Jump to content



Edifier S330D - Πάω γι΄αγορά


Recommended Posts

Έχω καταλήξει διότι σ΄αυτή τη τιμή και σε συνδυασμο με τη τελευταία Realtek (1150) ενσωματωμένη κάρτα ή όποια στο Sterero jack ( πράσινο λαχανί ) περιέχει Amplifier, θαρρώ πως θα μείνω ικανοποιήμενος. Εξάλλου μένω σε διαμέρισμα και δε μ΄ενδιαφέρει καθόλου να σπάω τ΄αφτιά των γειτώνων και συνάμα και τα δικά μου. 

 

Έχω διαβάσει αμέτρητες κριτικές και κυρίως από παιδιά ωσάν και σας και μένα και η Edifier εκτός το ότι μπαίνει δυναμικά στο χώρο, από τα συγκεκριμένα που θα πάρω και πάνω είναι εκπληκτικά απ΄ότι διαβάζω. Θα χρησιμοποιηθούν μόνο για παιχνίδια και ταινίες. Γενικά η κάρτα και τα ηχεία -η μετριότητα σε όλο της το μεγαλείο.Επίσης όπως προείπα μ΄ενδιαφέρουν από μέση ένταση έως και χαμηλή και εκεί βλέπω διαπρέπουν. Έχουν και τα Tweetεράκια τους, τα πάντα μαγνητικά θωρακισμένα κ.λπ.

 

Η ερώτηση γενικής φύσεως, γνωρίζετε κάτι εξαιρετικά αρνητικό για τα συγκεκριμένα; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ. Περιττό να πω πως πάω σ΄αυτά απ'τα Ζ5500 και αντιλαμβάνομαι τίποτε λιγότερο δε θα μ΄αφηνε τόσο ικανοποιημένο, αλλά ξανά λέω, πάω για τον συνδυασμό της απόλυτης μετριότητας. Εξάλλου με τα Z5500 είχα και κορυφαία κάρτα ήχου αλλά εφόσον πλέον έχω την Realtek 1150, δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά πάρω άλλη κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρεισιμοποιεις 5.1 τσάμπα να έχεις 5.1 και να τα δουλεύεις σαν 2.1

 

Για αυτό δεν σου φταίει κανείς..

Άνετα μπορείς να αγοράσεις, Ακόμα να πας και σε έναν σιδερά  να σου φτιαξεί απλά 2 Stand με 10 ευρώ

Ακόμα και χώρος να μην υπάρχει σίγουρα μπορείς να τα βάλεις πίσω από το κεφάλι σου..

 

Τώρα άμα δεν θες 5.1 ναι μπορείς να πας σε 2.1 αλλά όλοι ξέρουμε ότι το 5.1 σου δίνει καλύτερη αίσθηση του ήχου σε ότι και αν κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

NikMark

Και εγώ καλά λόγια έχω ακούσει για τα s330d.

Έχουν και ψηφιακές εισόδους, όταν τα πάρεις με το καλό κάνε μια σύγκριση της οπτικής με την αναλογική αν μπορείς (οπτικό καλώδιο έχουν μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν σου φταίει κανείς..

Άνετα μπορείς να αγοράσεις, Ακόμα να πας και σε έναν σιδερά να σου φτιαξεί απλά 2 Stand με 10 ευρώ

Ακόμα και χώρος να μην υπάρχει σίγουρα μπορείς να τα βάλεις πίσω από το κεφάλι σου..

Τώρα άμα δεν θες 5.1 ναι μπορείς να πας σε 2.1 αλλά όλοι ξέρουμε ότι το 5.1 σου δίνει καλύτερη αίσθηση του ήχου σε ότι και αν κάνεις..

Παίζει μουσική 5.1? Επίσης λίγες ταινίες rip έχουν 5.1.

Επίσης να περνάς καλώδια πίσω σου δεν είναι και το καλύτερο. Εγώ πχ γιατί να περάσω καλώδια στο πάτωμα? Και για τυχόν δε φτάνουν τα καλώδια.

Γενικά είναι θέμα επιλογής. Και σε ήχο συνήθως τα 2.1 είναι καλύτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα τα έχει φίλος μου και είναι πάρα πολύ καλά, στα χαρτιά μπορεί να μην σου γεμίζουν το μάτι αλλά αφού τα ακούσεις μένεις απόλυτα ικανοποιημένος. Εγώ έχω πάρει τα s730 λίγο overkill αλλά μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τα edifier.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και εγώ τα συγκεκριμένα (S330D) και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Δεν έχουν την ένταση που έχουν τα αντίστοιχα logitech/microsoft, αλλά από ποιότητα ήχου είναι καλύτερα κατά τη δική μου γνώμη.

 

:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω καταλήξει διότι σ΄αυτή τη τιμή και σε συνδυασμο με τη τελευταία Realtek (1150) ενσωματωμένη κάρτα ή όποια στο Sterero jack ( πράσινο λαχανί ) περιέχει Amplifier, θαρρώ πως θα μείνω ικανοποιήμενος. Εξάλλου μένω σε διαμέρισμα και δε μ΄ενδιαφέρει καθόλου να σπάω τ΄αφτιά των γειτώνων και συνάμα και τα δικά μου. 

 

 

 

Ισχύει αυτό που έχω ακούσει ότι στα 330sd δεν έχουν βάλει ενισχυτή στο headphone jack με αποτέλεσμα να μην έχουν δυνατό ήχο σε ακουσικά?

Έγινε επεξεργασία από Expresso
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ. Με απαλλάξατε από κάθε τυχόν ενδοιασμό.

 

Όταν είχα τα Z5500 σε συνδυασμό με κορυφαία κάρτα ήχου, τολμώ να πω πως πηγαίναν ολίγον στράφι. Δεν ενδιαφέρομαι για 5.1 πλέον. Όχι φυσικά πως δεν έχω μετανιώσει τη πώλησή τους, αλλά πλέον δεν έχω σκοπό να διαθέσω τόσα χρήματα όπως για παράδειγμα τα Edifier 730 που αναφέρει ο φίλος παραπάνω. Αν δεν είχα σκοπό για αγορά της GTX970 Gigabyte G1 gaming προσεχώς, πιθανώς για τα 730 θα όδευα παρομοίως.

 

Επαναλαμβάνω πως πάω για την απόλυτη μετριότητα. Μέτρια και αρκετά καλή κάρτα ήχου ( Realtek 1150 ) και τα εν λόγω μέτρια -αλλά και ικανοποιητικά- ηχεία. 16 ευρώ θα σκάσω μόνο για τα μεταφορικά δυστυχώς, αλλά τι να κάνεις... Ανέκαθεν ήμουν οπαδός τη αντίληψης πως αξίζει να τα σκας για καλά περιφερειακά ( ηχεία, οθόνη, πληκρτρολόγιο, ποντίκι κ.λπ. ). Τα Z5500 τα χαιρόμουν για 7 χρόνια δίχως το παραμικρό πρόβλημα -το ίδιο ίσχυε και την καλή Creative κάρτα που είχα. Τα μετέφερα σε πάνω από 3 υπολογιστές που «έστηνα» ανά καιρούς.

 

Επίσης, καθώς με προτρέπετε ώστε να προβώ σε σύγκριση αναλογικής με ψηφιακής σύνδεσης, αλλά η εν λόγω μητρική ( Gigabyte D3H ) κάνει λόγο για εσωτερική -ψηφιακή- σύνδεση. Ελπίζω να βρω την άκρη ώστε να τα συνδέσω ψηφιακά. 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι και όταν με το καλό τα παραλάβω σε 2-3 εργάσιμες, θα αναφέρω τη κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε εντυπώσεις.

Το σκέφτομαι και εγώ για τα ηχεία αυτά. Εναλλακτικές επιλογές τα edifier c2xd και τα c3.

 

Τα μεταφορικά πολύ υψηλά δυστυχώς για εμάς στην Θεσσαλονίκη! Μόνο το e-shop φέρνει edifier για παραλαβή στην Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, έχεις απόλυτο δίκιο. 16 ευρώ μεταφορικά -κι αυτό γιατί λόγω βάρους. Κι εγώ σκεφτόμουν τα C2xd αλλά επειδή έριξα αρκετό «διάβασμα» περί, απ΄τα S330 και πάνω αρχίζουν τα καλά.

 

Ειλιρκινά πιστεύω αξίζει το κατιτίς παραπάνω να τελειώνεις μια και καλή.

 

Επίσης, μόλις χθες μου είπαν θ΄αρχίζουν λιγάκι λόγω έλλειψης, αλλά χαλάλι.

 

Έπειτα πάω για την Gigabyte GTX 970 ITX ή την κανονική ( το πιθανότερο ) με τους 3 ανεμιστήρες. 350 ευρώ έχει η ITX, 360 η κανονική και 390 ή G1 Gaming.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.