Jump to content



Νεο ADSL modem


Recommended Posts

Ειμαι πρωην κατοχος του fritzbox fon και νυν κατοχος ενος thomson μοντεμ/ρουτερ το οποιο δουλευει σε bridge mode, εξυπηρετωντας 3με4 υπολογιστες στη πολυκατοικια. Το προβλημα ειναι οτι μια φορα στους 2 μηνες σκαλωνει και θελει power reset. (Παλια που δεν ηταν bridged, κολλαγε ανα 2 βδομαδες, δε την παλευε κ πολυ απο την κινηση)

Ψαχνω λοιπον ενα αξιοπιστο modem, ειτε κατι μεταχειρισμενο, ειτε καινουργιο!

Εχετε κατι να προτεινετε?

(Σημειωση: εχω router mikrotik το οποιο κανει το pppoe)

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

Π.χ. σε σπίτι με 3 λαπτοπ, 3 κινητά κι ένα desktop, είχα παρόμοιο θέμα με κολλήματα καθημερινά. Έβαλα σε χρήση ένα ASUS RT-N16, του πέρασα και με τη βοήθεια των παιδιών εδώ tomato firmware κι από τότε "φυσάει". Είχα και θεματάκια με την εμβέλεια, οπότε λύθηκαν όλα. Απλά είναι μόνο router, οπότε το έβαλα bridged πάνω στο Modem του ote. 

Να σημειώσω πως δεν έχω κάνει κι εκτεταμένο stresstest αλλά τουλάχιστον το youtube παίζει καλά σε όλα τα pc, όταν 2 κατεβάζουν και torrent με ένα όριο στην ταχύτητα πάντα. Νορμάλ καταστάσεις θεωρώ.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

1) τηλ στον πάροχο για αντικατάσταση του modem/router

2) tplink td-8960n bridge - broadcom based

3) tplink td-8816 (το δουλέυω με mikrotik 951)

4) αν βρεις κανα μτχ zte w300 από οτε

Έγινε επεξεργασία από suboy
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

Π.χ. σε σπίτι με 3 λαπτοπ, 3 κινητά κι ένα desktop, είχα παρόμοιο θέμα με κολλήματα καθημερινά. Έβαλα σε χρήση ένα ASUS RT-N16, του πέρασα και με τη βοήθεια των παιδιών εδώ tomato firmware κι από τότε "φυσάει". Είχα και θεματάκια με την εμβέλεια, οπότε λύθηκαν όλα. Απλά είναι μόνο router, οπότε το έβαλα bridged πάνω στο Modem του ote.

Να σημειώσω πως δεν έχω κάνει κι εκτεταμένο stresstest αλλά τουλάχιστον το youtube παίζει καλά σε όλα τα pc, όταν 2 κατεβάζουν και torrent με ένα όριο στην ταχύτητα πάντα. Νορμάλ καταστάσεις θεωρώ.

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα router εχω και ψαχνω μονο modem! (η εστω modem/router που θα δουλεψει bridged)

απο λεφτα λεω να μεινω σε 2ψήφιο ποσο [emoji14]

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

A συγγνώμη δεν σε κατάλαβα. Τότε πάρε ένα οποιοδήποτε. Το πιο απλό. Δεν χρειάζεται να έχει καμία ιδιαίτερη δυνατότητα πέρα από το bridge mode. Κρίμα που είμαι εκτός αθηνών να σου έδινα ένα από τα 6-7 που έχω.

Είσαι όμως σίγουρος ότι φταίει το μόντεμ κι όχι το ρούτερ; Γιατί το μόντεμ δεν κάνει τίποτα στην ουσία. Δουλεύει το δίκτυό σου τοπικά όταν σου "κολλάει";

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

A συγγνώμη δεν σε κατάλαβα. Τότε πάρε ένα οποιοδήποτε. Το πιο απλό. Δεν χρειάζεται να έχει καμία ιδιαίτερη δυνατότητα πέρα από το bridge mode. Κρίμα που είμαι εκτός αθηνών να σου έδινα ένα από τα 6-7 που έχω.

Είσαι όμως σίγουρος ότι φταίει το μόντεμ κι όχι το ρούτερ; Γιατί το μόντεμ δεν κάνει τίποτα στην ουσία. Δουλεύει το δίκτυό σου τοπικά όταν σου "κολλάει";

Ναι το δικτυο μου λειτουργει κανονικα, οταν κολλαει το μοντεμ του κανω ενα power reset και ολα καλα ξανα για κανα 2 μηνες!!

αν εμενα εκει δεν θα με πειραζε κ τοσο, αλλα μενω μακρυα (20 χλμ) κ δε λεει!

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.