Jump to content



Μητρική για 4790k


JayVi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Επειδή φτάνουν τα Χριστούγεννα και ετοιμαζόμαστε σαν μεγάλα παιδιά για τα δώρα που θα ανοίξουμε κάτω από το δέντρο  :) , ήθελα την γνώμη σας για όσους είτε έχουν δοκιμάσει, είτε έχουν κάνει κάποια διερεύνηση πάνω στο θέμα για την εξής ερώτηση:

 

Ποια μητρική θεωρείται ότι είναι η καλύτερη για gaming και σταθερότερη για oc καταστάσεις για έναν καινούργιο 4790k και ποιες μνήμες θα πηγαίνουν γάντι;

 

Είμαι περισσότερο κοντά στην Asus Maximus II Hero με μνήμες αυτές της G. Skill F3-2400C11Q - 16GXM 16 GB (4x4GB) DDR3 Quad Channel Kit.

 

Πιστεύετε ότι η Hero έκδοση έχει ουσιαστική διαφορά με τις υπόλοιπες εκδόσεις (Ranger, Formula ή την Sabertooth); Αξίζει να μεταβώ σε αντίπαλο στρατόπεδο της Gigabyte π.χ. Gaming GT ας πούμε ή Msi εκδόσεις;

 

Τέλος, οι μνήμες που επέλεξα θεωρείτε ότι είναι συμβατές με το σύστημα που προσπαθώ να φτιάξω;

 

Όλες οι καλοπροαίρετες γνώμες και εμπερίες σας θα βοηθήσουν πολύ στην επιλογή μου!

 

Θερμά ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

   Εγω για τον 4690κ πήρα την ranger . Η διαφορές με τη Hero αμελητέες  . Γενικά νομίζω οτι όποια asus πάρεις θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένως σε gaming . Αν τωρα θές να καλύψεις το ψυχολογικό του σηματος "ROG "  ( οπως έκανα και εγώ ) και κοιτας το αισθητικό αποτέλεσμα με λαμπακια κοκκινα και πιο επιβλητικες ψυχτρες κ.τ.λ  ,τοτε ranger,hero είναι μονόδρομος και εννοείται καταπληκτικές Mobo όλες .

   Δες και Asrock fatality . Και αυτες είναι πολυ καλες motherboards .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

 

Σταθεροτερη για που τη θες? Για τα 5.5Ghz ..5? ή απλά 4.5G Ghz

 

Toσα λεφτα που σκεφτεσαι να δωσεις ειναι κριμα να μη πας σε x99, 5820κ και 16γβ ddr4.

 

Έλεγα ότι αν έφτανα έως τα 4.5 GHz θα ήταν καλά! Η εναλλακτική σε Χ99 βλέπω ότι θα κοστίσει αρκετά παραπάνω χωρίς αυτό το "παραπάνω" να αντιπροσωπεύει και τις αντίστοιχες επιδόσεις. Αυτός είναι και ο λόγος που κατευθύνομαι σε 1150 και 4790. Σε gaming ρυθμούς δεν βλέπω πραγματικά καμία διαφορά. Άντε με το ζόρι το πολύ 1 frame παραπάνω. Τονίζω ότι αναφέρομαι στα games. (http://www.bit-tech.net/hardware/2014/09/03/intel-core-i7-5930k-and-core-i7-5820k-revie/7)

 

z97 μητρικη (σε asus) και για μνημες να κοιτας το cl να ειναι 9 με 10. Aυτα για socket 1150!!!!! καρτα γραφικων σε 970 η 980 

 

Έχεις να προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες;

 

   Εγω για τον 4690κ πήρα την ranger . Η διαφορές με τη Hero αμελητέες  . Γενικά νομίζω οτι όποια asus πάρεις θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένως σε gaming . Αν τωρα θές να καλύψεις το ψυχολογικό του σηματος "ROG "  ( οπως έκανα και εγώ ) και κοιτας το αισθητικό αποτέλεσμα με λαμπακια κοκκινα και πιο επιβλητικες ψυχτρες κ.τ.λ  ,τοτε ranger,hero είναι μονόδρομος και εννοείται καταπληκτικές Mobo όλες .

   Δες και Asrock fatality . Και αυτες είναι πολυ καλες motherboards .

 

 

Οπότε ξεχνώ λύσεις από Gigabyte, Msi και την Sabertooth. Θα ξανατσεκάρω τις υλοποιήσεις σε Hero, Range και Formula.

Link to comment
Share on other sites

4.4 παιζει "default" ο 4790κ..

 

Στα 4.5 θα εισαι ικανοποιημενος??

Kαι με απλες H97 το καταφερνεις αυτο...ανεξαρτητως μαρκας.

Που δε χρειαζεται ουτως η αλλως να ειναι asus για z97 ..αλλα οκ.

 

Για χ99 ειναι 100€ παραπανω απο εκει που εφτασες, δεν ειναι τιποτα.

Απο επιδοσεις θα εχεις 2 πυρηνες παραπανω για οπου-οποτε τους χρειαστεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4.4 παιζει "default" ο 4790κ..

 

Στα 4.5 θα εισαι ικανοποιημενος??

Kαι με απλες H97 το καταφερνεις αυτο...ανεξαρτητως μαρκας.

Που δε χρειαζεται ουτως η αλλως να ειναι asus για z97 ..αλλα οκ.

 

Για χ99 ειναι 100€ παραπανω απο εκει που εφτασες, δεν ειναι τιποτα.

Απο επιδοσεις θα εχεις 2 πυρηνες παραπανω για οπου-οποτε τους χρειαστεις.

 

Συγνώμη εννούσα 5,5 MHz. Σχετικά με τις δύο υλοποιήσεις διαπιστώνω ότι από 4790k σε 5820k η διαφορά επεξεργαστή είναι περίπου 50€, για μνήμες περίπου 95€ και για μητρική από 60€ και βάλε ανάλογα με τις προτιμήσεις. Επομένως έχουμε 50+95+60 = 205 € minimum για κέρδος 2 επεξεργαστών και ένα 6% στην καλύτερη των περιπτώσεων από τις μνήνες στα games. Δεν νομίζω ότι αξίζει την αγορά κατά την ταπεινή μου άποψη τουλάχιστον με τις ισχύουσες οικονομικές πολιτικές. Σ' ευχαριστώ όμως για τις υποδείξεις σου και την γνώμη σου φυσικά.

z97 μητρικη (σε asus) και για μνημες να κοιτας το cl να ειναι 9 με 10. Aυτα για socket 1150!!!!! καρτα γραφικων σε 970 η 980 

 

Περιμένω την υλοποίηση 980 ti  :p

Link to comment
Share on other sites

170€ εχουν οι μνημες που σκοπευεις να παρεις.

190€ ξεκινανει οι ddr4. Δεν συντρεχει λογος να παρεις ακριβοτερες. Δε παιζει να τις δοκιμασω ολες αλλα κατι μου λεει οτι στη παρουσα φαση οτι κυκλοφορει εκει εξω παιζει και στα 2666 με 1.2V

Μητρικες ξεκινανε απο 180€ ...αλλα οκ..ας πουμε οτι απο 200€ που θες να δωσεις θα "πρεπει" να ανεβεις στα 240€.

Link to comment
Share on other sites

'Eχω την asus z97 pro με τον 4690κ  και η μητρική τον pushάρει αυτόματα στα 4,7 ghz με αερόψυκτρα των 30 ευρώ.Η asrock P67pro3 που είχα σε προηγούμενο σύστημα  μου έβγαλε προβληματάκια οπότε είπα να δοκιμάσω asus αυτήν την φορά.Σκέφτηκα να πάρω την z97 hero αλλα όλο αυτό το rog concept μου φαίνεται οτι πουλάει περισσότερο όνομα παρά ουσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω με το 4790κ πηρα την asus maximus vii formula the best η μητρικη.

 

http://www.asus.com/us/Motherboards/MAXIMUS_VII_FORMULAWATCH_DOGS/

 

https://www.dropbox.com/s/uwqrzy5sea7c3px/20141005_135551.jpg?dl=0

 

Αξίζει όμως την τόσο μεγάλη διαφορά με την Hero; Τα επιπλέον χαρακτηριστικά είναι το Wi Fi και ελάχιστα ports παραπάνω (usb sata express) ουσιαστικά. Αξίζουν την διαφορά των περίπου 130-140 €;

Κοίτα και την asrock z97 extreme 4.

 

Θα κοιτάξω την εναλλακτική και θα απαντήσω. Αν και σε υλοποίηση Asrock σκεφτόμουνα την Asrock Ζ97Χ Killer.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

προπάντων βέβαια είναι και η εμφάνιση της. Την formula VI έχω και ξέρω όταν την πείρα πως και με -100ευρώ θα έκανα δουλειά αλλά την πείρα έτσι και αλλιώς just for the looks, άντε και για την πολύ αξιόλογη κάρτα ήχου που έχει αλλά και πάλι με την διαφορά μπορείς να πάρεις μια dedicated sound card και να την κουβαλάς απο rig σε rig.

Link to comment
Share on other sites

όπως ήδη σου έγραψαν, εφόσον στάζεις χρήμα καλύτερα να δεις Χ99 πλατφόρμα. Πάντως αν επιμείνεις σε Ζ97 θα σου πρότεινα τις Asrock Extreme 6 ή Extreme 9.

Μνήμες για DDR3 σύστημα θα προτιμούσα με δύο modules ώστε να υπάρχει χώρος για προσθήκη άλλων 16GB χωρίς να χρειάζονται αγοραπωλησίες. Προϋπόθεση το σύστημα να σηκώνει 32GB και να έχει τέσσερεις υποδοχές για RAM μόνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά όλους για τις υποδείξεις και τις προτάσεις σας.

 

Κατέληξα τελικά σε 4790k και την Asus Maximus VII Hero. Μνήμες GSkill 16GB (2x8GB) 2400 MHz με CL10.

 

Κάτι τελευταίο τώρα: Σχετικά με την ψύξη της CPU έχω μείνει ικανοποιημένος από την Prolimatech Megahalems Rev.B για την οποία είχα προμηθευτεί δύο NoiseBlocker ανεμιστήρες. Τελικά την πούλισα και ψάχνω κάτι και σε ψύξη με αέρα. Πιστεύετε ότι μία επιλογή πάλι prolimatech Megahalems "red-blue" Series θα είχε καλά αποτελέσματα; Σκεφτόμουν και την επιλογή της Noctua D14/D15 αλλά με τρομάζει το μέγεθος μέσα στο κουτι καθώς και για το αν θα μπλοκάρει slot μητρικής. Το ίδιο και για την Be Quiet Dark Rock Pro 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν κοιτάς Noctua δες και την U14S. Επίσης στη σελίδα της έχει λίστα συμβατότητας με μπόλικες μητρικές, όπου περιγράφει τι γίνεται με κάθε μοντέλο. Νομίζω η Hero δεν έχει θέμα στο 1150. Το λινκ είναι ενδεικτικά για την D15, κοίτα το αντίστοιχο για όποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.