Jump to content


Laptop Toshiba κάνει restart συνεχώς


Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

έχω το εξής πρόβλημα με ένα laptop Toshiba μοντέλο Satellite A300-243, το Laptop κάνει ανεξήγητα και σε διάφορες καταστάσεις restart.

Τα restart ξεκινήσανε μέσα στα Windows, έπειτα απο κάποια σκέψη και δοκιμές κατέληξα να βγάλω τον HDD και να δοκιμάσω με Linux απο USB, αλλά και πάλι έκανε restart.

Έπειτα έβγαλα και το DVD Drive, αλλά και πάλι τα ίδια.

Τώρα τον λειτουργώ χωρίς κάποιο εξάρτημα πάνω, παρα μόνο τις μνήμες, ενώ η μόνη στιγμή που δεν μου έκανε restart ήταν όταν το άφησα να κάνει memtest για 7-8 ώρες όπου και το πέρασε χωρίς πρόβλημα και βεβαίως χωρίς να κλείσει.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ή πάει στα σκουπίδια ?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία σε idle μέσα στα Windows ήμουν κάπου στα 55 αλλά γενικά το φυσιξα με blower και έφυγε η σκόνη.

Μέχρι τώρα δοκίμασα με μια μνήμη και είχα τα ίδια θα δοκιμάσω και με αλλαγή θέσης και ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Το φύσιμα κάνει καλό αλλά για καλό και για κακό έλεγξε και τις πάστες. Αυτές που βάζουν οι περισσότερες εταιρείες μετά από 1-2 χρόνια γίνονται σαν πέτρα (ξεραίνονται τελείως) και θέλουν αλλαγή με κάτι καλό και επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία σε idle μέσα στα Windows ήμουν κάπου στα 55 αλλά γενικά το φυσιξα με blower και έφυγε η σκόνη.

Μέχρι τώρα δοκίμασα με μια μνήμη και είχα τα ίδια θα δοκιμάσω και με αλλαγή θέσης και ενημερώνω.

Είναι αρκετά ψηλά η θερμοκρασία. Δηλαδή σε full load πόσο πιάνει 100+?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα A300 έχουν ένα "σατανικό" πυκνωτή NEC-Tokin στο πάνω μέρος της μητρικής, στην άλλη μεριά που είναι το socket του επεξεργαστή.

 

Αυτός είναι υπεύθυνος για πολλά τέτοια "παράξενα".

 

Λογικά θα μπορέσεις να τον δεις αν αφαιρέσεις το πληκτρολόγιο. Θα είναι στην αριστερή πλευρά.

 

Το θέμα είναι να βρεις κάποιον να στον αλλάξει (έστω και προληπτικά)...

Έγινε επεξεργασία από elapse
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επειδή δεν είχα χρόνο δεν μπόρεσα να δοκιμάσω αλλαγή στις μνήμες ή αλλαγή πάστας, το μόνο σίγουρο είναι ότι σε load δεν πάει πάνω από 70.

Επίσης πιστεύω ότι αν ήταν θέμα θερμοκρασίας θα είχε κλείσει όταν έκανα memtest, αντί να μείνει 7 ώρες ανοιχτό.

Τέλος σε ότι αφορά τον πυκνοτη θα φροντίσω να τον δω τουλάχιστον μιας και με κολλήσεις δεν το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

επιστρέφω έχοντας κάνει αλλαγή στις μνήμες, δοκίμασα κάθε δυνατό συνδοιασμό και επίσης βεβαιώθηκα οτι η θερμοκρασία του Laptop δεν υπερβαίνει τους 70 βαθμούς( η θερμοκρασία είναι μετρημένη με HW monitor και αφορά στο core #0 kai core# 1 ).

Πάστα δεν άλλαξα ( βαρέθηκα λιγάκι και απογοητεύτηκα ) ενώ δεν κοίταξα για τον πυκνωτή που αναφέρθηκε παραπάνω, μιάς και δεν γνωρίζω κάποιον που μπορεί να κάνει αυτη την επισκευή, ίσως δεν αξίζει κιόλας στον οικονομικό τομέα.

 

Τέλος ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την συμμετοχή, το βλέπω να πηγαίνει στην αποθήκη για ανταλλακτικά το laptop.

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.