Jump to content



Φίλτρα σκόνης για PC Case...


Green Dragon

Recommended Posts

Γειά σε όλους τους φίλους του forum!

 

Στο κουτί corsair carbide 200r υπάρχουν υποδοχές για ανεμιστήρες στο πάνω μέρος και στο πλαινό. Για την ώρα δεν θα βάλω ανεμιστήρια, μέχρι να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών - αν πάρω ποτέ - αλλά θέλω να προφυλάξω το εσωτερικό από τη σκόνη.

http://imagescdn.tweaktown.com/content/5/0/5094_09_corsair_carbide_series_200r_compact_mid_tower_chassis_review.jpg

 

Σκεφτόμουνα να το καλύψω με φίλτρο απορροφητήρα εσωτερικά, αλλά νομίζω ότι θα δείχνει άσχημα.

Έχετε καμμιά ιδέα τι υλικό μπορώ να χρησιμοποιήσω γιαυτό το σκοπό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο για σκόνη χρειάζεται μόνο στους ανεμιστήρες που βάζουν αέρα στο κουτί.Οπουδήποτε αλλού είναι περιττό. 

 

σαν σουροτιρι ειναι απο πανω το κουτι του , ακομα και να πετυχει θετικη πιεση με οσους ανεμιστηρες εχει , οσο τον εχει κλειστο θα γεμιζει 

 

 

πρασινε δρακε , τηλεφωνο στο αμορε γρηγορα και πες της πως θα της σκισεις τα καλτσονια αποψε  :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πρασινε δρακε , τηλεφωνο στο αμορε γρηγορα και πες της πως θα της σκισεις τα καλτσονια αποψε   :p

xaxaxa... πριν από 35+ χρόνια θα ήταν το επικρατέστερο σενάριο :D

τώρα στη σύζυγο φοβάμαι να της πω τέτοια πράγματα xaxaxa

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπα, είχα αυτό το κουτί και δοκίμασα με καλσόν... :tomato: Κακή λύση. Μειώνεται πολύ η ροή του αέρα και αν έχεις ανεμιστήρες από την άλλη μεριά ζορίζονται αρκετά.

Εγώ είχα πάρει ένα φίλτρο της Silverstone 140mm για το κάτω άνοιγμα, γιατί έβαλα ανεμιστήρα εισαγωγής κάτω. Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα επάνω ανοίγματα. Από εκεί μπαίνει η σκόνη με τις χούφτες, όπως και από μπροστά, παρόλο που έχει φίλτρα στα πλαϊνά. 1-2 φορές το μήνα το φύσαγα το κουτί και όποτε το έβλεπα ήταν κάτασπρο από την σκόνη. Το καλύτερο, αν μπορείς να κλείσεις τα επάνω ανοίγματα με κάποιο τρόπο και να μη τα χρησιμοποιήσεις καθόλου. Θα γλυτώσεις ένα μέρος της σκόνης. Ποτέ ολοκληρωτικά πάντως (ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που άλλαξα αυτό το κουτί. Με το Η440 εδώ και μια βδομάδα, δεν υπάρχει στο εσωτερικό ούτε υποψία σκόνης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο για σκόνη χρειάζεται μόνο στους ανεμιστήρες που βάζουν αέρα στο κουτί.Οπουδήποτε αλλού είναι περιττό.

Μέγα λάθος, φίλτρα θελει οπου υπαρχει άνοιγμα ικανό να περάσει κατι μέσα. Ξύπνησα ενα πρωι και είδα το μπλοκ καλυμμένο με ιστούς, επρεπε να το βγάλω φωτογραφία να γελάσουμε.
Link to comment
Share on other sites

 

 

5094_09_corsair_carbide_series_200r_comp

Παιδιά το κουτί έχει 2 ανεμιστήρες 12άρηδες, έναν μπροστά που φέρνει αέρα και έναν πίσω που διώχνει.

Το πλέγμα επάνω, έτσι όπως είναι τώρα δεν εξυπηρετεί κάτι στο airflow - νομίζω τουλάχιστον.

 

τά άλλα κουτιά που έχουν ένα συμπαγές πάνω κάλυμμα, έχουν κακό airflow;;; Δεν το πιστεύω...

 

Νομίζω πως με ένα αρκετά συμπαγές υλικό, δεν θα αλλάξει κάτι στη ροή αέρα

άλλωστε δεν έχω πολλά πράγματα μέσα και οι θερμοκρασίες μου είναι γύρω στούς 20 core 0 και 24 core 1

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τη φώτο και ναι έχεις δίκιο. Ακόμα κι αν το κλείσεις τελείως από πάνω, η διαφορά στις θερμοκρασίες θα είναι αμελητέα αφού το κουτί έχει πολλές τρύπες. Εξάλλου στο σύστημα της υπογραφής σου (αυτό υποθέτω έχεις στο κουτί) τα θερμικά φορτία είναι μικρά.

 

Για το πως θα το καλύψεις δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Αφού δεν θέλεις να πας στο φίλτρο της Corsair (και καλά κάνεις είναι πανάκριβο) θα πας σε πατέντα. Κάτι που να μην γδάρει το μέτταλο, πχ ένα παλιό κομμένο στα μέτρα mousepad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με θερμοκρασίες οι οποίες θα είναι ελαφρώς μεγαλύτερες τη σκόνη δεν τη γλυτώνεις.

 

Λες να καλύψεις τις υποδοχές για τους ανεμιστήρες. Ε τότε κάλυψε και όλη την πίσω μεριά που είναι γεμάτη τρύπες καθώς και τα pci brackets που επίσης έχουν γρίλιες.

Αν είναι να βάλεις σε όλα αυτά φίλτρο απορροφητήρα βάλτο καλύτερα σε μια σακούλα και κάνε μια τρύπα να βγαίνουν τα καλώδια να σε κομπλέ!

 

Η καλύτερη λύση είναι το πιστολάκι της συζύγου μια φορά τη βδομάδα.

post-53915-0-49462600-1418918695_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

.....

Λες να καλύψεις τις υποδοχές για τους ανεμιστήρες. Ε τότε κάλυψε και όλη την πίσω μεριά που είναι γεμάτη τρύπες καθώς και τα pci brackets που επίσης έχουν γρίλιες.

Αν είναι να βάλεις σε όλα αυτά φίλτρο απορροφητήρα βάλτο καλύτερα σε μια σακούλα και κάνε μια τρύπα να βγαίνουν τα καλώδια να σε κομπλέ!

 

Η καλύτερη λύση είναι το πιστολάκι της συζύγου μια φορά τη βδομάδα.

Εντάξει ρε συ, μην γίνεσαι υπέρβολικός.

Δεν λέω να καλύψω όλο το κουτί. Άλλωστε είναι πολύ ομορφο και μου αρέσει.

Το ανοιγμα όμως στο πάνω μέρος δεν μου προσφέρει κάτι και νομίζω πως μπορώ να το καλύψω.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι λόγο του ανεμιστήρα πίσω έχεις σίγουρα ροή αέρα και κατ επέκταση σκόνης από πάνω και από το πλάι προς το κουτί.

Άρα αν καλύψεις το πάνω πρέπει να καλύψεις και το πλάι.

 

Επειδή το φίλτρο απορροφητήρα είναι πολύ χοντρό θα κόψει κάθε airflow από αυτά τα σημεία.

Οπότε η άποψή μου είναι:

-είτε βάλε 4 μαγνητικά φίλτρα 14άρια ή 12άρια

-είτε κάλυψε με απλή χαρτοταινία βαψίματος που δεν είναι πολύ δυνατή. Έτσι όποτε τη βγάλεις ούτε βαφή θα πάρει ούτε κόλλα θα αφήσει πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο,τι και να κάνεις (με φίλτρα κλπ), καλό θα είναι κάθε τόσο να ρίχνεις έναν 'εσωτερικό" καθαρισμό για σκόνη κλπ (πίστεψε με έχω δει πολλά μέσα σε κουτιά!!!) , η οποία πάντα θα περνάει μέσα στο περιεχόμενο του κουτιού σου. Η καλύτερη λύση είναι να δώσεις 10-15 ευρω για ένα blower (πιστολάκια, σκούπες κλπ έχουν πολύ μικρή δύναμη και γενικά δεν είναι η καλύτερη λύση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ύφασμα "τουλι" που έχουν στις μπομπονιερες! υπάρχει και απο σιλικόνη πλεον σε πολυ καλη τιμη...

 

http://www.ifasmata.com/portal/%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B92012-07-21-19-49-28_

 

http://www.eshopgamouvaptisis.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=77&Itemid=376

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.