Jump to content



Χαμηλες Ταχυτητες απο Mushkin SSD


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. :)

 

Εδω και καποιες μερες με προβληματιζει η αποδοση του

MUSHKIN MKNSSDCR240GB-7 CHRONOS 240GB 2.5'' SSD 7MM SATA3

Αγορασα αυτον το Δισκο πριν απο 10 μερες απο το E-shop εχοντας κατα νου να αξιοποιησω τις ταχυτητες του βασικα για Επεξεργασια Video στο Final Cut Pro X 10.1.2

Ο δισκος εχει χαμηλες επιδοσεις στο ανοιγμα αρχειων, και στη συμπιεση HD υλικου, αλλα φαινεται οτι το προβλημα ξεπερνιεται κατα πολυ οταν τρεχει σε Windows 7 pro SP1 x64.

Το βασικο λειτουργικο ειναι το Mavericks 10.9.5 και μεσω του Bootcamp εχουν εγκατασταθει και τα ανωτερω Windows 7 pro

Απευθυνθηκα στην Mushkin για να ρωτησω για ποιο λογο οι επιδοσεις του δισκου σερνονται στο λειτουργικο της Apple οταν μαλιστα τρεχουν σε ενα πολυ γρηγορο Laptop της Apple? (Macbook pro 16gb ddr3@1600, core i7@2,3Ghz)

Μου απαντησαν οτι το προβλημα βρισκεται στο οτι οι Sandforce controllers χρησιμοποιουν αλλο τροπο διεξαγωγης του Τεστ με συμπιεση δεδομενων, ενω το ATTOS που αυτοι προτεινουν χρησιμοποιει εντελως ασυμπιεστα δεδομενα.

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οταν υπαρχει θεμα με τον controller τοτε τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια ανεξαρτητα απο ποιο λειτουργικο χρησιμοποιεις. Παρακατω παραθετω 2 εικονες που δειχνουν ξεκαθαρα τις χαοτικες διαφορες σε επιδοσεις ματαξυ των 2 λειτουργικων. Δοκιμασα με εναν αλλο SSD Mushkin 120gb τα αποτελεσματα ακριβως ιδια...και απαραλαχτα.

Εβαλα πανω ενα Samsung 120gb 840 Evo kai to Λαπτοπ απογειωθηκε κυριολεκτικα.  (και στα 2 λειτουργικα)

Εβαλα τον δικο μου Intel 330 180GB απο το Pc και σερνοταν σαν τους Mushkin.

Τα τεστ τα εχω κανει με το Blackmagic Speed Test και στα 2 λειτουργικα. Οι δισκοι εχουν περασμενα τα πιο προσφατα firmware.

 

Τωρα σκεφτομαι να παρω ενα 850 Evo 240Gb . Εσεις τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας?

Συγνωμη αν εχω βαλει το θεμα σε εναν χωρο που δεν εχει να κανει με Mac,  αλλα γνωριζω οτι πολλοι χρηστες εδω μεσα εχουν καλη γνωση των πραγματων οποτε και τους επικαλουμαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση, να εισαστε καλα και καλες γιορτες σε ολους.

(Ειχα τις αμφιβολιες μου σχετικα με τη συμβατοτητα του λειτουργικου της Apple, αλλα μολις ειδα τονν δισκο της Samsung....μου εφυγαν ολες οι αμφιβολιες !!!)

post-34620-0-99550600-1419161247_thumb.j

post-34620-0-40255300-1419161264_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από panagiotis
Link to comment
Share on other sites

απο win7 μπορείς να τρέξεις το AS SSD ( http://alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?download_id=9 download link κατω κάτωί στην σελίδα) ? Κάνε και mention τον Trexx που έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε Sandforce ssd μπας και έχει καμιά ιδέα, how-to, etc να σε βοηθήσει.

 

Πέρα από samsung 850 evo/pro, δες επίσης mx100 512GB και Sandisk extreme pro/ Extreme II

Link to comment
Share on other sites

απο win7 μπορείς να τρέξεις το AS SSD ( http://alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?download_id=9 download link κατω κάτωί στην σελίδα) ? Κάνε και mention τον Trexx που έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε Sandforce ssd μπας και έχει καμιά ιδέα, how-to, etc να σε βοηθήσει.

 

Πέρα από samsung 850 evo/pro, δες επίσης mx100 512GB και Sandisk extreme pro/ Extreme II

 

Ασε....τα ετρεξα....και τωρα τρεχω και εγω....!!!!

Μονο το ATTOS δινει αυτα για τα οποια διατεινεται η Mushkin. Οι πραγματικες επιδοσεις του δισκου δεν επαληθευονται συμφωνα με τα μετρητικα προγραμματα (εν προκειμενω) αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι αγορασα ενα....ασε να μη το ανοιξω καλυτερα !!!

Οι διαφορες του 850 Evo και του 850 pro ειναι μεγαλες? Ακουσα οτι στα Macbook Pro ο 840Evo εχει ενα bug σχετικα με τις επιδοσεις του στο ανοιγμα αρχειων που δεν εχουν πρσπελαστει για μεγαλο χρονικο διαστημα. η Samsung (λεει ο ποιητης...) το γνωριζει και κυκλοφορησε η θα κυκλοφορησει ενα firmaware update.

Και κατι χρηστικο αφου εχω κατι χρονια να μπω και να γραψω οτιδηποτε στο forum.. :embarrassment: Πως κανω mention τον Trexx για τους sandforce controllers? :embarrassment:

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του 840Evo διορθώθηκε με firmware update πριν 1-1.5 μήνα, δεν έχει αναφερθεί άλλο θέμα από τότε. Αλλά εσύ ενδιαφέρεσαι για 840evo ή 850Evo ? O 850Evo μόλις κυκλοφόρησε και δεν έχει δείξει δείγματα ακόμα πέραν των μετρήσεων που βλέπεις στα reviews.

 

έτσι κάνεις mention:

[mention]όνομα χρήστη[/mention]π.χ.[mention]Tifozif1[/mention]
Link to comment
Share on other sites

οι sandforce controllers έχουν πρόβλημα όταν χρησιμοποιούνται ασυμπίεστα δεδομένα . οι επιδόσεις τους είναι πολύ χάλια. είχα και εγώ sandforce controller agility 3 se raid 0 και έπιανα ταχύτητες write 200 mbyte . μακάρι να το ήξερα πριν την αγορά τους . τώρα τους άλλαξα με 850 pro Samsung και τα νούμερα έχουν βελτιωθεί . νομίζω ότι αυτό που έχεις είναι η προβληματική λειτουργία των sandforce controllers με ασυμπίεστα δεδομένα .

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, για να μην μπερδευόμαστε. Δεν είναι προβληματική η λειτουργία των Sandforce controllers με ασυμπίεστα δεδομένα. Έτσι δουλεύουν οι Sandforce controllers.

Δεν είναι πρόβλημα. Είναι ο τρόπος που έχει επιλέξει η Sandforce (LSI πλέον) για να δουλεύει ο controller της.

Το 60-70% των δεδομένων που κάνει access ένας controller σε μία τυπική εγκατάσταση Windows είναι συμπιέσιμα, οπότε οι επιδόσεις δεν είναι ακριβώς αυτές που βλέπεις από τα μετρητικά προγράμματα που δεν κάνουν συμπίεση δεδομένων, αλλά ούτε και αυτά που κάνουν συμπίεση.

Από εκεί και πέρα βέβαια μετράει και με τι μνήμες έρχεται ο SSD που έχεις πάρει. Καλός ο Sandforce controller αλλά αν η υλοποίηση που έχεις πάρει είναι με φθηνές ασύγχρονες μνήμες MLC τότε οι επιδόσεις είναι ακόμα χαμηλότερες. Αν οι μνήμες είναι Synchronous MLC τότε οι επιδόσεις είναι ακόμα καλύτερες.

Υπάρχουν και υλοποιήσεις με SLC (1 βασικά είναι η εταιρεία που το έκανε αυτό) όπου εκεί ο controller σε συνδυασμό με τις μνήμες είχε απίστευτες ταχύτητες.

 

Και για να κλείσουμε με το θέμα, αν οι εργασίες που κάνεις με το drive δεν περιλαμβάνει τίποτα εξεζητημένο, όπως π.χ. αντιγραφή μεγάλων ασυμπίεστων αρχείων από και προς τον SSD, όπου δεν έχεις bottleneck από κάποιο άλλο μέσο, παρά μόνο από τον SSD, τότε δεν υπάρχει λόγος να ασχολήσε με το τι ταχύτητες σου δίνει το κάθε μετροπρόγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο δάσκαλος από πάνω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι οι επιδόσεις του δίσκου στα μετροπρογράμματα αλλά η διαφορετική συμπεριφορά στο MacOS. Μάλλον πρέπει να τοποθετηθεί κάποιος με Mac να σε βοηθήσει. Σε γενικές γραμμές πάντως, ένας δίσκος με sandforce controller, αν και πολύ καλύτερος και πάλι από hdd, δεν είναι ο καταλληλότερος για τη δουλειά που περιγράφεις. Πάντως επειδή ανέφερες τον intel 330 180gb και επειδή έχω τον δίσκο, τουλάχιστον σε win δεν παρατήρησα τη συμπεριφορά που λες ούτε σε εργασίες σαν αυτές που περιγράφεις.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο δάσκαλος από πάνω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι οι επιδόσεις του δίσκου στα μετροπρογράμματα αλλά η διαφορετική συμπεριφορά στο MacOS. Μάλλον πρέπει να τοποθετηθεί κάποιος με Mac να σε βοηθήσει. Σε γενικές γραμμές πάντως, ένας δίσκος με sandforce controller, αν και πολύ καλύτερος και πάλι από hdd, δεν είναι ο καταλληλότερος για τη δουλειά που περιγράφεις. Πάντως επειδή ανέφερες τον intel 330 180gb και επειδή έχω τον δίσκο, τουλάχιστον σε win δεν παρατήρησα τη συμπεριφορά που λες ούτε σε εργασίες σαν αυτές που περιγράφεις.

Ωραια ευχαριστω για τις απαντησεις που ειναι οντως πολυ διαφωτιστικες. Μενει να βρουμε καποιον χρηστη που να εχει MacBook Pro 9.1 (Mid 2012) για να μας πει αν ο Samsung 850 Pro 250 GB παιζει χωρις καποιο προβλημα. Σε ολα τα αλλα καλυφτηκα. Ως προς τον Intel 330 το ¨"συρσιμο" δεν εχει να κανει με τα Windows 7 αλλα με το Mavericks 10.9.5.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω για τις απαντησεις που ειναι οντως πολυ διαφωτιστικες. Μενει να βρουμε καποιον χρηστη που να εχει MacBook Pro 9.1 (Mid 2012) για να μας πει αν ο Samsung 850 Pro 250 GB παιζει χωρις καποιο προβλημα. Σε ολα τα αλλα καλυφτηκα. Ως προς τον Intel 330 το ¨"συρσιμο" δεν εχει να κανει με τα Windows 7 αλλα με το Mavericks 10.9.5.

Λοιπον καλησπερα και παλι...Ληξη συνεγερμου.

Ο δισκος αφαιρεθηκε και στη θεση του τοποθετηθηκε ενας Samsung 850 Pro 256 GB. Μου επεσε το σαγονι με αυτα που ειδα απο πλευρας επιδοσεων και στα 2 Λειτουργικα (Mavericks 10.9.5 και Windows 7 Pro.)

 Τοσο απο χρονους εκκινησης,Τερματισμου, ανοιγοκλεισιματος εφαρμογων, Export η Transcoding σε μεγαλα αρχεια HD, P2, AVC, ο δισκος δε χαμπαριαζει τιποτα. Μιλαμε για εναν αλλο κοσμο, ουτε καν συγκριση δε μπορει να γινει με τον Mushkin .

Εντυπωσιακο επισης το οτι ο δισκος δε ζεσταινεται παρα ελαχιστα και ας τραβαει διπλασιο ποσοτητα ρευματος εναντι του αλλου (1.5 A εναντι 0.8) Οι τιμες της καταναλωσης ρευματος αναγραφονται επανω στο sticker του δισκου.

Για να καταλαβετε η Εισαγωγικη οθονη του Final Cut `pro X χρειαζεται γυρω στα 20-25 δευτερολεπτα για να φορτωθουν ολα τα Templates,plugins,fx, etc. Πριν ακομα συμπληρωθουν 5 δευτερολεπτα ειμαι στο timeline με τα παντα φορτωμενα.

Οτι και να του κανω η μπαταρια δε καταλαβαινει τιποτα. Φοβερη δουλεια οι μαγκες της samsung, τελεια διαχειρηση ενεργειας. Φυσικα δεν του εχω διαθεσει καθολου απο τη μνημη που ειναι διαθεσιμη με το προγραμμα που προτεινει η Samsung, αφου τι περισσοτερο να ζητησω? Τον Mushkin τον βλεπω σε κανενα 2,5αρι κουτι για Backup και αν βρω καποιον που να ενδιαφερεται θα τον πουλησω. Ειναι καλος για Windows αλλα με τιποτα για Mac.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδια, ειδικα για το θεμα του Sandforce που ουσιαστικα αυτο ηταν και το κλειδι της επιλογης αλλου τυπου controller.

Να εισαστε καλα καλο βραδυ, καλες γιορτες σε ολους σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.