Jump to content


Ανοιγμα θήκης ανεμιστήρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Προσπαθώ να αφαιρέσω τη μεταλλική θήκη του ανεμιστήρα από την κάρτα γραφικών μου, με σκοπό να κάνω κάτι για τον υπερβολικό θόρυβο. Αρχικά να δοκιμάσω καθαρισμό και λίπανση με wd40 κι αν δεν πετύχει αντικατάσταση του ανεμιστήρα - εφόσον βρω ίδιο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιον λογικό και αναίμακτο τρόπο να ανοίξω αυτό το μεταλλικό κουτί ή θήκη στην οποία μέσα είναι ο ανεμιστήρας. Η θήκη φαίνεται να είναι κολλημένη πάνω στον επεξεργαστή και κουμπωμένη με δύο πλαστικά κλιπάκια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αφαιρεθεί ολόκληρη ή απλώς να ανοίξω το καπάκι της αλλά με μια πρώτη ματιά νομίζω πως αν ανοίξω το καπάκι μπορώ να αφαιρέσω τον ανεμιστήρα χωρίς να ξεκολλήσω την υπόλοιπη θήκη.

 

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες διακρίνονται κάποιες εγκοπές σε 3 σημεία όπου το καπάκι κουμπώνει στη θήκη αλλά το μόνο που κατάφερα όταν έβαλα κατσαβίδι εκεί ήταν να γδάρω το μέταλλο.... 

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως ανοίγουν αυτά τα αναθεματισμένα μαγικά κουτάκια; 

 

 

 

post-64611-0-12210300-1419081013_thumb.j

post-64611-0-22954100-1419081252_thumb.j

post-64611-0-03825900-1419081392_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγάλεις την ψύκτρα από την κάρτα και να δεις  αν υπάρχουν βίδες από κάτω (λογικά θα έχουν). 

 

Αν βάλεις καινούργιο fan, από το παλιό κράτα το ακροφύσιο που κουμπώνει στην κάρτα γραφικών, κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να κόψεις/ενώσεις με το καινούργιο fan.

Link to comment
Share on other sites

Απ'την στιγμή που δεν το έχεις ξανακάνει, καλύτερα να το κάνεις με κάποιο φίλο σου που να γνωρίζει ή να την πας σε κάποιο μαγαζί.

 

Όχι δεν θα την τραβήξεις όπως είναι. Για την τοποθέτηση μετά πάλι της ψύκτρας, θα χρειαστεί καθαρίσεις το chip και την ψύκτρα από την θερμό αγώγιμη πάστα και να βάλεις καινούργια. Οπότε καλύτερα να το κάνεις με κάποιον που το έχει ξανακάνει.

 

Στο πίσω μέρος της πλακέτας θα υπάρχουν κάποιες βίδες τις οποίες θα πρέπει να τις αφαιρέσεις για να βγει η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου - δεν φαίνεται να υπάρχει καμία βίδα που να συγκρατεί την ψύκτρα (btw, υποθέτω η ψύκτρα είναι η μεταλλική θήκη που αναφέρω, σωστά;).  Αυτό που υπάρχει, είναι δύο πλαστικά πιράκια που κουμπώνουν πάνω στην πλακέτα τα οποία μπορώ να τα βγάλω αλλά η ψύκτρα συνεχίζει να είναι πολύ δυνατά κολλημένη πάνω στον επεξεργαστή. 

 

Βασικά αναρωτιόμουν αν μπορώ να βγάλω τον ανεμιστήρα χωρίς να αφαιρέσω την ψύκτρα, εφόσον όπως βλέπεις κι εσύ φαίνεται πως υπάρχει κάποιο "καπάκι", απλώς δεν βρίσκω τον τρόπο να το ανοίξω. Τέλος πάντων, ίσως έχεις δίκιο καλύτερα να πάω σε μαγαζί απλώς προσπάθησα να το αποφύγω λόγω χαμηλού - πλέον - κόστους της κάρτας. Δεν νομίζω δηλαδή πως αξίζει να πληρώσω χρήματα για μια κάρτα αυτής της αξίας... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου - δεν φαίνεται να υπάρχει καμία βίδα που να συγκρατεί την ψύκτρα (btw, υποθέτω η ψύκτρα είναι η μεταλλική θήκη που αναφέρω, σωστά ;).  Αυτό που υπάρχει, είναι δύο πλαστικά πιράκια που κουμπώνουν πάνω στην πλακέτα τα οποία μπορώ να τα βγάλω αλλά η ψύκτρα συνεχίζει να είναι πολύ δυνατά κολλημένη πάνω στον επεξεργαστή. 

 

Βασικά αναρωτιόμουν αν μπορώ να βγάλω τον ανεμιστήρα χωρίς να αφαιρέσω την ψύκτρα, εφόσον όπως βλέπεις κι εσύ φαίνεται πως υπάρχει κάποιο "καπάκι", απλώς δεν βρίσκω τον τρόπο να το ανοίξω. Τέλος πάντων, ίσως έχεις δίκιο καλύτερα να πάω σε μαγαζί απλώς προσπάθησα να το αποφύγω λόγω χαμηλού - πλέον - κόστους της κάρτας. Δεν νομίζω δηλαδή πως αξίζει να πληρώσω χρήματα για μια κάρτα αυτής της αξίας... 

Aυτα τα 2 άσπρα με τα ελατήρια, αν τα γυρίσεις απο κάτω έχουν δυο αυτάκια σαν βέλος ένα πράγμα!

Με μια πένσα πάτησε τα και τράβα απο την άλλη μεριά και θα βγούν! 

 

http://prntscr.com/5j0vwl  

 

http://prntscr.com/5j0w17

 

έτσι ελευθερώνεται η ψύκτρα και μετά λογικά το ανεμηστηράκι έχει 2 ή 3 βιδάκια και είσαι έτοιμος! :p

 

Όσο για ''μπορώ να τα βγάλω αλλά η ψύκτρα συνεχίζει να είναι πολύ δυνατά κολλημένη πάνω στον επεξεργαστή.'' αν όταν ξεκουμπώσεις την ψύκτρα, περιστροφικά την παιδέψεις λίγο θα ξεκολλήσει, απλώς έχει πετρώσει το pad απο κάτω! 

Έγινε επεξεργασία από exploi7ed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για ''μπορώ να τα βγάλω αλλά η ψύκτρα συνεχίζει να είναι πολύ δυνατά κολλημένη πάνω στον επεξεργαστή.'' αν όταν ξεκουμπώσεις την ψύκτρα, περιστροφικά την παιδέψεις λίγο θα ξεκολλήσει, απλώς έχει πετρώσει το pad απο κάτω! 

 Απλα να πω εγω με τη σειρα μου,πως απο "πετρωμενο" pad, εχω παρει το μισο πυρηνα στο χερι,μαζι με τη ψυκτρα,οποτε αν δει οτι δεν βγαινει,ισως θα ειναι καλυτερα να το αφησει τελειως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες διακρίνονται κάποιες εγκοπές σε 3 σημεία όπου το καπάκι κουμπώνει στη θήκη αλλά το μόνο που κατάφερα όταν έβαλα κατσαβίδι εκεί ήταν να γδάρω το μέταλλο....

Η εγκοπή που είναι δίπλα στον ανεμιστήρα (στην καμπυλωτή πλευρά) δεν φαίνεται από πάνω (και ανάμεσα από τα πτερύγια του ανεμιστήρα) αν είναι κούμπωμα και πως ξεκουμπώνει;

Φυσικά δεν αποκλείεται να είναι ελάσματα για να πιάνεται το καπάκι στην βάση με βιδάκια, οπότε η μόνη λύση είναι να βγάλεις την ψύκτρα ολόκληρη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.