Jump to content



vdsl αναβάθμιση . αξίζει ?


Recommended Posts

παίδες έχω το 24 adsl toy OTE και μου συγχρονίζει σε 10 mbps . αξίζει να πάω σε 50 vdsl ? στο γερμανό που ρώτησα και στον οτε μου είπαν ότι θα πιάνω πιο μεγάλες ταχύτητες από τις αντίστοιχες του 24 . μου είπαν ότι θα πιάνω πάνω από 40 . Ισχύει ? έχετε καλή γνώμη ή υπάρχει περίπτωση να μου συγχρονίζει στα 20 Mbps ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά φίλε.

Επειδή ήμουν σε παρόμοια φάση με σένα και με έπεισαν να το δοκιμάσω με 10€ παραπάνω μόνο (άλλη εταιρεία), θα σου πω ένα πράγμα. Το πιο σημαντικό πράγμα, είναι η απόστασή σου από το κέντρο vdsl που θα σε συνδέσουν. Αυτό στο είπαν; Ο ΟΤΕ έχει σαν αρχή του να μη βάζει Vdsl σε κόσμο που είναι πάνω από 800μ από το εκάστοτε κέντρο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο για σένα, μην το σκέφτεσαι και βάλε το. Αν είσαι πιο μακριά κι απλά σου τάζουν την λίγο καλύτερη ταχύτητα, σκέψου το διπλά. Εγώ από τα 18 πήγα στα 37. Θεώρησα όμως πως με κορόιδεψαν, μια και μου έταζαν 50, οπότε στο τέλος του μήνα το έκοψα και τέλος. Σκέψου το κι εσύ, κυρίως και με το πόσα λεφτά παραπάνω σου ζητάνε (ο ΟΤΕ είναι ούτως ή άλλως πολύ πιο ακριβώς) κι αποφάσισε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι περιοχή βρισκεσαι?

Αμα στην περιοχή σου έχει τις καινούργιες καμπινες του ΟΤΕ τοτε αξίζει.

Αμα παιρνεις απο κεντρό τοτε παίζει σημαντικο ρόλο η αποσταση σου. Επειδή βλέπω οτι πιάνεις 10mbit λογικά εισαι 800-1000μετρα +++ απο το κέντρο.

Θέωριτικά θα πιάνεις 30mbit+ σιγουρα σε τετοια απόσταση.

Για μένα vdsl απο καμπινα αξίζει με 1000. Πιάνεις 50άρια(με overheads έχω δει άλλους να πιάνουν 5.4mb σε torrent). Απο κέντρο είναι η ιδια ιστορια με το adsl δηλαδή όσο μεγαλύτερη απόσταση τοσο μικρότερη η ταχύτητα συγχρονισμού.

VDSL-ADSL παίρνουν απο το ίδιο κέντρο. Απο καμπίνες(καφάο) παίρνεις μονο vdsl. Λογικά απο το 16-17 θα δούμε και adsl απο καμπίνα.

 

VDSL απο καμπίνα δίνει OTE/HOL/WIND

CYTA και forthnet δίνουν μόνο απο κέντρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο που συνδέεσαι όταν έχεις adsl, είναι το dslam.

Το κέντρο που συνδέεσαι με το vdsl ίσως λέγεται vdslam αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Σίγουρα όμως είναι διαφορετικό κέντρο από το πρώτο. Τώρα αν συστεγάζονται, αυτό εξαρτάται από την κάθε εγκατάσταση. Με τα dslam, μπορούσε ο ΟΤΕ να "καλύψει" μια ολόκληρη περιοχή (π.χ. Μοσχάτο), με 1-2 μόνο. Τώρα που οι αποστάσεις πρέπει να είναι κάτω από 800μ, θέλει λογικά περισσότερα κέντρα (vdsl), οπότε και νέα/διαφορετικά κέντρα. Άρα ίσως είσαι σε εντελώς διαφορετικό κέντρο από αυτό που ήσουν.

Όπως και να'χει, ρώτα την απόσταση από το κέντρο που θα σε συνδέσουν. Και αν αυτό το κέντρο είναι νέο. Επαναλαμβάνω όμως, πως ο ΟΤΕ, ούτως ή άλλως, έχει σαν πολιτική να δίνει μόνο σε όσους θα έχουν "γκαραντί" καλές ταχύτητες.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει αν παιρνεις απο KV.

Στη περιοχη μου εχουμε σε καθε γωνια απο μια, ειχα hol adsl 24 επιανα καποτε max 1,6MB/s-1,7 μετα πηγε καπου 1,4-1,5.

Με vdsl ειμαι 5,7MB/s και 500KBps up

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περιοχή ΑΛΛΑΞΑΝ τα πάντα μεχρι και το αστικό κέντρο.

 

Πλήρωνα 1.5 χρόνο 24άρα στον ΟΤΕ. Απο τα 6.5 που συγχρόνιζε δουλέυει κανανικά μέχρι τα 17 τώρα.

 

Εβαλαν και VDSL. Σίγουρα αξίζει η αναβάθμιση αν κατεβάζεις ολη μέρα. Και με τα 17 εγώ μια χαρά είμαι.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Σε τι περιοχή βρισκεσαι?

Αμα στην περιοχή σου έχει τις καινούργιες καμπινες του ΟΤΕ τοτε αξίζει.

Αμα παιρνεις απο κεντρό τοτε παίζει σημαντικο ρόλο η αποσταση σου. Επειδή βλέπω οτι πιάνεις 10mbit λογικά εισαι 800-1000μετρα +++ απο το κέντρο.

Θέωριτικά θα πιάνεις 30mbit+ σιγουρα σε τετοια απόσταση.

Για μένα vdsl απο καμπινα αξίζει με 1000. Πιάνεις 50άρια(με overheads έχω δει άλλους να πιάνουν 5.4mb σε torrent). Απο κέντρο είναι η ιδια ιστορια με το adsl δηλαδή όσο μεγαλύτερη απόσταση τοσο μικρότερη η ταχύτητα συγχρονισμού.

VDSL-ADSL παίρνουν απο το ίδιο κέντρο. Απο καμπίνες(καφάο) παίρνεις μονο vdsl. Λογικά απο το 16-17 θα δούμε και adsl απο καμπίνα.

 

VDSL απο καμπίνα δίνει OTE/HOL/WIND

CYTA και forthnet δίνουν μόνο απο κέντρο

στους αμπελοκήπους βρίσκομαι αττικής. κατεχάκη. έχω δει ότι σε όλες τις γύρω περιοχές έχουν αλλάξει καμπίνες. βάλανε τις μεγάλες. τωρα στην περιοχή μου δεν ξέρω που είναι για να δω εαν έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι είναι διαφορετική τεχνολογία από το adsl και έχει λιγότερα σκαμπανεβάσματα από αυτή ισχύει ??"¨?

Δεν εχει να κανει με την τεχνολογια αλλα με το αν το δικτυο-εξοπλισμος τους ειναι φορτωμενα με πολλους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το username/password για να συγχρονίσει η adsl φυσιολογικά δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο για να μπεις στο net.

Συνήθως και στα παραπάνω πεδία οι πάροχοι έχουν default στοιχεία και μπαίνεις και με αυτά.

Από εκεί και πέρα για "ομορφιά" αλλάζεις το ssid,το όνομα του router σου δηλαδή και το pass για να μην χρειάζεται

να πλητκρολογείς όοοολο αυτό που γράφει από κάτω το router σου όταν θες να συνδεθείς ασύρματα.

Αν ασχολείσαι και με άλλα πράγματα όπως παιχνίδια κτλ και χρειάζεται να ανοίξεις ports εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.