Jump to content



Διαμοιρασμός internet με γραφείο απέναντι από το σπίτι


Recommended Posts

Σκέφτομαι να μοιραστώ μια 30άρα γραμμή VDSL με ένα γραφείο το οποίο βρίσκεται ακριβώς απέναντι στον δρόμο.

Το διαμέρισμα μου είναι στον 2ο όροφο και μόλις βγω στο μπαλκόνι το γραφείο είναι στο ακριβώς απέναντι κτίριο, στο ισόγειο.

 

Εννοείται ότι θα προτιμούσα κατευθείαν καλώδιο, αλλά υπάρχει και ένας δρόμος στην μέση που το καθιστά λίγο δύσκολο. :p

 

Υπάρχει κάποιος ασύρματος τρόπος ώστε να τοποθετήσω έναν δέκτη στο μπαλκόνι μου που να κοιτάζει στο γραφείο και να πιάνω σήμα όσο καλύτερα γίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ στο σπιτι θα παιρνεις Internet απο το γραφειο ετσι?

 

Αρχικα θα σου ελεγα να δοκμασεις αν βλεπεις το δικτυο εστω και με ασθενες σημα. Εχεις κανενα laptop η απλη ασυρματη καρτα δικτυου?

 

Αν το βλεπεις αλλα δεν πιανει καλα, μαλλον το προβλημα θα λυθει με μια δυνατη ασυρματη καρτα οπως αυτη εδω

http://www.amazon.co.uk/ALFA-AWUS036H-2-4GHz-Detachable-Antenna/dp/B00OZQWLHA/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1416931852&sr=8-3&keywords=awus

 

Παλιο μοντελο, στα 2.4 Ghz που μπορει να μην πιανει τις ταχυτητες που βλεπουμε στα 5ghz αλλα για τον ιδιο λογο, το σημα ταξιδευει μακρυτερα πιο ευκολα

 

Αν παλι δεν πιανει καλα, θα πρεπει να πας σε κατι πιο δυνατο οπως αυτο

http://www.e-shop.gr/ubiquiti-nanostation-m2-24ghz-hi-power-2x2-mimo-airmax-tdma-station-p-PER.535051

 

Το οποιο μπορεις να τοποθετησεις μονιμα στο μπαλκονι σου, να παιρνει ρευμα απο το ethernet καλωδιο το οποιο θα συνδεεις στον υπολογιστη σου και θα σε συνδεει κιολας.

Θελει και καποια ρυθμιση καθως δεν ειναι απλη καρτα δικτυου αλλα τιποτα τραγικο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε κάνει ακόμα την αίτηση. Απλά ρωτάω για να δω αν αξίζει αντί να βάλω μια 24άρα ADSL μόνος μου.

Αν με το 2ο μηχανηματάκι που λες πιάνω κομπλέ ταχύτητες (και δεν έχω θέμα αν βρέχει, φυσάει, χιονίζει, κλπ) τότε είμαι μια χαρά.

Μου βγαίνει 10€/ μήνα φθηνότερα αν μοιραστώ την VDSL με το γραφείο από το να βάλω ADSL μόνος μου. :)

 

 

 

Το Nanostation το συνδέω κανονικά στο N600 Wireless Dual Band Gigabit Router που έχω, έτσι;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το router στο γραφείο. Πάρε και δύο nanostation m5 και στήστα να κοιτάνε το ένα το άλλο. Και τελείωσες. Βρέξει χιονίσει θα έχεις ασύρματο. Μόνο μην έχει κανένα δέντρο και με τον αέρα μπαίνει συνέχεια μπροστά γιατί παίζει να έχεις διακοπές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε κάνει ακόμα την αίτηση. Απλά ρωτάω για να δω αν αξίζει αντί να βάλω μια 24άρα ADSL μόνος μου.

Αν με το 2ο μηχανηματάκι που λες πιάνω κομπλέ ταχύτητες (και δεν έχω θέμα αν βρέχει, φυσάει, χιονίζει, κλπ) τότε είμαι μια χαρά.

Μου βγαίνει 10€/ μήνα φθηνότερα αν μοιραστώ την VDSL με το γραφείο από το να βάλω ADSL μόνος μου. :)

 

 

 

Το Nanostation το συνδέω κανονικά στο N600 Wireless Dual Band Gigabit Router που έχω, έτσι;

 

Το συνδεεις κατευθειαν στο ethernet του PC και το χειριζεσαι με web interface. Στο Ν600 που λες θα το συνδεσεις μονο για να μοιραζεις internet σε πολλα PC, δηλαδη θα χρησιμοποιησεις το N600 ως switch.

 

Πριν αγορασεις τιποτα, και εφοσον εχεις ηδη wireless router το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι να δεις ποσο καλα το βλεπεις. Δεν χρειαζεσαι internet, απλως το φτιαχνεις ως access point στο σπιτι η στο γραφειο και βλεπεις την προσβασιμοτητα και ποιοτητα συνδεσης μεταφεροντας αρχεια μεταξυ τους.

 

Μπορει να μην χρειαζεσαι τιποτα η να χρειαζεσαι απλως μια δυνατη καρτα δικτυου οπως εγραψα πριν

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμή που έκανα παλιότερα με 802.11b, έπιανα άνετα απέναντι από το γραφείο, μάλιστα μεσολαβούσε λεωφόρος.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να προστατέψεις όσο μπορείς και το δίκτυο στο γραφείο (π.χ. με Mac filtering), γιατί οι καιροί είναι πονηροί...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

 

Αν πάρω την κάρτα δικτύου που λες θα μπορέσω να την συνδέσω κατευθείαν πάνω router; Λογικά όχι, έτσι;

Απλά με το router (το οποίο βρίσκεται στην άλλη πλευρά του διαμερίσματος και δεν "βλέπει" το γραφείο) δίνω internet σε όλο το σπίτι (2 pc, laptop, tv, κινητά, κλπ) και κάνω και HD streaming από το Desktop PC στην τηλεόραση, για αυτό δεν θα ήθελα να του αλλάξω θέση.

Να αφήσω δηλαδή το router συνδεδεμένο με ethernet στο Desktop PC, και να κουμπώσω κατευθείαν το Nanostation πάνω στο router με ethernet καλώδιο για να δώσω internet σε όλο το σπίτι.

 

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

 

 

nanostation.png

 

Αλλιώς θα κάνω κάτι κάτι από τα παρακάτω:

N600.png

ή

Nanostation-N600.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να παρεις το ακριβο nanostation.

 

Λογικα και με το nanostation loco θα κανεις δουλεια.

 

Για αρχη μπορεις να παρεις ενα κομματι να δεις αν πιανεις καλο σημα vdsl router <-> nanostation loco.

Αν πιανεις δεν χρειαζεσαι δευτερο.

Αν δεν πιανεις καλα, παιρνεις και δευτερο και τα βαζεις απεναντι να κοιταει το ενα το αλλο.

 

Μετα στο σπιτι σου μοιραζεις το ιντερνετ οπως θες. Σε ρουτερ, σε switch, σε access point, κατευεθειαν σε ενα pc.... oτι γουσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

 

Αν πάρω την κάρτα δικτύου που λες θα μπορέσω να την συνδέσω κατευθείαν πάνω router; Λογικά όχι, έτσι;

Απλά με το router (το οποίο βρίσκεται στην άλλη πλευρά του διαμερίσματος και δεν "βλέπει" το γραφείο) δίνω internet σε όλο το σπίτι (2 pc, laptop, tv, κινητά, κλπ) και κάνω και HD streaming από το Desktop PC στην τηλεόραση, για αυτό δεν θα ήθελα να του αλλάξω θέση.

Να αφήσω δηλαδή το router συνδεδεμένο με ethernet στο Desktop PC, και να κουμπώσω κατευθείαν το Nanostation πάνω στο router με ethernet καλώδιο για να δώσω internet σε όλο το σπίτι.

 

 

Μπορεις να κανεις το πρωτο η το τριτο σχημα. Απ'οτι καταλαβα προτιμας το πρωτο. Αν τη βολεψεις με τα καλωδια, τα δυο σεναρια ειναι ισοδυναμα.

Το δευτερο σχημα μαλλον δεν γινεται και οντως η καρτα δικτυου δεν θα βοηθησει πολυ αμα το PC ειναι στην αλλη ακρη. Αλλα και να ηταν διπλα, παλι θα επρεπε να το εχεις συνεχεια ανοιχτο και να το ρυθμισεις να μοιραζει internet. Πολλη βαβουρα.

 

Αν το παρεις παντως κατσε να το ψαξεις λιγο. Δεν θα ειναι απλα plug and play, θα πρεπει να ρυθμισεις τα υποδικτυα του. Στο δικο μου για απλοτητα τα εχω βαλει ολα σε ενα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.