Jump to content



Αναβάθμιση μέσα στην οικονομική κρίση...


fonzi

Recommended Posts

Λόγω κρίσης δεν μας παίρνει για πολλά-πολλά...

 

Έχω διαθέσιμο υλικό από 3 υπολογιστές και θέλω να έχω τελικά 2 (άλλωστε έχω πλέον μόνο 2 τροφοδοτικά) που να καλύπτουν βασική χρήση γραφείου, ιντερνετ και κάπου-κάπου επεξεργασία  φωτογραφίας ή άντε να δείξουν και κάποιο βιντεακι.

 

1) AMD ATHLON 3200+ (939), 4x512 DDR, 6600GT, 320GB SATA

2) INTEL CORE2 DUO E4400, μητρική intel dg965wh, 2X512 DDR2 (667), 6600GT, 320 GB SATA, ψυκτρα zalman, κουτί desktop silverstone lc-17 (έπαιζε ρόλο HTPC) 

3) INTEL CORE2 DUO E6600, μητρική GA-P35-DS4, 2 X 2GB DD2 (800) + 2 X 1GB DDR2 (800), 8600GT, 2X320 SATA σε raid 0, ψύκτρα thermaltake με 12cm fan

 

Σκέφτομαι να βγάλω off τον athlon και να τοποθετήσω στο κουτί του την intel με τον Ε4400. Εκεί θα χρειαστώ όμως σίγουρα να πάρω τουλάχιστον 2χ1 GB DDR2 (ή να βάλω τις 2χ1 από τον υπολογιστή με τον Ε6600 και στη θέση τους να βάλω 2χ2 ώστε να έχω 8 GB μνήμη στον Ε6600 που κάνει και πιο βαριές δουλειές)

 

Το άλλο κακό είναι ότι ενώ ο Ε4400 υπερχρονίζεται άνετα, η μητρική intel δεν αφήνει καθόλου να υπερχρονίσεις. Μήπως συμφέρει στην intel να βάλω τον Ε6600 και στη Gigabyte τον Ε4400 ώστε να τον υπερχρονίσω;

 

Και μια ακόμα ερώτηση: Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με overclocking σε intel, θα πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσω to fsb ή μπορώ να αλλάξω πολλαπλασιαστή στον επεξεργαστή (με κάποιο pin mode); 

Οι 800ρες μνήμες σε dual mode μέχρι ποιο fsb παίζουν σίγουρα 1:1 χωρίς κανένα πείραγμα σε timings και σε ρεύμα; 

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση φωτογραφιών με προγραμματάκια τύπου Microsoft Office Picture Manager και παρόμοια. Οχι photoshop κλπ βαριά προγράμματα. Αυτά στον υπολογιστή που έχω τώρα τον Ε6600 με τα 6 GB μνήμη.

O δεύτερος υπολογιστής ούτε καν αυτά: μόνο ιντερνετ και office.

 

Budget από ανύπαρκτο μέχρι άντε το πολύ βαριά 100 €

Link to comment
Share on other sites

Bάλε τον Ε6600 μαζί με τα 2χ1 gb στο ''δεύτερο'' μηχάνημα, και με κανένα 50/άρι βρες έναν Q6600 ή καλύτερο και βάλε τον στην gb και θα είσαι εντάξει, και ίσως με άλλο ένα 50/άρι πάρε ssd. :p

Link to comment
Share on other sites

Δινοντας σχετικα λιγα λεφτα ...

πουλα αμδ και οτι κουβαλαει..και επισης πουλα μητρικη ιντελ.

Βρες καμμια μτχ υβριδικη με δδρ2/δδρ3 και βαλε εκει τον Ε6600 καντον ενα oc @3.x oc..και βαλε 2χ4gb δδρ3

Κανενα 70αρι οι μνημες ..και πες 20-30 η μητρικη. Αλλα θα εχεις παρει τουλαχιστον ενα 50αρι απο την πωληση των παραπανω που ανεφερα.

Παρε τον Ε4400 βαλτον στην π35..κανε και εκει ενα οc οσο νομιζεις..βαλτου και τις 2χ2δδρ2 που εχεις..και πουλα επισης οτι αλλο εχει περισσεψει.(μερικες δδδρ2 μειναν.

Συνολικα το κοβω να εχεις δωσει 30€. Αν βρεις μητρικη με G43 chipset πουλα και καμμια καρτα να μειωσεις και αλλο τη διαφορα.

Οverclock μονο με fsb.

Οι μνημες κανεις δεν μπορει να σου πει.Με 5αρια παντως το 1000αρι το πιαναν αν και εχουν διαιρετες, οποτε μπορεις να τις "παιξεις κοντα στα 800 αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Bάλε τον Ε6600 μαζί με τα 2χ1 gb στο ''δεύτερο'' μηχάνημα, και με κανένα 50/άρι βρες έναν Q6600 ή καλύτερο και βάλε τον στην gb και θα είσαι εντάξει, και ίσως με άλλο ένα 50/άρι πάρε ssd. :p

 

το σκέφτομαι αλλά έτσι θα μείνει με 4 GB μνήμη το "καλό" μηχάνημα και θα ψάχνω να αγοράσω και πάλι τουλάχιστον 2χ1GB για να του συμπληρώσω.

Δινοντας σχετικα λιγα λεφτα ...

πουλα αμδ και οτι κουβαλαει..και επισης πουλα μητρικη ιντελ.

Βρες καμμια μτχ υβριδικη με δδρ2/δδρ3 και βαλε εκει τον Ε6600 καντον ενα oc @3.x oc..και βαλε 2χ4gb δδρ3

Κανενα 70αρι οι μνημες ..και πες 20-30 η μητρικη. Αλλα θα εχεις παρει τουλαχιστον ενα 50αρι απο την πωληση των παραπανω που ανεφερα.

Παρε τον Ε4400 βαλτον στην π35..κανε και εκει ενα οc οσο νομιζεις..βαλτου και τις 2χ2δδρ2 που εχεις..και πουλα επισης οτι αλλο εχει περισσεψει.(μερικες δδδρ2 μειναν.

Συνολικα το κοβω να εχεις δωσει 30€. Αν βρεις μητρικη με G43 chipset πουλα και καμμια καρτα να μειωσεις και αλλο τη διαφορα.

Οverclock μονο με fsb.

Οι μνημες κανεις δεν μπορει να σου πει.Με 5αρια παντως το 1000αρι το πιαναν αν και εχουν διαιρετες, οποτε μπορεις να τις "παιξεις κοντα στα 800 αν θες.

χμ...

Καλή σκέψη. 

Link to comment
Share on other sites

και μια πιο advanced αυτης της σκεψης...

1)πουλας amd+παρελκομενα..εστω 50€.

2)Πουλας ιντελ+ε4400+6600gt+καμποσες ddr2 αλλα 70-80€..

3)Αγοραζεις μια Η81 των 40€ εναν g3258 (60€) και 8gb δδρ3 (70€) ολα καινουρια. Τον g τον πας ανετα 4-4.2ghz πλεον μονο με multi και μαμα ιντελ ψυκτρα.

Ετσι μενεις με ολοκαινουριο pc συν τον οced-οσο τον πας- E6600 στην p35 με 4δδρ2 (oτι αλλο απο ddr2 πουλα το (βλ 2) να καλυψεις-μειωσεις καπως τη διαφορα.

Ναι, θα εχεις δωσει τουλαχιστον ενα 50αρικο..αλλα πιστευω αξιζει εξιοου (για μενα καλυτερα αλλα δεν βαζω εγω τα λεφτα).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση φωτογραφιών με προγραμματάκια τύπου Microsoft Office Picture Manager και παρόμοια. Οχι photoshop κλπ βαριά προγράμματα. Αυτά στον υπολογιστή που έχω τώρα τον Ε6600 με τα 6 GB μνήμη.

O δεύτερος υπολογιστής ούτε καν αυτά: μόνο ιντερνετ και office.

 

Budget από ανύπαρκτο μέχρι άντε το πολύ βαριά 100 €

από την στιγμή που έχεις καλή μητρική μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμενο cpuXEON 771 σωκετ μπαίνει άνετα στο 775 δες https://www.youtube.com/watch?v=kPBbpSgUXkw

Link to comment
Share on other sites

και μια πιο advanced αυτης της σκεψης...

1)πουλας amd+παρελκομενα..εστω 50€.

2)Πουλας ιντελ+ε4400+6600gt+καμποσες ddr2 αλλα 70-80€..

3)Αγοραζεις μια Η81 των 40€ εναν g3258 (60€) και 8gb δδρ3 (70€) ολα καινουρια. Τον g τον πας ανετα 4-4.2ghz πλεον μονο με multi και μαμα ιντελ ψυκτρα.

Ετσι μενεις με ολοκαινουριο pc συν τον οced-οσο τον πας- E6600 στην p35 με 4δδρ2 (oτι αλλο απο ddr2 πουλα το (βλ 2) να καλυψεις-μειωσεις καπως τη διαφορα.

Ναι, θα εχεις δωσει τουλαχιστον ενα 50αρικο..αλλα πιστευω αξιζει εξιοου (για μενα καλυτερα αλλα δεν βαζω εγω τα λεφτα).

 

αυτό θα κάνω τελικά. Ανοίγω θέμα για νέα σύνθεση: http://www.thelab.gr/topic/141312-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AEcpuram-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-150%E2%82%AC/

Ευχαριστώ όλους!

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

asrock h81m και asrock h81m-hds.

Στα 55€ και 50€ αντιστοιχα.

http://www.skroutz.gr/s/3777174/Asrock-H81M-HDS.html

http://www.e-shop.gr/asrock-h81m-retail-p-PER.528757

και MSI H81M-P33..http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=37063&cat=3

και οποια αλλη βρεις ξεφυλλιζοντας εδω..

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2389948

Για την msi πχ.. http://forums.anandtech.com/showpost.php?p=37013337&postcount=258

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.