Jump to content


Προβλημα με R9 290


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια σημερα ξαφνικα ο υπολογιστης μου φριζαρε (μαυρη οθονη) και εκανα ενα restart απο τοτε δεν ανοιγε καν ο υπολογιστης .Εβαλα την παλια καρτα γραφικων και δουλευε ομως...Εχω την gigabyte R9 290.τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ειναι 500W thermaltake τροφοδοτικο,cpu inte core 2 quad Q 8400,4gb ram,mobo p5p43td pro.. Η r9 290 κανονικα παιρνει ρευμα παντως δουλευουν και τα ανεμιστηρια της, αλλα το pc δε φορτωνει ουτε τα bios ...Ξερετε τι μπορει να συμβαινει;Παιζει να εχει καει το 8pin καλωδιο που παει πανω στη gpu η να τα παιξε η καρτα; Παντως καποιο μπιπ δε ακουω οταν ανοιγω το pc..

Έγινε επεξεργασία από peri1992
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειχα παθει εγω πριν ενα χρονο με μια 7950 εσβησε ξαφνικα pc και δεν ξανανοιξε με την καρτα πανω 

ανοιγε μονο χωρις την καρτα πανω..και εφυγε για rma..δοκιμασε την σε αλλο pc αν κανει το ιδιο ξερεις τι να κανεις.. αν εχεις εγγυηση....

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειχα παθει εγω πριν ενα χρονο με μια 7950 εσβησε ξαφνικα pc και δεν ξανανοιξε με την καρτα πανω 

ανοιγε μονο χωρις την καρτα πανω..και εφυγε για rma..δοκιμασε την σε αλλο pc αν κανει το ιδιο ξερεις τι να κανεις.. αν εχεις εγγυηση....

Ναι εχει εγγυηση αλλα ειναι απο γερμανια και θα ειναι ολοκληρη διαδικασια .Θα τη δοκιμασω και σε αλλο πσ και θα σας πω . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να βάλω άλλο τροφοδοτικό ειδικά αν αυτό που έχεις είναι παλιό. Δοκίμασε το πριν την στείλεις για rma.

Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι παλιο το τροφοδοτικο μου . Θα την παω αυριο να την δοκιμασω και σε κανα αλλο υπολογιστη :D ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί δεν είναι και πολύ συνηθισμένο να χαλάνε οι κάρτες γραφικών ξαφνικά. Συνήθως gpus και cpus είτε δουλεύουν out of the box είτε είναι ελλατωματικά εξ αρχής. Ενώ τα τροφοδοτικά με τον καιρό χάνουν την απόδοση τους και είναι πιθανότερο να φταίει κάτι τέτοιο. Εξ'άλλου σε συμφέρει οικονομικά να φταίει αυτό..... :-)

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί δεν είναι και πολύ συνηθισμένο να χαλάνε οι κάρτες γραφικών ξαφνικά. Συνήθως gpus και cpus είτε δουλεύουν out of the box είτε είναι ελλατωματικά εξ αρχής. Ενώ τα τροφοδοτικά με τον καιρό χάνουν την απόδοση τους και είναι πιθανότερο να φταίει κάτι τέτοιο. Εξ'άλλου σε συμφέρει οικονομικά να φταίει αυτό..... :-)

Nai προφανως και γω αυτο παρακαλαω να ειναι κατι τετοιο :p... Αλλα με την παλια μου καρτα πως ειναι κομπλε? μηπως επειδη χρειαζεται μικροτερη τροφοδοτικη ισχυ

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώμενο τροφοδοτικό για μία R9 290/290X και για όλο το υπόλοιπο σύστημα είναι τα 600W και πάνω. Και αναφέρομαι σε ποιοτικό τροφοδοτικό. Οι συγκεκριμένες κάρτες σε OC mode καίνε ακόμα και 350W+!

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώμενο τροφοδοτικό για μία R9 290/290X και για όλο το υπόλοιπο σύστημα είναι τα 600W και πάνω. Και αναφέρομαι σε ποιοτικό τροφοδοτικό. Οι συγκεκριμένες κάρτες σε OC mode καίνε ακόμα και 350W+!

Ναι καταλαβα.. Θα το αλλαξω το τροφοδοτικο αν φταιει αυτο και ειναι κομπλε η καρτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα.. Θα το αλλαξω το τροφοδοτικο αν φταιει αυτο και ειναι κομπλε η καρτα

Πρώτα θα κοιτάξεις το τροφοδοτικό σου. Θα φανεί αμέσως αν η κάρτα είναι για RMA.

Να σε ρωτήσω κάτι τώρα... την reference 290X έχεις? Και 2ον φαντάζομαι το 500άρι τροφοδοτικό σου είναι το Tt toughpower μοντέλο του 2006-2007??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα κοιτάξεις το τροφοδοτικό σου. Θα φανεί αμέσως αν η κάρτα είναι για RMA.

Να σε ρωτήσω κάτι τώρα... την reference 290X έχεις? Και 2ον φαντάζομαι το 500άρι τροφοδοτικό σου είναι το Tt toughpower μοντέλο του 2006-2007??

Οχι την gigabyte r9 290 windforce εχω και το τροφοδοτικο ειναι παλιο φιλε μου .Αλλα για το τροφοδοτικο δε ξερω τι μοντελο ειναι :p Κοντα σε αυτη τη χρονολογια υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

Οχι την gigabyte r9 290 windforce εχω και το τροφοδοτικο ειναι παλιο φιλε μου .Αλλα για το τροφοδοτικο δε ξερω τι μοντελο ειναι :p Κοντα σε αυτη τη χρονολογια υπολογιζω

 

Οκ με την 290Χ WF!

Το PSU σου μήπως μοιάζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

oχι με αυτο μοιαζει .. αυτο παιζει να ειναι κιολας   http://www.starelectronics.ca/images/item/40328.jpg

Πάνω κάτω τα ίδια είναι. ΟΚ φίλε μου!  :)

Τσέκαρε το PSU σου, δοκίμασε αν έχεις κανένα άλλο δυνατότερο και δες τι παίζει.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την καθευατό ισχύ, η σειρά ΤR2 είχε θέματα με πολλά προβληματικά τροφοδοτικά και δεν έχει σχέση με τη σειρά toughpower. Πέρα από το τροφοδοτικό, αλλαγή χρειάζεται και το υπόλοιπο μηχάνημα αν θέλεις να αξιοποιήσεις την κάρτα που πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την καθευατό ισχύ, η σειρά ΤR2 είχε θέματα με πολλά προβληματικά τροφοδοτικά και δεν έχει σχέση με τη σειρά toughpower. Πέρα από το τροφοδοτικό, αλλαγή χρειάζεται και το υπόλοιπο μηχάνημα αν θέλεις να αξιοποιήσεις την κάρτα που πήρες.

Ναι προφανως και το ξερω και bottleneck υπαρχει με τον επεξεργαστη και τα παντα :p .. Ελπιζω οτι καποια στιγμη θα τα αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . Πηγα την καρτα να την τσεκαρουν στο πλαισιο(εξυπηρετικοτατοι δε μου πηραν και λεφτα και δε το περιμενα ) και σε ενα αλλο μαγαζι.. Μου ειπαν οτι πρεπει να τη στειλω για rma αναγκαστικα .Το προβλημα μου ειναι οτι την καρτα την πηρα απο αλλο παιδι μεταχειρισμενη και η εγγυηση-αποδειξη ειναι στο ονομα του. Ξερετε τι παιζει σε αυτη την περιπτωση; Μπορω να τους τη στειλω απο το ταχυδρομειο και να ζητησω να την στειλουν πισω στο ιδιο ταχυδρομειο; 

Έγινε επεξεργασία από peri1992
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.