Jump to content


Lenovo G510 με i7 4700 MQ


Recommended Posts

Εχω ενα σοβαρο προβλημα.

Εχω το παραπανω notebook η cpu πιανει τα 2.4 ghz max και με turbo τα 3.4 ghz.

Αν και το εχω εδω και ενα 3μηνο το δουλευω λιγοτερο απο 1 μηνα και μολις τωρα διαπιστωσα το τραγικο

Η cpu οταν ειναι συνδεμενο το laptop στο ρευμα πιανει μονο καρφωμενα τα 800MHZ.

Μονο οταν αποσυνδεσω το ρευμα ανεβαινει στα 2.4 Ghz..Εννοειται το turbo στα 3.4 δεν το βλεπω ποτε

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω !

Ειμαι με windows 7

Το ιδιο προβλημα υπαρχει στα z710 με 4702 MQ και λυση η lenovo οπως λεει δεν μπορει να δωσει !!!

HEEEEELPPP

Link to comment
Share on other sites

οτι και να βαλω δεν αλλαζει αυτο...αν μπει ο φορτιστης κολησε 

Α να μη ξεχασv το intel processor diagnostic tool...μολις παει να διαβασει τη συχνοτητα μου δειχνει FAILED

υπαρχει σαφεστατο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

και σε stress tests δεν πάει πάνω από 800Mhz? μήπως το κόβει κανένα power plan απο κάποια εφαρμογή της Lenovo που είχε μέσα το laptop? Στα windows στις επιλογές ενέργειας, στην κατάσταση μέγιστων επιδόσεων του επεξεργαστή είναι στο 100% ?

Link to comment
Share on other sites

έχεις προσπαθήσει να κάνεις και ένα update το BIOS να δεις αν αλλάξει κάτι? Δεν ξέρω αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάποιο livecd με λειτουργικό να αποκλίσεις και την περίπτωση των windows. Μετά από αυτά αν δεν αλλάζει κάτι, στείλτο στο κατάστημα για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ελεγα ..σκεφτομαι για bios update

Aλλα η lenovo δινει bios update μονο για windows 8+ http://support.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/lenovo-g510-notebook/downloads/DS040384

Δεν θελω να προσπαθησω απο 7αρια μη γινει καμια στραβη

Εντομεταξυ το lenovo το πηρα απο amazon γερμανιας ..εβαλα keyboard stickers ..του εβαλα και 4 gb μνημη σπαζωντας τη σφραγιδα και μαζι την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αν το έχεις πάρει απευθείας απο το Amazon και όχι απο πωλητή που πουλάει μέσω του Amazon, τότε θα σε εξυπηρετήσει και ας έχει σπάσει και η ταινία ασφαλείας. Αν δεν έχει περάσει και 1 χρόνος απο τότε που το πείρες τότε είναι ακόμα ποιο εύκολο. Βέβαια εμπειρία απο laptop και Amazon δεν έχω αλλά σίγουρα δεν θα διαφέρει η πολιτική του κατα πολύ απο όλα τα άλλα electronics που πουλάει. Στείλτους ένα mail στο support και δες τι θα σου απαντήσουν. 

Επίσης γιατί να μην μπορείς να επεκτείνεις την μνήμη στο Laptop? έχει ταινία ασφαλείας εγγύησης εκεί? Lenovo wtf ?

 

Στην τελική κάνε ένα partition βάλε τα win 8.1 δες αν έχει ο επεξεργαστής διαφορετική συμπεριφορά με αυτά (δε ξες ποτέ) και μετά κάνε update το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα bios update

Εστω και απο 7αρια..επιασε..εχω το νεο bios..αλλα τιποτα παλι !!! Τα ιδια ακριβως

Ναι υπηρχε ταινια ασφαλειας ακριβως πανω στη βιδα. 

Τελευταια λυση ειναι να βαλω ακριβως σε ενα partition τα 8αρια ισα ισα για να δω αν παρουσιαζεται και σε μια νεα φρεσκια εγκατασταση και μαλιστα στα πιο καινουρια windows το ιδιο προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Και στα 8αρια τελικα εχω προβλημα δε δουλευει ουτε εκει 

2) Δεν μου δινει δυνατοτητα dual boot..δε ξερω τι σκ*τ* εγινε ..εχει πακεταρει τα 7αρια σε ενα φακελο windows.old πως τα επαναφερω ?

 

 

Τελικα μετα απο ωρες επανεφερα τα 7 με αυτον τον οδηγο..https://www.youtube.com/watch?v=Rqb0_ViKw3Q

Ομως τρεχω στα 0.8 Ghz

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρεθηκε η λυση..ή μαλλον το προβλημα

Και σιγουρα δεν το πιστευω

Οση ωρα διαπιστωσα το προβλημα που ειχα με την ταχυτητα ειχα συνδεμενο ενα φορτιστη universal που το ειχα και στο παλιο laptop με ΅4-4+ Α να δινει. Το νεο μου laptop απαιτει 6.75 Α και μονο ο δικος του φορτιστης το ταϊζει καλα...οποτε και τρεχει full μεχρι τα 3.4Α

Αν ειναι δυνατον ...ο φταιχτης ηταν υπουλος !!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.