υπάρχει ένα profix (δεν ξέρω πως να το πω) όπως όταν πάω σε φόρουμ να κατεβάσω κάποιο παιχνίδι που λέει στον τίτλο: [FPS] call of dyty, [simulation] Fifa. Κάπως έτσι δηλαδή. Επίσης καλό θα είναι να διαχορίζονται τα παιχνίδια για Η/Υ και κονσόλες όχι σε επιμέρους κατηγορίες ανάλογα με το είδος του κάθε παιχνιδιού.

Έγινε επεξεργασία από nikolas_7
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση γενικου Gaming περιεχομενου αλλα δε ξερω που και φοβαμαι μη φαω παλι παρατηρηση γιαυτο δεν ανοιξα νεο νημα:

 

με επιασε πριν κατι βδομαδες η τρελα με τα Command and Conquer και αρχισα να ψαχνω αν εχουν κατι καινουριο στα σκαρια. Δε βρηκα κατι παραμονο ενα ονλινε παιχνιδι τους το οποιο ομως δε με ικανοποιησε. Ξερει κανεις σας αν παιζει η εταιρια να βγαλει κατι καινουριο? 

 

Αν ειναι ασχετο το θεμα που το ποσταρα απλα διαγραφη. Δε ξερω που αλλου να το ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

@leonidastra86,  Αν το ερώτημα σου έχει νόημα, είναι κατανοητό και δεν καλύπτεται από κάποιο άλλο θέμα τότε ανοίγεις νέο θέμα στη σωστή κατηγορία. Στην περίπτωση σου αυτή λοιπόν ανοίγεις νέο θέμα στο PC Gaming και σίγουρα δεν κάνεις post σε θέμα που δεν έχει καμία σχέση με το ερώτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλέον ισχύει ότι έχουν μπερδέψει τα gaming gender (FPS,Action,κλπ) οποτε δεν χριάζεται θεματικές διαχωρήσεις πιστέυω για αύτο διάλεξα

"χωρίς θεματικές ενότητες". Αλλα είναι καλό να υπάρχουν διαφορετικές ενότητες για κονσόλες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.