Jump to content


Επιλογή έκδοσης Windows για Gaming και προγραμματισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, αυτή τη βδομάδα περιμένω να παραλάβω έναν OCZ VTX460-25SAT3-480G 480GB και με αφορμή αυτό θα περάσω από την αρχή Windows, games και προγράμματα.

 

Εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ και είμαι ικανοποιημένος από τα Windows 7 SP1. Η κυρίως χρήση προφανώς είναι internet και παιχνίδια, αλλά καμιά φορά και προγραμματισμός σε Java. Μιας και μπαίνω λοιπόν στην διαδικασία έλεγα μήπως αξίζει η "αναβάθμιση" σε επόμενη έκδοση.

 

Έχω πρόσβαση σε εκδόσεις Windows από Microsoft DreamSpark οπότε η επιλογές είναι αρκετές:

  • Windows 7 SP1
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows 10

Προφανώς ξέρω ότι στα Windows 7 δεν θα έχω κανένα θέμα και όλα θα είναι όπως τα ξέρω. Έχω δοκιμάσει τα Windows 8 και τα έβγαλα την ίδια ημέρα. Με τα Windows 8.1 ακούω αρκετά καλά λόγια και τα Windows 10 ξέρω ότι είναι ακόμα σε δοκιμαστική έκδοση.

 

Εσείς ποια έκδοση προτείνετε; Πόσο δύσκολο είναι να φέρω τα Windows 8.1 στα μέτρα μου ώστε να μη νιώθω έξω από τα νερά μου όντας χρήστης Windows 7 τόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στην ίδια φάση μ'εσένα.

Έχω αποφασίσει να κάνω υπομονή και να μείνω με τα 7 μέχρι να βγει σταθερή έκδοση των 10.

Πρακτικά δεν υπάρχει θέμα/δε λείπει κάτι στα 7 - ίσα ίσα δουλεύεις και πιο αποδοτικά σε μία πλατφόρμα που γνωρίζεις.

Αρκεί να καταφέρω να ζήσω με τη "φαγούρα" για αλλάγη (που με τρώει κι εμένα) και το προβληματικό scaling των 7 (περιμένω 4k monitor από μέρα σε μέρα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω βάλει 8.1 και δεν νιώθω να μου λείπει κάτι σε σχέση με τα 7, δηλαδή δεν μου δημιουργούν την αίσθηση ότι χάνουν σε λειτουργικότητα και ευκολία σε σχέση με τα 7.

Απο εκεί και πέρα επειδή θες και προγραμματισμό να κάνεις tragikos, βάλε τα 7 γιατί σίγουρα και λιγότερες ασυμβατότητες θα συναντήσεις και λιγότερα bugs. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι προγραμματισμό θα κάνεις και σε τι περιβάλλον - η Java δεν συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά και το Eclipse/Netbeans/Visual Studio μια χαρά τρέχουν κάτω από 8.1 (Από κάποιον που ακόμα τρέχει 7, αλλά πασπατεύει πολλά 8άρια :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 8 με ενοχλούσε αρκετά που δεν είχα μπάρα έναρξης, αλλά και το ότι δεν έβρισκα ρυθμίσεις με τον τρόπο που ήξερα. Με τα 8.1 νομίζω επανήλθε η μπάρα έναρξης.

 

Μπορώ να ξεκινάω στα 8.1 και να μην μπαίνει σε tile mode;

 

@minast, χρησιμοποιώ Eclipse (Helios).

 

@, νιώθεις πχ ότι bootάρουν πιο γρήγορα, ότι τρώνε λιγότερη μνήμη και διάφορα τέτοια που έχω διαβάσει κατά καιρούς;

 

ίσα ίσα δουλεύεις και πιο αποδοτικά σε μία πλατφόρμα που γνωρίζεις

Ακριβώς γιαυτό ρωτάω πόσο εύκολα το φέρνω στα μέτρα μου :p 

Link to comment
Share on other sites

Στα 8 με ενοχλούσε αρκετά που δεν είχα μπάρα έναρξης, αλλά και το ότι δεν έβρισκα ρυθμίσεις με τον τρόπο που ήξερα. Με τα 8.1 νομίζω επανήλθε η μπάρα έναρξης.

 

Κι εγώ δεν έχω υπομονή. Ακόμα κατεβάζω "καντήλια" όποτε προσπαθώ να κάνω troubleshooting σε laptop φίλων με Win8.

Άμα είναι να έχω learning curve, πάω και σε Mac OS X.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tragikos, δεν είναι ακριβώς η έναρξη που ήξερες απο τα 7, με αριστερό κλικ σε πάει απευθείας στο νέο start "metro" UI. Το "Όλα τα προγράμματα" πρέπει να τα αναζητήσεις δια μέσου του νέου UI

Απλά με δεξί κλικ ανοίγει τα βασικά που θέλεις απο το start menu 

Screenshot_2.png

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το startmenu το χρησιμοποιώ την αναζήτηση για προγράμματα (δηλαδή γράφω "notep" και πατάω enter για να ανοίξει το notepad), ή πηγαίνω στον πίνακα ελέγχου ή κάνω τερματισμό/επανεκκίνηση. Αυτά μπορώ να τα κάνω στα 8.1;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται γέρασα. :p

 

Τους χαλούσε τόσο πολύ η έναρξη που έπρεπε να την αλλάξουν;

 

Εκτός αν τα Windows 8.1 έχουν κάποια σοβαρή διαφορά σε χρήση SSD, Games δε βρίσκω γιατί να πάω σε αυτά αντί για τα Windows 7. Υπάρχει κάποιος να επιχειρηματολογήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται γέρασα. :p

 

Τους χαλούσε τόσο πολύ η έναρξη που έπρεπε να την αλλάξουν;

 

Εκτός αν τα Windows 8.1 έχουν κάποια σοβαρή διαφορά σε χρήση SSD, Games δε βρίσκω γιατί να πάω σε αυτά αντί για τα Windows 7. Υπάρχει κάποιος να επιχειρηματολογήσει;

 

Τα Windows 10 που θα έχουν σημαντική αύξηση σε gaming performance με το DirectX 12 θα δοθούν σαν free update σε χρήστες Windows 8 κτλ. 

Οπότε στην θέση σου θα έβαζα τα 8.1, μαζί με το Classic Start Menu που είναι δωρεάν και έχει την αναζήτηση που θες.

 

Όσο για το SSD support είναι όντως καλύτερα από τα 7 καθώς αναγνωρίζουν τους SSD και κάνουν trim/optimize.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, έχει πολλές ρυθμίσεις. Μία από αυτές είναι το Skip Metro Screen στα Windows 8.1 Settings, το οποίο θα σε πηγαίνει κατευθείαν στο desktop όταν συνδέεσαι.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται γέρασα. :p

 

Τους χαλούσε τόσο πολύ η έναρξη που έπρεπε να την αλλάξουν;

 

Εκτός αν τα Windows 8.1 έχουν κάποια σοβαρή διαφορά σε χρήση SSD, Games δε βρίσκω γιατί να πάω σε αυτά αντί για τα Windows 7. Υπάρχει κάποιος να επιχειρηματολογήσει;

 

Αφού έχεις ήδη συνηθίσει να γράφεις στο Start menu για να αναζητήσεις ότι θέλεις, στα 8.1 θα νιώσεις πολύ οικεία. Από metro screen αρχίζεις απλά να γράφεις - είτε είναι προγράμματα, είτε αρχεία, είτε ρυθμίσεις (ακόμα δεν έχω μάθει που κρύβονται οι επιμέρους ρυθμίσεις, γιατί πολύ απλά τις βρίσκω πανεύκολα γράφοντας). Από την άλλη, το Desktop χρειάζεται γιατί οι πιο πολλές εφαρμογές είναι πιο χρηστικές σε Desktop mode παρά σε metro (διαβόητο παράδειγμα το Skype).

Πηγαίνοντας στα 8.1 συνολικά κερδίζεις λίγο σε απόδοση/ταχύτητα και παραχωρείς λίγη εξοικείωση. Πλέον οι ασυμβατότητες είναι πολύ λίγες, τόσο σε hardware όσο και σε software.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον προγραμματισμό δε μπορώ να σχολιάσω, αυτό θα πρέπει να το αναζητίσεις μόνος/επιβεβαιώσεις με άλλους. Εγώ κάποια πράγματα που κάνω πάνω στην C και Java(έως τώρα) για την σχολή, δεν έχω βρει δυσκολίες/ασυμβατότητες. Όσον αφορά την λειτουργία της αναζήτησης που λες, νοιώθω ότι στα 8.1 είναι πιο γρήγορη και άμεσα προσβάσιμη. Απλά πατάς το κουμπί των windows και αρχίζεις να πληκτρολογείς αυτό που ψάχνεις.. Πρόκειται για αρχείο, πρόγραμμα, ρυθμίσεις windows.. θα το βρει. Όσον αφορά τους SSD πρόσφατα διάβασα, και διαπίστωσα και ο ίδιος, ότι αν και αναγνωρίζει πως πρόκειται για SSD το drive και του κάνει trim στο optimize, λόγου κάποιου λάθους(?) κάνει και defrag παράλληλα με αποτέλεσμα πολλά ανούσια write.. Περισσότερα εδώ. Τέλος, για τα games, μόνο ένα παράδειγμα μου έρχεται στο μυαλό όπου τα 8.1 βοήθησαν πολύ και αυτό είναι το BF4 αν και νομίζω πως όταν έιχε πρωτοβγεί το game, το συμμάζεψαν με κάποιο patch και έτρεχε το ίδιο και στα 7. Πάντως, ούτε και σ' αυτά έχω βρει ασυμβατότητες, εκτός και αν πρόκειται για πολύ παλιό game.

Έγινε επεξεργασία από Johnny6RED
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μήνες είχα μπορεί στο ίδιο δίλημμα για το λάπτοπ της δουλειάς και είπα να δοκιμάσω τα 8.1 και μάλιστα με πείσμα ότι θα τα χρησιμοποιώ χωρίς το classic start menu.

Μετά από ένα μήνα χρήσης διαπίστωσα ότι δεν μπαίνω ποτέ στο metro και χρησιμοποιώ μόνο το Winkey+S για να ανοίξω τα προγράμματα.

Συνεπώς από άποψη usability είχα πάει μερικά βήματα πίσω. Τελικά έβαλα το classic start και απέκτησα το usability των 7 με όλα τα καλούδια των 8.1.

Για μένα βάλε 8.1 και μετά πες μας πόσο καιρό άντεξες χωρίς start menu :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.