Jump to content



Στατικος Ηχος(τσιριγρα)


Recommended Posts

Εχω εναν σχετικα παλιο DVD RECEIVER της LG(HT302SD-D0) τον οποιο εχω συνδεσει με τον υπολογιστη μου με ενα καλωδιο RCA.

Στον receiver εχω συνδεσει 2 απο τα 5 ηχεια(FRONT R, FRONT L) και το woofer.

 

Το προβλημα ειναι οτι τα ηχεια κανουν εναν πολυ ενοχλητικο θορυβο( σαν τσιριγμα ενα πραγμα).

Δεν προκειται για coil whine ή οτιδηποτε σχετικο με το hardware του υπολογιστη μου, αλλα με την συνδεση των ηχειων στον receiver

(τα συρματακια μεσα στο καλωδιο που μπαινουν στον receiver).

 

Τι θα μπορουσα να κανω σε αυτην την περιπτωση;

Γινεται να τους περασω μια επιστρωση απο κατι(θυμαμαι υπηρχε μια γκρι στρωση πανω στα συρματακια) ή να τα αλλαξω?

 

 

post-63024-0-73031300-1416742152_thumb.ppost-63024-0-35607800-1416742193_thumb.jpost-63024-0-06545000-1416742219_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνδέοντας το receiver από τον υπολογιστή ο θόρυβος συνεχίζεται ?(βγάλε εντελως τα rca πάνω από το receiver)

 

H γκρι επίστρωση πάνω στα καλώδια ήταν απλά καλάι(η κόλληση που χρησιμοποιούμε στο κολλητήρι)

και σίγουρα δεν οφείλεται σε αυτό!!

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια των ηχείων μολονότι δεν είναι ότι το καλύτερο δεν ευθύνονται για το συριγμό που ακούς.

Από αυτά βγαίνουν ισχυρά ρεύματα που οδηγούν τα ηχεία, ότι παράσιτο και να "κάτσει " πάνω σε αυτά δεν είναι σε θέση να αναδειχθεί εις βάροις του κανονικού "σήματος" προς τα ηχεία.

Το πρόβλημά σου βρίσκεται κατά πάσα πιθανότητα στα καλώδια που φέρουν το σήμα στο DVD (Input).

Σε αυτά το σήμα είναι "ασθενές" και μπορεί να επηρεαστεί από  παράσιτα , κακές συνδέσεις, η βύσματα κακής ποιότητας.

Πέρα από αυτό, ένα επίσης πιθανό ενδεχόμενο είναι να έχει πρόβλημα το ίδιο το σήμα που οδηγεί τον ενισχυτή του DVD.

Για πες τι ακριβώς συνδεσμολογία έχεις κάνει στο όλο σύστημα.

Μπορεί για όλα αυτά να ευθύνεται κάποιος wireless πομπός (π.χ. κάποια βάση για ασύρματο ποντίκι κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

 

Πάντα κατατοπιστικός και αναλυτικός!! :D :D

 

Αυτό υποψιάζομαι και εγώ για τον φίλο μας(φθαρμένα ή εντελώς χάλια καλώδια) ή την έλλειψη κάποιας γείωσης.

 

Υπάρχει περίπτωση η κάρτα ήχου να βγάζει στην έξοδο προενισχυση και να κάνει αυτό την ζημιά ?

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνδέοντας το receiver από τον υπολογιστή ο θόρυβος συνεχίζεται ?(βγάλε εντελως τα rca πάνω από το receiver)

 

Ναι  συνεχιζεται κανονικα φιλε μου, γι αυτο και ανεφερα οτι λογικα ειναι θεμα του receiver/ηχειων.

Επισης καρτα ηχου δεν υπαρχει, παει κατευθειαν στην μητρικη(Asus Maximus VII Ranger).

 

Για πες τι ακριβώς συνδεσμολογία έχεις κάνει στο όλο σύστημα.

 

Δεν εχω συνδεσει τιποτα αλλο στο DVD περα απο τα 2 ηχεια, το woofer και το καλωδιο rca που παει στον υπολογιστη.

Το χρησιμοποιω αποκλειστικα για να ακουω μουσικη απο το PC και δεν το εχω συνδεσει με τηλεοραση ή κατι αλλο. 

Γενικα τωρα, δεν υπαρχει καποια wireless συσκευη που να το επηρεαζει.

 

*Να αναφερω οτι τα ηχεια  και το woofer ειναι αυτα που ερχονταν με το DVD. Δεν εχω συνδεσει τα υπολοιπα 3 γιατι ο υπολογιστης ετσι και αλλιως

2.1 ηχο μου εδινε(οπως φανταζομαι ειναι λογικο με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια?)

 

IMG_20141124_161615.jpg

 

 

 

IMG_20141124_161542.jpg

 

 

IMG_20141124_162009.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.