Jump to content



Απενεργοποιηση δευτερευοντος δίσκου(hdd)


Recommended Posts

Στο σύστημα μου εχω ενα intel ssd και ενα seagate hdd οπου εχω εχω εγκατεστημενα τα παιχνίδια .


Το θεμα ειναι οτι ο hdd συνήθως κάνει ενα ψιλό θόρυβο oπου ιδικά το βράδυ που εχει ησυχία  ειναι ιδιαίτερα ενοχλητικός.


Εχω ρυθμίσει το δίσκο να κλείνει μετα απο 10 λεπτα αδράνειας αλλα ανάβει με το παραμικρό ακομα και οταν απλα σερφαρω στο νετ.


Υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμίσω  ετσι ωστε να λειτουργεί ο δίσκος μονο οταν τον χρησιμοποιώ δηλαδή οταν ανοίγω τους φακέλους του η οταν παίζω παιχνίδια? 


Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Για να πέρνει μπρος ο σκληρός ενώ είναι σε κατάσταση αδρανείας, σημαίνει πως κάποιος (πρόγραμμα/λειτουργικό) ξεκινά να τον χρησιμοποιεί (read/write), αλλιώς μόνος του δεν ξυπνάει.

Κάποια παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό:
1. Έχεις ρυθμίσει τον browser σου να κρατά την cache στον συγκεκριμένο δίσκο, οπότε κάθε φορά που σερφάρεις αυτός να ξεκινά.
2. Αυτόματο backup.
3. Κάποιο windows service.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο από πάνω. Έχω και εγώ ssd + 3 δίσκους και όλοι μπαίνουν σε sleep mode. Όλοι ξυπνάνε μόνο όταν επιχειρήσω να τους προσπελάσω (την cashe του browser και το page file των  windows τα έχω στον ssd)

 

Άν σώνει και καλά θέλεις να κάνεις unmount κάποιον δίσκο, δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

H cashe του browser και το page file των  windows απο default δεν ειναι εκεί που ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικό?

Υπάρχει τροπος να δω ποιες διεργασίες χρησιμοποιουν τον hdd

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Το pagefile by default είναι στον δίσκο που βrίσκονται τα windows. Για την cache του browser, εάν δεν έχεις εγκαταστήσει τον browser στον HDD, τότε δεν υπάρχει περιπτωση να αποθηκεύεται εκεί η cache του. Για τις διεργασίες που χρησιμοποιούν τον δίσκο, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος άμεσος τρόπος να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται αυτό και αν γίνεται με ενδιαφέρει και εμένα.. Κάποιο είδος log file φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κρατάει κάποιο πρόγραμμα αλλά πιο και πως δεν γνωρίζω..

Link to comment
Share on other sites

Win 7 64bit

 

1. Όπως είναι ρυθμισμένο το σύστημα, αποθήκευσε αυτό το hardware profile ας πούμε με το όνομα gaming.

2. Στη συνέχεια, απενεργοποίησε τον μηχανικό δίσκο μέσα από τη διαχείριση συσκευών, και μετά αποθήκευσε το -τροποποιημένο πλέον- hardware profile με το όνομα surfing. Όταν εκκινεί το σύστημα, θα σου ζητεί να επιλέξεις ποιο hw profile θέλεις να φορτώσεις, οπότε πράττεις ανάλογα.

 

http://kb.netgear.com/app/answers/detail/a_id/22961/~/creating-multiple-hardware-profiles-in-windows-operating-systems

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.