Jump to content



Quad 9550 με GeForce 970?


Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα. Ενεκα του οτι η 4870χ2 που εχω ειναι πλεον μουσειακο κομματι και δεν παιζει τιποτα (λογο dx10) λεω να χτυπησω καμια καρτα της προκοπης και μου 'μυρισε' η 970. Αναρωτιεμαι ομως αν θα με κοβει ο 9550 (για το μουσειο και αυτος)και γενικα ολο το setting που εχω-αυτο της υπογραφης. Αξιζει ή μετα ψαχνουμε και για cpu mobo κτλ;

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις BF4 ή/και εχεις το hardline στα πλανα προτιμησε λογω mantle renderer μια 290 μεταχειρισμενη στα 250  ευρω κοντα. αλλιως πας για αλλαγη πλατφορμας ΧΘΕΣ, ειχα c2q Q6700 3.3 + gtx570 και ετρωγα τρελο "μπουκαλι" σε BF3 - red orchestra 2 και τα ρεστα. 

 

δεν μιλαω  για διαφορες μεταξυ 50 και 80fps, μιλαω για  minimum fps που αντι να ητανε  70+  επεφταν στα 30 και 40 αποτομα με αποτελεσμα να  "βαραινει" το mouse στις πιο ακαταλληλες στιγμες ανεξαρτητα απο την αναλυση και τα εφφε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 4-4.5 πως ησουν με την 970?

δν ασχολήθηκα :redface: ...αλλά σίγουρα θα δώσει πιστεύω..στα 4.2 που παίζω κέρδισε 25+ στα min,ίσως μέσα στο σκ να κάτσω να βρω settings..παλιά τον είχα στα 4,5..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερεται πιο πανω αν παρω την 970 θα παω μετα και για cpu-ram και τελικα και mobo και το budget που εχω προς το παρον δεν επαρκει λεω να παω για μια φθηνοτερη πχ r9 280x, πιστευω θα με βγαλει για ενα εναμιση χρονο και μετα βλεπουμε. θα παιζει σε 1920χ1200 Cod, Crysis 3, Farcry, Assassin's creed unity, και το gta οταν βγει. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι παιχνίδια και πιο συγκεκριμένα, στιγμές σε οποιοδήποτε παιχνίδι,  που ειναι cpu-demanding. Σε αυτα τα σημεια ειναι πολυ πιθανο να εχεις πολυ χαμηλα fps.

 

Εγώ δε θα την εκανα την αγορα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερεται πιο πανω αν παρω την 970 θα παω μετα και για cpu-ram και τελικα και mobo και το budget που εχω προς το παρον δεν επαρκει λεω να παω για μια φθηνοτερη πχ r9 280x, πιστευω θα με βγαλει για ενα εναμιση χρονο και μετα βλεπουμε. θα παιζει σε 1920χ1200 Cod, Crysis 3, Farcry, Assassin's creed unity, και το gta οταν βγει. Τι λέτε;

 

δεν θα πήγαινα σε 280x, και αυτήν άμα σκεφτείς ότι είναι rebrand στην ουσία μιας 7970 είναι "παλιά" κάρτα άσε και αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς με τα προβλήματα στις διάφορες υλοποιήσεις της 280x. ο Trexx νομίζω μπορεί να δώσει την γνώμη του απο ότι θυμάμαι δεν έχει καλή εμπειρία απο την συγκεκριμένη κάρτα. Απο εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις βέβαια αλλά σαν καλύτερη λύση βλέπω αυτήν του GruntGR, μεταχειρισμένη 290 και σχετικά καινούργια είναι και μετά την μείωση των τιμών απο την AMD μπορείς να την βρεις σε καλή τιμή μεταχειρισμένη απο αγγελία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι να περιμένεις λίγο για κάρτα γραφικών. Άσε να βγει η gtx 960 και η απάντηση της AMD. Τότε σίγουρα οι τιμές μεταχειρισμένων και  καινούργιων θα πέσουν. Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι αλλά είναι άσχημη εποχή για αγορά κάρτας γραφικών επειδή αναμένονται καινούργια μοντέλα. Άλλωστε τόσα χρόνια την έχεις την κάρτα, δεν μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες ακόμα? Όσο αφορά το CPU, δες λίγο εδώ:  http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-wolfdale-yorkfield-comparison,3487.html  και εδώ: http://www.tomshardware.com/reviews/piledriver-k10-cpu-overclocking,3584.html . Αν στα παιχνίδια που θέλεις να παίζεις ο επεξεργαστής σου ανταποκρίνεται καλά τότε μην τον αλλάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Πρότασή μου να πάρεις μια μεταχείρισμένη 7950 7970 στα 100 εως 130 με εγγύηση για να την βγάλεις λίγο καιρό, και ύστερα κάνε ολική αναβάθμιση πλατφόρμας για να γλυτώσεις από τα bottleneck.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, παιρνω την 270x (35-40 fps θα τα πιανει ανετα) γυρο στα 165€ εχει. Την κουτσοπερναω μεχρι του χρονου τα χριστουγεννα και μετα τα πεταω ολα μαζι στη θαλασσα και παω για καινουρια (cpu-mobo-ram-gpu)ευχαριστω για τις προτασεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.