Jump to content



Η GTX 970 μου εχει ερθει. Τι να κανω?


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

 

Προσφατα με πηρανε τηλεφωνο απο το καταστημα που ειχα παραγκειλει την GTX 970 μου και μου ειπανε οτι ειναι διαθεσιμη και περιμενουνε το οκ απο εμενα για να μου την στειλουνε σπιτι.

Αλλα δεν ξερω τι να κανω μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει για το 3.5 + 0.5.

Ειμαι παντα υπερ της Nvidia και οχι τοσο πολυ της AMD-ATI.

Σημερα με ξανα πηρανε τηλεφωνο και τους ειπα το θεμα μου και γιατι δεν τους λεω να την στειλουνε.

Αυτοι μου απαντησανε πως εχουνε ενημερωθει και ξερουνε για αυτο το προβλημα με της 970.

 

Να παω που? Να παρω τι τωρα?

Η GTX 980 ειναι παραπανω χρηματα και δεν μου περισευουνε.

Να παω τελικα σε AMD? Η θα το μετανιωσω?

Αν παω σε ποια να παω? 290R X?

 

Ξερω δεν ειναι μεγαλο το θεμα του 3.5 + 0.5 αλλα κατα καποιο τροπο ειναι καπως.

 

Γιατι αν ειναι να περιμενω για κανενα Rev2 η κατι αλλο δεν ξερω ποτε θα βγει.

Εχει ακουσει κανεις τιποτα τετοιο να λεει η Nvidia?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Στα χρηματα που ψαχνεις 2 επιλογες εχεις GTX 970 η r9 290 h 290x..

Προσωπικα αν θα πηγαινα σε ati τωρα θα επαιρνα την απλη 290 και θα εβαζα καποια χρηατα στην ακρη για μελοντικη αλλαγη..

Πριν λιγες μερες εβαλα σε pc φιλου με 286 ευρω asus 290 καινουργια..νομιζω οτι σε αυτα τα χρηματα δεν θαβρεις καλυτερη καρτα απο την 290..Βεβαια εγω ειμαι με gtx 970 και νομιζω και τωρα παλι 970 θα επαιρνα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με 970 παιζω τα παντα απροβληματιστα.. Απο κει και περα τι να σου πω; Απο ποιο μαγαζι αν επιτρεπεται; Μου κανει εντυπωση που το αντιμετωπιζουν ετσι και δεν το παιζουν ανιδεοι για να αποφυγουν την ακυρωση της παραγγελιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη η 970 :)

 

Όπως έτρεχε πριν, έτσι τρέχει και τώρα, δεν άλλαξε κάτι και έγινε χειρότερη. Το μόνο που άλλαξε είναι ο τρόπος που συμπεριφέρθηκε η Nvidia στους πελάτες της.

Έγινε επεξεργασία από daospi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό δεν είναι 100% σωστό. Η κάρτα με 4GB RAM, 64ROPs έδειχνε ποιο future proof. Επιπλέον εμένα η επιλογή αυτή της Nvidia μου μοιάζει ολίγον και ως kill switch. Όπως η 760 με το πέρασμα του χρόνου ξαφνικά άρχισε να την τρώει σε κάποια games ακόμα και από την 270Χ, έτσι και η 970 όταν το αποφάσιζε η Nvidia μελλοντικά θα άρχιζε να τρώει τα μούτρα της σε ποιο φρέσκους τίτλους. Το μόνο που έχει να κάνει η Nvidia είναι να κόψει το optimization που κάνει τώρα στους οδηγούς, ώστε να μην φαίνεται αυτό το 3,5+0,5.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ε να πω πως στην υπογραφη μου που γραφω 770 δεν την εχω πλεον.

Ειμαι χωρις καρτα γραφικων τωρα.

Μου ειχε προβληματα με Coil Whine κτλπ, την εστειλα πισω και μου κανανε πιστωση περιπου στα 280 ευρω.

Για αυτον τον λογο παριγκειλα την 970 γιατι θα εδινα μικρη διαφορα περιπου στα 100 ευρω και θα την επαιρνα.

Αν την ειχα δεν θα την αλλαζα εννοειται γιατι και η 770 ητανε πολυ καλη επιλογη.

 

Απο AMD-ATI δεν εχω ιδεα γιατι δεν πηρα ποτε μου.

Και αυτος ειναι ο λογος που ρωταω, γιατι με αυτα που ειδα που εκανε η Nvidia ξενερωσα.

Το καταστημα ειναι το Digital-Master και ειναι απο Κρητη.

Δεν μου ειπανε κατι, αλλα μολις τους το ειπα μου λενε ναι το ξερουμε το προβλημα και τι παταγος εχει γινει τελευταια.

 

Δεν εγινε κατι δεν αλλαξε κατι στην 970?

Μα αγοραζουμε μια καρτα η οποια λεει 4GB και δινει 3.5GB δεν το λες και λιγο.

Για μια στιγμη σκεφτηκα να ξανα παρω την 770 με αυτα που ειδα αλλα ειναι αρκετα παλια πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του θέματος που έχει προκύψει, που θα δούμε αν θα οδηγήσει σε μερική αποζημίωση, αντικατάσταση ή μπορεί και πουθενά, η κάρτα παίζει μια χαρά τα παιχνίδια, είναι αθόρυβη και γενικά θα την ευχαριστηθείς.

Οι εναλλακτικές που έχεις στα χρήματα αυτά είναι κάποια από τις r9 290(x), που αν έχουν διαφορές στην απόδοση των παιχνιδιών (ποικίλει το τι θα διαβάσεις ανάλογα το χρήση και το σύστημά του, το παιχνίδι κτλπ), το πάω λίγο ανορθόδοξα και υποκειμενικά τελείως, και αν είχες δοκιμάσει την gtx 970 δε θα την άλλαζες, ιδιαιτέρως δε αν δεν υπήρχε/μαθευτεί αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε έχω 2 χ 970, και μετά την κοροιδία της NVIDIA με τα τεχνικά χαρακτηριστκά έτσι για το γαμώτο δεν θέλω να τις βλέπω, όχι γιατί χάνω επιδόσεις στα games, αλλά μου την σπάει η κοροιδια γενικά σαν άνθρωπο, αν δεν είχα gsync οθόνη θα τις είχα πετάξει ήδη και θα πήγαινα σε AMD.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ημουνα στο τσακ να παρω την g1 gaming..λογω του θεματος ομως που δημιουργηθηκε ξενερωσα..

 

Ξενερωσα με την nvidia πιο πολυ που εκανε μαμουνια και δεν " σεβαστηκε " τους καταναλωτες της..οσο να ναι χτυπαει ασχημα.

 

Δεν το συζηταω η καρτα ειναι σκυλι ετσι..απο την αλλη σκεφτηκα να παω στην 290 tri-x (μια ζωη επαιρνα μονο nvidia)..αλλα μαλλον θα περιμενω ακομα λιγο..

 

Στην θεση σου επειδη εχεις μεινει χωρις καρτα θα πηγαινα στην 290 tri-x..οσο και να μην τις θελω.. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω μια απο τα ιδια.

Αν δεν εβλεπε κανενας το προβλημα που εχουνε τωρα οι Nvidia ολοι μια χαρα ειμασταν κανεις δεν το επερνε χαμπαρι.

Αλλα με το που εγινε το μπαμ ολοι ξενερωσαμε, και ακριβως αυτο ειναι, δεν ειναι οτι δεν ειμαστε ενταξει με αυτες τις καρτες, απλα ειναι η ξενερα και το δουλεμα που μας εριξαν κανονικα.

Που απο οτι καταλαβα και στην 770 υπηρχε το ιδιο προβλημα ετσι διαβασα καπου δεν ξερω αν ειναι αληθεια.

Μου φαινεται θα παω για καμια 290X δεν ξερω αν το μετανιωσω μιας και εχω κολλημα με της Nvidia ειλικρινα δεν ξερω και αυτο φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό δεν είναι 100% σωστό. Η κάρτα με 4GB RAM, 64ROPs έδειχνε ποιο future proof. Επιπλέον εμένα η επιλογή αυτή της Nvidia μου μοιάζει ολίγον και ως kill switch. Όπως η 760 με το πέρασμα του χρόνου ξαφνικά άρχισε να την τρώει σε κάποια games ακόμα και από την 270Χ, έτσι και η 970 όταν το αποφάσιζε η Nvidia μελλοντικά θα άρχιζε να τρώει τα μούτρα της σε ποιο φρέσκους τίτλους. Το μόνο που έχει να κάνει η Nvidia είναι να κόψει το optimization που κάνει τώρα στους οδηγούς, ώστε να μην φαίνεται αυτό το 3,5+0,5.

 

Εν μέρη σωστό αυτό που λες αλλά έχω πάψει εδώ και καιρό να θεωρώ κάτι futureproof σε ότι έχει να κάνει με υπολογιστές / τεχνολογία. Αλλά ακόμα και έτσι και πάλι την 970 θα έπαιρνα (και το οποίο θα κάνω σύντομα) σε σχέση με την 290Χ (παρόλο που με νευρίασε η τακτική της πράσινης) καθώς στο σύνολο της -επιδόσεις/θόρυβος/κατανάλωση- τη θεωρώ καλύτερη από την 290Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κρατάς το hardware καιρό, ότι και να πάρεις από αυτές τις δύο το ίδιο καλή επιλογή θα είναι.

Αν είναι να πάρεις κάτι με σκοπό να το κρατήσεις όσο αντέξει, η 290Χ είναι καλύτερη επιλογή.

Μια τρίτη περίπτωση είναι να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς PhysX, CUDA, και τα ρέστα. Εκεί η Nvidia είναι μονόδρομος.

Μια τελευταία περίπτωση μπορεί να θεωρηθεί πλέον το Freesync. Αν κάποιος σκέφτεται για καινούριο monitor με Adaptive Sync, αλλά δεν θέλει να πληρώσει το καπέλο της Nvidia για το GSync, η επιλογή της AMD κάρτας αυτομάτως εξοικονομεί >$100 από το monitor. Αλλά αυτό είναι ακόμα θεωρητικό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από την 970gtx έχει χολέρα... :p

Παρε την καρτουλα και μην το ψαχνεις. Τσακίζει το καρτόνι!

Aλλιως παρε μια 980gtx καθε 1 fps στα min σε 4Κ και 100 ευρω :hehe:

69228.jpg

A-M-D hardware μονο απο τα μεταχειρισμενα του insomnia. Εκει λιμναζουν αρκετες :hehe:

Κατσε καλα εχουν και omega drivers :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

 Όπως η 760 με το πέρασμα του χρόνου ξαφνικά άρχισε να την τρώει σε κάποια games ακόμα και από την 270Χ

Δεν σε κατάλαβα τι εννοείς με αυτό?? :p

Μικρές διαφορές έχω με την 760. Αλλού κερδίζει αλλού χάνει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αποκαλύφθηκε ένα από τα κόλπα που κάνει η Nvidia για να μην παίζει τα νεότερα παιχνίδια όταν έρθει η ώρα, όταν βγει δηλαδή το επόμενο μοντέλο της. Τα ίδια κάνουν όλες οι εταιρίες, αν είσαι απαιτητικός χρήστης και θες μακρά υποστήριξη τότε πας αναγκαστικά στο high end μοντέλο της εταιρίας, αλλιώς σε 1-2 χρόνια θα σε "αναγκάσουν" να αναβαθμίσεις.

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Ορε μπερδεμα.

Δεν ξερω τι να κανω και τι να παρω.

Παντως η Nvidia δεν εχει πει κατι με το τι θα γινει με ολο αυτον τον παταγο σωστα?

Αλλα ουτε αν βγαλει κανα REV2 με πραγματικα 4GB δεν νομιζω να εχει πει κατι.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.