Jump to content


Αναβάθμιση σε σύστημα με socket 775


tragikos

Recommended Posts

Θεωρητικά μπορώ να βγάλω τα 2 dimms τα δικά μου που είναι στα 1333 και να τα δοκιμάσω, όπως και την κάρτα μου.

 

@TifoziF1, το o/c το ψιλοσκέφτομαι γιατί είναι με stock ψύκτρα, ίσως ζεσταίνεται πολύ. Θα το κοιτάξω επίσης.

Link to comment
Share on other sites

o Ε2180 που είχα, στα 3.3Ghz με stock ψύκτρα intel δεν πέρναγε τους 70. Θα αλλάξεις πάστα, έτσι ? Και θα το παίξεις όσο πιο safe γίνεται γιατί δεν βρίσκονται 775 μητρικές σήμερα. όπως κατάλαβες  την μητρική πρεπει να προσέξεις. Ατού του Ε4300 το 200άρι bus και ο 9άρης πολ/στης: κατεβάζοντας fsb ratio δεν χρειάζεται να ιδρώσουν μνήμες + μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγο τα χρήματα στα γραφικά, έτσι και αλλιώς δε θα μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες μιας δυνατής GPU, και άλλαξε CPU με κανά μεταχειρισμένο Core2Quad, που φαντάζομαι τους βρίσκεις πολύ φθηνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω έναν Samsung 830 128GB στα 50€ και βρήκα και έναν Intel® Core™2 Quad Q9400 στα 40€. Οπότε αν δεν στραβώσει το deal είμαι στα 90€ για δύο καλά κομμάτια. Παίρνω και μια 4άρα DDR3 με 40€ και για την πρωτοχρονιά είμαστε κομπλέ. Το Γενάρη που θα αλλάξω εγώ κάρτα θα του δώσω την Vapor-X 5870 και το μηχάνημα θα είναι μια χαρά νομίζω.

 

edit: τώρα που το σκέφτομαι ίσως του δώσω τα 2 δικά μου dimms να πουλήσω τα δύο δικά του και τα δύο που μου μένουν και να πάρω 2x4GB μνήμες για μένα.

 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πάει ο γερό Q! Δες εδώ ένα fire strike εν αναμονή του νέου μηχανήματος. Αν βάλεις τον Q9400 στα 3 τουλάχιστον γίγα και την 5870 θα πετάει το μηχάνημα. Και φυσικά και τον SSD!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα. Μπήκε πάνω ο Q9400 με πάστα την K4 Pro της computersystems, οι δύο δικές μου DDR3 RAM 2x2GB και ο 830 120άρης SSD. Πέρασα εκ νέου Windows στον SSD και νομίζω ότι το σύστημα πετάει. Ανυπομονώ να το δείξω στον ιδιοκτήτη (που λείπει σε διακοπές)!

 

Πριν την αναβάθμιση:

post-37532-0-15619100-1419983379_thumb.p

 

Μετά την αναβάθμιση:

post-37532-0-94223000-1419983385_thumb.p

 

Τώρα μένει να αντικαταστήσω ένα ανεμιστηράκι που έχει και κάνει θόρυβο στο πλαϊνο του κουτιού (έχει κανείς πρόταση για αντικατάσταση του με κάτι πιο ήσυχο; ) και κάπως αργότερα να του βάλω την κάρτα γραφικών μου, όταν με το καλώ πάρω καινούρια :)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.