Jump to content



Πρόβλημα με το Φαξ


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το φαξ ενώ έχω συνδέσει κανονικά τον πολυμηχάνημα μου στο δίκτυο
εκτυπώνω κανονικά δηλαδή κουμπώνω πάνω στο μηχάνημα το καλώδιακι τηλεφώνου για να ενεργοποιήσω το φαξ \

έχω πάρει κανονικά νούμερα MSN απο τον ΟΤΕ μου το έχουν ενεργοποιήσει έχω συνδέσει τα 2 δίκτυα του εκτυπωτή και του φαξ στο ΡΑΚ δηλαδή στο δίκτυο αλλά δεν μπορώ να λάβω ΦΑΞ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με μια απάντηση θα το εκτιμούσα πολύ ευχαριστώ  πολύ  καλή σας μέρα !!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έχω συνδέσει τα 2 δίκτυα του εκτυπωτή και του φαξ στο ΡΑΚ δηλαδή στο δίκτυο

 

Θεωρητικά έχει μία σύνδεση δικτύου και 2 τηλεφωνικές. Η μία τηλεφωνική είναι για την είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής και η δεύτερη είναι η έξοδος όπου συνδέεται τηλεφωνική συσκευή. Μήπως έχεις συνδέσει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησα ενα switch στο ρακ και εβαλα το καλώδιο στο πολυμηχανημα για το φαξ αλλά στο ρακ το λαμπακι που ανήκει στο καλώδιο του φαξ που έχω συνδεσει δεν ανάβει σε αντίθεση με όλα τα άλλα ! 

Link to comment
Share on other sites

ωραία έχεις voip τηλέφωνα σωστά?

για να παίξει το φαξ

κουρτίνα 1. ένας voip adapter http://www.cisco.com/c/en/us/products/unified-communications/pap2t-internet-phone-adapter-2-voip-ports/index.html

κουρτίνα 2. πατσάρεις τη συγκεκριμένη πρίζα για rj45 Και στο patch panel σου πατσάρεις μια γραμμή από το νετμοντ

Link to comment
Share on other sites

Τι έννοιες δικτυακό fax?

Ποιο μηχάνημα έχεις ακριβως. Πρέπει να έχει fxo επίσης σύνδεση.

Για να είναι μονο δικτυακό δεν γίνεται. Εκτός αν εχεις εξωτερική υπηρεσία που σου δρομολογεί τα fax πχ σε email. Αλλά σω δικτυου fax συσκευή κλήση σε fax συσκευή δεν παιζει. Κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω διότι δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο συνδεσμολογίας. Που καταλήγουν οι γραμμές? Υπάρχουν φίλτρα? Φτάνουν στις πρίζες? Πως έχει στηθεί το δίκτυο? Μιλάμε για εταιρικό χώρο ή κάτι μικρότερο? Προφανώς κάτι γίνεται λάθος στην σύνδεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι είπαν στον φίλο μας δικτυακό φαξ και θεωρεί οτι μπορεί να στέλνει φαξ χωρίς τηλεφωνική γραμμη

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το φαξ πρέπει να συνδεθεί και την τηλεφωνική γραμμή αλλά και με το δίκτυο. Υποθέτω έχεις δικτυακό πολυμηχάνημα. 

Άρα πρέπει να συνδέσεις την κάρτα δικτύου του πολυμηχανήματος-φαξ με καλώδιο δικτύου (UTP και βύσμα RJ45) στο patch panel πάνω στο switch και την θέση του τηλεφώνου απο το πολυμηχάνημα με τον αριθμό τηλεφώνου με καλώδιου τηλεφώνου (βύσμα RJ11).

Διαχειρίζεσαι το μηχάνημα μέσω δικτύου αλλά φαξ στέλνω γραμμής τηλεφώνου. Αν συνδέσεις το βύσμα της τηλεφωνικής γραμμής του πολυμηχανήματος με το switch στο patch panel είναι απολύτως φυσιολογικό να μην ανάψει το λαμπάκι της θύρας στο switch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω συνδεσει κανονικα τον δικτυακό εκτυπωτη με το ρακ είναι κομπλέ δηλαδή  εχω βάλει το RJ11 στο μηχάνημα απο πίσω τώρα πρέπει να καταλήγει στο τηλέφωνο η στο ρακ το RJ11?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.