Jump to content



Αναβάθμιση ή νέο σύστημα


NanaG

Recommended Posts

Αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό ήρθε η ώρα για το πρώτο μου thread (καλή αρχή :) ).

 

Πήρα πρόσφατα το case ΝΖΧΤ S340  και τις επόμενες μέρες θα εγκαταστήσω το ΅νέο΅ σύστημα.Τα κομμάτια που έχω είναι:

 

CPU: Intel i7 920

 

Ψύξη: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO

 

Μητρική: Asus P6T Deluxe V2

 

RAM: OCZ Gold 1600 MHz 3x2GB

 

VGA: EVGA GTX 275

 

PSU: Enermax 550W Pro

 

Τα 2 τελευταία τα χρησιμοποιώ τώρα στο συστημά μου με Intel E6600.

 

Σίγουρα ή κάρτα γραφικών είναι για αλλαγή, αλλά σκέφτομαι μήπως να μην μπω στην διαδικασία αυτής της αλλαγής (να τα δώσω τα κομμάτια) και να πάω σε νεότερο σύστημα Intel Z97 ή AMD AM3+.

 

Ευχαριστώ για την φιλοξενία - περιμένω γνώμες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θες να κανεις.

 

Αν θες απλα συστημα γενικης χρησης και που και που κανα single player game τοτε μιας χαρα εισαι με τον 920, απλα βαλε καμια καρτα γραφικων απο 270Χ και πανω για να εχεις και λιγο προκοπη.

 

Αν θες να παιζεις online games ειδικα τυπου Battlefield/ΜΜΟ τοτε πουλα τον 920/μοβο/ραμ και κοιτας προς καινουργια πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν κοιτας AMD.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό ήρθε η ώρα για το πρώτο μου thread (καλή αρχή :) ).

 

Πήρα πρόσφατα το case ΝΖΧΤ S340  και τις επόμενες μέρες θα εγκαταστήσω το ΅νέο΅ σύστημα.Τα κομμάτια που έχω είναι:

 

CPU: Intel i7 920

 

Ψύξη: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO

 

Μητρική: Asus P6T Deluxe V2

 

RAM: OCZ Gold 1600 MHz 3x2GB

 

VGA: EVGA GTX 275

 

PSU: Enermax 550W Pro

 

Τα 2 τελευταία τα χρησιμοποιώ τώρα στο συστημά μου με Intel E6600.

 

Σίγουρα ή κάρτα γραφικών είναι για αλλαγή, αλλά σκέφτομαι μήπως να μην μπω στην διαδικασία αυτής της αλλαγής (να τα δώσω τα κομμάτια) και να πάω σε νεότερο σύστημα Intel Z97 ή AMD AM3+.

 

Ευχαριστώ για την φιλοξενία - περιμένω γνώμες προτάσεις.

 

 

Παρε εναν ssd (250gb) οπωσδηποτε και μια 970 gtx, και μετα απο 2 χρονια κανεις την αλλαγη πλατφορμας.

 

Με τον ssd θα νομιζεις οτι αγορασες καινουργιο συστημα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρε εναν ssd (250gb) οπωσδηποτε και μια 970 gtx, και μετα απο 2 χρονια κανεις την αλλαγη πλατφορμας.

 

Με τον ssd θα νομιζεις οτι αγορασες καινουργιο συστημα.

 

 

Έχω ssd Vertex 2 60GB.Μπορεί και να πάω σε μεγαλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από NanaG
Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες,

 

όπως σου έγραψε ο potis εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με το σύστημα. Γράψε και τη σύνθεσή σου αναλυτικά, την ανάλυση οθόνης που χρησιμοποιείς και τα χρήματα που διαθέτεις αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Εξαρταται τι θες να κανεις.
 
Αν θες απλα συστημα γενικης χρησης και που και που κανα single player game τοτε μιας χαρα εισαι με τον 920, απλα βαλε καμια καρτα γραφικων απο 270Χ και πανω για να εχεις και λιγο προκοπη.
 
Αν θες να παιζεις online games ειδικα τυπου Battlefield/ΜΜΟ τοτε πουλα τον 920/μοβο/ραμ και κοιτας προς καινουργια πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν κοιτας AMD.

 

καλώς όρισες,
 
όπως σου έγραψε ο potis εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με το σύστημα. Γράψε και τη σύνθεσή σου αναλυτικά, την ανάλυση οθόνης που χρησιμοποιείς και τα χρήματα που διαθέτεις αν χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

 

24αρα οθόνη έχω 1080p. To σύστημα το έχω γράψει στην αρχή. Μόνο τους δίσκους δεν έβαλα.Έχω και έναν 2 ΤΒ Seagate. Γύρω στα 300 E έλεγα.

 

 

Παλι δεν απαντησες αλλα τελος παντων.

 

Βαλε μια 270Χ στα ~180-190ε, και εναν Crucial MX100 256GB και εισαι οκαυ για τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό ήρθε η ώρα για το πρώτο μου thread (καλή αρχή :) ).

 

Πήρα πρόσφατα το case ΝΖΧΤ S340  και τις επόμενες μέρες θα εγκαταστήσω το ΅νέο΅ σύστημα.Τα κομμάτια που έχω είναι:

 

CPU: Intel i7 920

 

Ψύξη: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO

 

Μητρική: Asus P6T Deluxe V2

 

RAM: OCZ Gold 1600 MHz 3x2GB

 

VGA: EVGA GTX 275

 

PSU: Enermax 550W Pro

 

Τα 2 τελευταία τα χρησιμοποιώ τώρα στο συστημά μου με Intel E6600.

 

Σίγουρα ή κάρτα γραφικών είναι για αλλαγή, αλλά σκέφτομαι μήπως να μην μπω στην διαδικασία αυτής της αλλαγής (να τα δώσω τα κομμάτια) και να πάω σε νεότερο σύστημα Intel Z97 ή AMD AM3+.

 

Ευχαριστώ για την φιλοξενία - περιμένω γνώμες προτάσεις.

Απλά πάρε την ποιο καλή κάρτα γραφικών που αντέχεις και υπερχρόνισε τον 920 στα 4Ghz και δεν θα ΕΧΕΙΣ πρόβλημα ουτε υποψια bottleneck στο οτιδήποτε επίσης μπορείς οικονομικότατα να δεις κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/Intel-Westmere-Xeon-X5650-2-66Ghz-TB-6-Core-HT-12MB-L3-B1-LGA1366-95W-32nm-CPU-/400817592862?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item5d52971a1e

Kαι με o/c στα 4,2 έχεις επιδόσεις του χ99

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις κάτι φθηνό και εξίσου αξιόπιστο πηγαίνεις σε amd με 800 ευρώ κάνεις καταπληκτικό μηχάνημα ίσως και με λιγότερα ανάλογα τις απαιτήσεις σου.

αν θέλεις κάτι ακριβό και αξιόπιστο πηγαίνεις σε intel λεφτά δεν έχω άποψη γιατί δεν γνωρίζω αλλά και τα δύο είναι εξίσου καλά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο καθενας έχει την άποψη του ανάλογα με τις "προτιμήσεις" του υπάρχει όμως και η πραγματικότητα

Εαν πας σε z97 μόνο με κάποιο ι5 ι7 ανάλογα με το πόσο μπορεί να κλοκαριστεί θα παίζεις 5-10% γρηγορότερα σε single thread performance σε σχέση με τον 920 στην ίδια συχνότητα, αν ανέβείς μέχρι 4,2 που ένας ι7 920 D0 πηγαίνει εύκολα οι διαφορές είναι μικρότερες,

Επίσης σε z97 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να πάς σε κάποιο μοντέλο κ|( unlocked multi) αλλώς έχεις πετάξει τα λ7 σου στα σκουπίδια

Δεν σχολιάζω καν για amd για τον απλούστατο λόγο ότι όταν βγάλει η amd μοντέλο που να παίζει με τον ι7 920 @4ghz το ξανασυζητάμε (no flamebaiting) αλλά ο άνθωπος ζητησε συμβουλή όχι να υπερασπιστεί ο καθένας οτι έχει

Εκτόσ της λύσης του xeon x5650 Intel Westmere Xeon X5650 2 66GHz TB 6 Core HT 12MB L3 B1 LGA1366 95W 32nm CPU | eBay

υπάρχει και ο xeon w3690 http://www.ebay.com/itm/Intel-Xeon-W3690-6x-3-46-GHz-SLBW2-6-Core-Prozessor-Processor-3-46-/161413401930?pt=DE_Elektronik_Computer_CPUs&hash=item2594fd0d4a όπου μπορεί η τιμή του να είναι λίγο τσιμπημένη ΑΛΛΑ ο συγκεκριμένος xeon είναι ουσιαστικά ο ι7 990χ, και φυσικά έχει (unlocked multipliers) χωρίς να πειράξεις κάτι τον ανεβάζεις στα 4,8 και καταστρέφεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πλήν του ι7 5690χ και δεν αναβαθμίζεις τουλάχιστον για μια 3 ετία

ΑΦΟΥ έχεις ήδη την υποδομή (mobo) είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

Oύτε οι νέοι haswell i5, i7 είναι μόνο 5-10% γρηγορότεροι από τον i7 920, ούτε ένας εξαπύρηνος xeon παίρνει έτσι αέρα 1.2GHz πάνω από τη στοκ συχνότητά του. Σε κάθε περίπτωση αν δεν διευκρινίσει ο ts τι το θέλει το μηχάνημα, ό,τι και να προταθεί θα είναι έωλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενας 6 πύρηνος xeon (westmere-ep) ΠΑΙΡΝΕΙ ετσι με το καλημέρα 1,5Ghz απο την στοκ συχνότητα του όπως

hxmby7.png

Επίσης ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ 24/7 με ολα ΤΟ SETTINGS AUTO

8pr9d1.pngΕπί

 

Επίσης με svsta settings αρχίζουμε και έχουμε ενα σταθερό σύστημα πυροβόλο όπου

hfnr3i.png

 

Και επίσης σταθερό σύστημα σε gamingόπου το σύστημα πετάει ΑΛΛΑ με αρκετό ρεύμα

771car.png

 

Και για καθαρά ψυχολογικούς λόγους το φράγμα των 5Ghz

 

pduy69.png

 

Aυτά έγιναν με τους xeon l5639 και χ5650, sto mobo asus p6td deluxe, παρόμοιο με το mobo του χρήστη που ρώτησε, και σε ξαναρωτάω

ΠΟΙΟΣ haswell εκτος των ξεκλείδωτων Κ μπορεί να κοντράρει εναν ι7 920@4,2ghz? http://www.bit-tech.net/hardware/2014/06/19/intel-core-i7-4790k-devil-s-canyon-review/4

ΕΠΙΣΗΣ ο w3690 EINAI o i7 990x, υπερχρονίζεται μονο με muti τίποτε άλλο.

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

 

ΠΟΙΟΣ haswell εκτος των ξεκλείδωτων Κ μπορεί να κοντράρει εναν ι7 920@4,2ghz? http://www.bit-tech.net/hardware/2014/06/19/intel-core-i7-4790k-devil-s-canyon-review/4

ΕΠΙΣΗΣ ο w3690 EINAI o i7 990x, υπερχρονίζεται μονο με muti τίποτε άλλο.

 

 

Αυτα τα περι "κοντρας" κλειδωμενων ξεκλειδωτων επεξεργαστων ειναι "ατακες"  amdαδων. :p

 

Οσο για την ερωτηη σου ..απο οτι βλεπω απο το λινκ που παρεθεσες..ολοι οι i7 που φτανουν τα 4γιγα με turbo boost. Χωρις καν να ξερει τι εστι oc ο κατοχος..και καταναλωνοντας τα μισα watt -μη πω και 1/3-  απο οποιονδηποτε nehalem/westmere/klp, οσους πυρηνες και αν εχει στα 4.2.(ο "1366")

(αντε να μη σου βαλω και τον 4790k default που φτανει τα 4.4 με ΤΒ )

 

Kαι αν κανεις και λιγο τα στραβα ματια -γιατι παιζει να μην ξεπερναει αλλα ειναι εκει κοντα- και ο 4690(σκετος και S ..ακομα και Κ χωρις oc).

 

Και η συγκριση 4c haswell με 6core westmere..και σε multitasking..

Αλλιως στα 380€ πας σε 5820κ ..αλλα ξερω.."ακριβες μητρικες", "ακριβες μνημες" κλπ κλπ..

 

 

υ,γ

Το 50αρικο που ποσταρες αρχικα τρωγεται παντως για καποιον που ψαχνει επεξεργαστη...

Link to comment
Share on other sites

Amdαδες ή Intelαδες είναι ιστορίες για παιδάκια στο δημοτικό, Εξ' ίσου αντιπαθώ ΟΛΕΣ τις εταιρίες αν και καταναλωτής τους, όσο έχω ενισχύσει την amd (FX-60), άλλο τόσο την ίντελ (Χ6800, core2 x6700, i7 965......) ;Το λινκ που παρέθεσα σου δείχνει εναν ταπεινό ι7 στα 4,04 και όχι 4,2 όπως ανέφερα πόσο κοντά είναι σε ι7 (haswell), που δείχνει οτι λόγο μη ΑΛΛΑΓΗΣ της βασικής αρχιτεκτονικής απο τον nahalem ενα cpu αυτής της ηλικίας στέκεται επάξια, (wstmere, sandy, ivy, haswell, και οσονουπω broadwell) είναι μεν ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ όχι νεα αρχιτεκτονική όπως διατείνονται τα τμήματα marketing, Αλλαγές αρχιτεκτονικής ήταν το 2006 απο την Netburst στον conroe (όπου διπλασιάστηκαν οι επιδόσεις σε ένα βράδυ) και απο τον conroe στον nahalem, Eκτός ανθεωρείς "νεα" αρχιτεκτονική τα vrms και τα igpu on die.;

EΠΙΣΗΣ για να αναβαθμίσει κάποιος θα πρέπει να δεί και την ανάλογη βελτίωση ΟΧΙ απλά νβα πετάξει τα λ7 του στα σκουπίδια, Αφου έχει είδη ενα mobo me 1366 απλά μπορεί να πάρει αν δεν φθάνει ο 920 ενα xeon που υπερχρονίζεται και απο τον πλέον αδαή και να παίζει στα ίσια με την πλατφόρμα χ99 και φυσικά ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση με 1150, (όπου είναι και του pc που γράφω τώρα και απλά το έχω για νετ κατεβαστήρι)

Ορίστε αποτελέσματα απο το AIDA 64 ver 5.00, όπου έχει και τον ι7 5820κ χ99 ορισμένα benches, ο x5650 είναι στα 4, 35 εδώ και όχι στα 4, 6 ή 4,8 που άνετότατα παίζει όπότε και το σκόρ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο

Sigmatauiotagammamuiota3CC0tauupsilonpio

 

 

Sigmatauiotagammamuiota3CC0tauupsilonpio

Sigmatauiotagammamuiota3CC0tauupsilonpio

υ.γ, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έκανα σύγκριση 4c haswell με 6 core westmere, γιατι απλά δεν υπάρχει σύγκριση, ο westmere σε multitasking είναι σαφώς γρηγορότερος.

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που αφησα στο quote απο το ποστ σου αναφερομαι..

(με τον 990χ στα 4.6)

 

 

 

 

Aρχιτεκτονικη ειναι και οι L1 l2 l3 το ποσο γρηγορες εχουν γινει και πως επικοινωνουν με τα αλλα υποσυστηματα του επεξεργαστη...και γενικα ο imc..αλλα και αλλα.

Για να το θεσω και αλλιως ..δε παιζει ουτε μια στο μυριο ιδιος αριθμος πυρηνων στην ιδια συχνοτητα να ευνοηθει οπουδηποτε ο "1366" (βαλε οποιο cpu θελεις).

Στο 1 γιγα πανω τη συγκριση ασε να την κανουν οσοι εχουν 8320 κλπ..

Γενικα παντως δε τρελλαινομαι για συγκρισεις oc ο ενας cpu και default ο αλλος.

Kαλος ο 6core για 50€,,αλλα μεχρι εκει..και εφοσον ψαχνει επεξεργαστη στο συγκεκριμενο socket.

 

Γενικα ειναι πολλοι που πινουν νερο σε αυτη τη πλατφορμα..ας ξεδιψαξει αλλος ειναι η αποψη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις κάτι φθηνό και εξίσου αξιόπιστο πηγαίνεις σε amd με 800 ευρώ κάνεις καταπληκτικό μηχάνημα ίσως και με λιγότερα ανάλογα τις απαιτήσεις σου.

 

 

το να πας απο i7 920 σε οποιονδηποτε amd FX δεν ειναι αναβαθμιση αλλα υποβαθμιση

http://www.hardocp.com/article/2009/01/07/amd_phenom_ii_x4_model_940_black_edition_processor/5#.VKMSGyuUcmk

 

overclock the bitch :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που αφησα στο quote απο το ποστ σου αναφερομαι..

(με τον 990χ στα 4.6)

 

 

 

 

Aρχιτεκτονικη ειναι και οι L1 l2 l3 το ποσο γρηγορες εχουν γινει και πως επικοινωνουν με τα αλλα υποσυστηματα του επεξεργαστη...και γενικα ο imc..αλλα και αλλα.

Για να το θεσω και αλλιως ..δε παιζει ουτε μια στο μυριο ιδιος αριθμος πυρηνων στην ιδια συχνοτητα να ευνοηθει οπουδηποτε ο "1366" (βαλε οποιο cpu θελεις).

Στο 1 γιγα πανω τη συγκριση ασε να την κανουν οσοι εχουν 8320 κλπ..

Γενικα παντως δε τρελλαινομαι για συγκρισεις oc ο ενας cpu και default ο αλλος.

Kαλος ο 6core για 50€,,αλλα μεχρι εκει..και εφοσον ψαχνει επεξεργαστη στο συγκεκριμενο socket.

 

Γενικα ειναι πολλοι που πινουν νερο σε αυτη τη πλατφορμα..ας ξεδιψαξει αλλος ειναι η αποψη μου.

 

Ξανα μανά τα ίδια, ΝΑΙ στον ίδιο αριθμο πυρήνων και στην ίδια συχνότητα ενας haswell ειναι κατα 5-10 20% μαξιμαλιστικά γρηγορότερος απο εναν nahalem 6 χρόνια πρίν χάρη στη βελτιωμένη το ΞΑΝΑ γρφω nahalem based αρχιτεκτονική του, και η netburst  ήταν παρούσα αλλά βελριωμένη απο τον p4 williamete μέχρι τον cedar mill

Τώρα τον amd τι τον αναφέρεις (ασχολίαστο)

ΔΕ ξέρω τι προτιμήσεις έχεις ΑΛΛΑ τα benchmarks του aida δείχνουν ακριβώς το πώς αποδίδει ο xeon και που βρίσκονται οι υπόλοιποι αρα καλός για το 50αρικο το συζητάμε

ο κaθενας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του, Το socket ayto έχει το περίεργο όχι απλά να στέκεται επάξια ακόμη αλλά να αποδίδει κορυφαία Over & out

Eπειδή λοιπόν ο άνθρωπος που ρώτησε αρχικά θα πάρει τα βουνά, η απάντηση μου βρίσκεται πιο πάνω ΑΝ τώρα κάποιος θεωρεί λογικό να αλλάξει επεξεργατή και μητρική, πηγαίνωντας σε z97 και κάποιον ι7 κ ξεκλείδωτο για 15-20% per core απόδοση στην ίδια συχνότητα λειτουργίας δεν είναι συμβουλή αλλά ιδεοληψία μην πώ ηλιθιότητα

Σε εμένα πάντως ο ι5 4670 αποδείχθηκε μουλάρι για να υπερχρονιστεί. με την καταπληκτική επίδοση στα 4.2 να είναι unstable και μέχρι 4,1 να είναι σταθερός

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.