Jump to content


Core 2 Duo ψύκτρα σε Core 2 Quad


migf1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

βρήκα προχτές και παρήγγειλα στο ebay έναν Core 2 Quad Q6700 στα 45,00 προς αντικατάσταση ενός Core 2 Duo E6700, για ένα παλιό μου μηχανάκι με XP. Θα έρθει μεταξύ 30 Δεκ και 8 Ιαν (ελπίζω μονάχα να δουλεύει :p ).

Επειδή διαβάζω διχασμένα σχόλια στο Internet, ξέρει κανείς από προσωπική πείρα αν επαρκεί η στοκ ψύκτρα του E6700 για τον Q6700 (στοκ χρονισμοί) ή να αρχίζω να κοιτάω και για ψύκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτή με τον χαλκό στη μέση πρέπει να είσαι εντάξει για στοκ. Αν ανεβάζει θερμοκρασίες θα κάνει σαν ελικόπτερο αλλά πέρα από το ακουστικό δεν υπάρχει λειτουργικό θέμα. Αλλιώς κοιτάς για καμιά νέα ψύχτρα με heatpipes κοντά στα 20€ και είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://ark.intel.com/products/27251/Intel-Core2-Duo-Processor-E6700-4M-Cache-2_66-GHz-1066-MHz-FSB

 

http://ark.intel.com/products/30790/Intel-Core2-Quad-Processor-Q6700-8M-Cache-2_66-GHz-1066-MHz-FSB

 

έχουν 40 watt διαφορά στο TDP οπότε υπάρχει πιθανότητα να έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το είχα δει κι εγώ το +40W στο TDP, και το είχα ψάξει και στο νετ, αλλά άλλοι έλεγαν πως δεν χρειάζεται νέα ψήκτρα, άλλοι πως χρειάζεται. Για αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ μήπως είχε κανείς προσωπική εμπειρία.

 

Η ασφαλής επιλογή είναι να πάρω καινούρια ψήκτρα, αν και θα προτιμούσα να την αποφύγω (δεν ξέρω αν θα χωρέσει κιόλας). Ελπίζω μόνο να μη χρειαστεί τελικά και νέο τροφοδοτικό, αλλιώς θα τον ξαναβάλω στο ebay για πούλημα :lol:.

 

Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω την cpu και την βάλω πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά.

 

Δεν ξέρω αν είναι έχει χαλκό στη μέση η ψύκτρα που φοράει, θα πρέπει να την βγάλω για να την δω (έτσι δεν είναι; ).

 

ΥΓ. Νίκο, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μέλος. Θα πρέπει να βάλω σχετική καταχώρηση στις αγγελίες, σωστά; Πρέπει να βεβαιωθώ πρώτα  πως η cpu δουλεύει όταν την παραλάβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.