Jump to content



mini-ITX motherboard Z97 με M.2


mazax

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα το Corsair air240 καθώς και μια GV-R9 28XOC-3GD η οποία χωράει οριακά. Το PC θα πάει στο σαλόνι για media player και κάνα ελαφρύ game. Θέλω να βάλω μια motherboard mini-ITX με Ζ97 για να του βάλω κάποιον i5 1150. Θα ήθελα να υπάρχει και υποδοχή Μ.2 οπότε έχω βρει τις ASUS Z97I-PLUS & ASROCK Z97E-ITX/ac. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η θύρα M.2 είναι αποκλειστικά για SSD M.2 ή όπως οι παλιότερες mSATA που υπήρχαν διάφορα modules. Εχετε  να προτείνετε κάποιο άλλο mITX motherboard με βάση τα παραπάνω? Επίσης γνωρίσει κάποιος  αν υπάρχει  M.2 PCI Express module up to Gen 2 x2 (10 Gb/s) ?

 

Eυχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Plextor m6e. Εξαρταται απο τον κατασκευαστη. Δειτε τα specs της καθεμιας.


Και για να ειμαι πιο σαφης, υπαρχουν και μερικες αλλες υλοποιησεις που σιγα-σιγα κανουν την εμφανιση τους στην αγορα απο αλλες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

O M6e πωλείται και σε συνδυασμό με PCIe κάρτα, αλλά και ως σκέτος Μ.2 SSD

 

http://www.e-shop.gr/hards-diska-skliroi-diskoi-l?table=PER&category=%D3%CA%CB%C7%D1%CF%D3+%C4%C9%D3%CA%CF%D3&filter-9381=1&filter-871=1

 

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ με την τοποθέτηση ενός τέτοιου με m-ITX μητρική είναι οι θερμοκρασίες, αφενός λαμβάνοντας υπόψη ότι στις συγκεκριμένες μητρικές, αν δεν κάνω λάθος,η τοποθέτηση γίνεται στην πίσω πλευρά τους και αφετέρου τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσουν οι M.2 PCIe based SSD.

 

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Samsung-XP941-Plextor-PX-G256-M6e-M-2-Qualification-575/#M_2DriveTemperatures

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O M6e πωλείται και σε συνδυασμό με PCIe κάρτα, αλλά και ως σκέτος Μ.2 SSD

 

http://www.e-shop.gr/hards-diska-skliroi-diskoi-l?table=PER&category=%D3%CA%CB%C7%D1%CF%D3+%C4%C9%D3%CA%CF%D3&filter-9381=1&filter-871=1

 

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ με την τοποθέτηση ενός τέτοιου με m-ITX μητρική είναι οι θερμοκρασίες, αφενός λαμβάνοντας υπόψη ότι στις συγκεκριμένες μητρικές, αν δεν κάνω λάθος,η τοποθέτηση γίνεται στην πίσω πλευρά τους και αφετέρου τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσουν οι M.2 PCIe based SSD.

 

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Samsung-XP941-Plextor-PX-G256-M6e-M-2-Qualification-575/#M_2DriveTemperatures

 

 

Εκεί ακριβώς την παίρνει από κάτω. Λες να έχω θέμα με θερμοκρασίες?

Ο Η/Υ θα μπει σε έπιπλο για HC πιο πολύ.

Να πάω σε κλασσικό SSD και να τελειώνουμε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς την παίρνει από κάτω. Λες να έχω θέμα με θερμοκρασίες?

Ο Η/Υ θα μπει σε έπιπλο για HC πιο πολύ.

Να πάω σε κλασσικό SSD και να τελειώνουμε? 

 

Το βρίσκω πιθανό, καθώς το airflow στην πίσω πλευρά της μητρικής είναι τουλάχιστον περιορισμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτέρως αν δεν είναι για Gen 3 x4 μάλλον δεν αξίζει προς το παρόν η βαβούρα με συμβατότητα, θερμοκρασίες, κόστος. Καλύτερα SSD κλασσικού τύπου. Αν ισχύουν αυτά περί 103° δε λέει με τίποτα για κουτί που θα είναι εντός επίπλου, το μόνο παρήγορο είναι πως μάλλον η παρουσία ψύκτρας διευκολύνει πολύ:

 

«Otherwise, we recommend using a M.2 to PCI-E adapter that includes a heatsink like the one we used in our testing. In fact, when using the heatsink the temperature on the Samsung XP941 dropped down from 113 °C to a maximum of about 53 °C which is a much, much safer temperature» 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.