Jump to content


driver!


kalamaria

Recommended Posts

γεια σας παιδια ..εχω εναν παλιο υπολογιστη με αυτην (http://www.motherboards.org/mobot/motherboards_d/MSI/865PE%2BNeo2-P%2B%2528Platinum%2BEd.%2529%2B%2528MS-6728V2Gold%2529/ την  μαδερμπορ αλλα χρειαστηκε να κανω φορματ

χωρις να εχω τους driver και τωρα δειχνη σαν να μην εχει τιποτα ( ουτε καρτα ηχου οθτε ιντερνετ τιποτα )

υπαρχει καποιος που να εχει τους driver η καπου να τους βρω να τους κατεβασω?

και οποα αλλη βοηθεια δεκτη ευχαριστω

 
 

 

Link to comment
Share on other sites

μπηκα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη αυτους του driver που εχει ελυσαν μονο το προβλημα με τον ηχο το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν δεν βλεπει το ιντερνετ

και δεν μπρω να συνδεθω 

Link to comment
Share on other sites

^ Όχι ακριβώς!

Το παλικάρι δεν μας είπε τι επεξεργαστή και κυρίως πόση μνήμη έχει.

Άντε και αν έχει κάποιον Pentium 4 με 2+Ghz κάτι γίνεται. Αν έχει λιγότερη από 1GB RAM τι να τα κάνει τα Windows 7;

Ελάχιστες απαιτήσεις Windows 7 32bit: CPU 1Ghz, RAM 1GB.

Link to comment
Share on other sites

32bit ή 64bit?

αν ειναι 32bit τοτε ακολουθησε το συνδεσμο που εβαλε ο @xdoc κ κανε download εκει που λεει on board lan drivers

το κατεβασα αλλα πως θα το εγκαταστησω ? δεν εχει setup !!(παιδια οι γνωσεις μου δεν ειναι και πολλες )

θα δω και αν δεν βρω ακρη θα βαλω τα 7αρια

 

παντως σας ευχαριστω 

pentium ® 4 CPU 3.00Ghz, RAM2GB  αυτος ειναι!!

 

α...και κατι ακομη ενα συνδεσμο για win7 activator?

Έγινε επεξεργασία από kalamaria
Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα αλλα πως θα το εγκαταστησω ? δεν εχει setup !!(παιδια οι γνωσεις μου δεν ειναι και πολλες )

θα δω και αν δεν βρω ακρη θα βαλω τα 7αρια

 

παντως σας ευχαριστω 

pentium ® 4 CPU 3.00Ghz, RAM2GB  αυτος ειναι!!

 

α...και κατι ακομη ενα συνδεσμο για win7 activator?

δεν εχει καποιο αρχειο που να ειναι σε μορφη .exe?

αν οχι τοτε δε μπορω να βοηθησω... κανε οτι λενε τα παιδια απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να πιάσω XP. Για να δούμε;

Απόσυμπιέσε τον φάκελο που κατέβασες από το link που σου έδωσε ο xdoc (φάκελος Gigabit) σε σημείο που θα μπορείς να τον βρεις.

Πήγαινε από τον πίνακα ελέγχου και βρες την "Διαχείρηση συσκευών". Αν θυμάμαι καλά μπορείς να πάς και με δεξί κλικ στο "Ο υπολογιστής μου"-> Ιδιότητες-> μέσα σε κάποια καρτέλα έχει κουμπί "Διαχείρηση συσκευών".

Στην διαχείρηση συσκευών θα πρέπει να έχει κάποιες "άγνωστες" συσκευές με κίτρινα ερωτηματικά (που δεν έχουν drivers). Αν κάποια λέει κάτι για δίκτυο/LAN κλπ πας σε αυτήν. Πιθανόν να λέει "συσκευή διασύνδεσης PCI". Αν τίποτα από όλα αυτά, πάρε τiς μια-μια με την σειρά.

Δεξί κλικ στην άγνωστη συσκευή -> Ιδιότητες ->καρτέλα "προγράμματα οδήγησης" -> κουμπί "Ενημέρωση προγράμματος οδήγησης".

Στο παράθυρο της διαδικασίας που θα σου βγάλει να επιλέξεις την χειροκίνητη εγκατάσταση (όχι αυτόματη) και σε κάποιο σημείο (πιθανόν με κουμπί "από δισκέτα") θα επιλέξεις τον φάκελο (...Gigabit\PCI\WINXP) που έχεις αποσυμπιέσει. Αν δεν είναι σωστή η συσκευή θα σου βγάλει μήνυμα πως δεν υπάρχουν κατάλληλοι οδηγοί. Αν είναι, θα κάνει κανονικά την εγκατάσταση των οδηγών.

Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι κάπως γενικές οδηγίες μου.

Εφόσον έχεις Pentium 4 3Ghz, 2GB RAM μπορείς να βάλεις Windows 7 αλλά γνώμη μου είναι πως θα πέσουν πιο βαριά στο σύστημά σου από τα XP.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να πιάσω XP. Για να δούμε;

Απόσυμπιέσε τον φάκελο που κατέβασες από το link που σου έδωσε ο xdoc (φάκελος Gigabit) σε σημείο που θα μπορείς να τον βρεις.

Πήγαινε από τον πίνακα ελέγχου και βρες την "Διαχείρηση συσκευών". Αν θυμάμαι καλά μπορείς να πάς και με δεξί κλικ στο "Ο υπολογιστής μου"-> Ιδιότητες-> μέσα σε κάποια καρτέλα έχει κουμπί "Διαχείρηση συσκευών".

Στην διαχείρηση συσκευών θα πρέπει να έχει κάποιες "άγνωστες" συσκευές με κίτρινα ερωτηματικά (που δεν έχουν drivers). Αν κάποια λέει κάτι για δίκτυο/LAN κλπ πας σε αυτήν. Πιθανόν να λέει "συσκευή διασύνδεσης PCI". Αν τίποτα από όλα αυτά, πάρε τiς μια-μια με την σειρά.

Δεξί κλικ στην άγνωστη συσκευή -> Ιδιότητες ->καρτέλα "προγράμματα οδήγησης" -> κουμπί "Ενημέρωση προγράμματος οδήγησης".

Στο παράθυρο της διαδικασίας που θα σου βγάλει να επιλέξεις την χειροκίνητη εγκατάσταση (όχι αυτόματη) και σε κάποιο σημείο (πιθανόν με κουμπί "από δισκέτα") θα επιλέξεις τον φάκελο (...Gigabit\PCI\WINXP) που έχεις αποσυμπιέσει. Αν δεν είναι σωστή η συσκευή θα σου βγάλει μήνυμα πως δεν υπάρχουν κατάλληλοι οδηγοί. Αν είναι, θα κάνει κανονικά την εγκατάσταση των οδηγών.

Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι κάπως γενικές οδηγίες μου.

Εφόσον έχεις Pentium 4 3Ghz, 2GB RAM μπορείς να βάλεις Windows 7 αλλά γνώμη μου είναι πως θα πέσουν πιο βαριά στο σύστημά σου από τα XP.

 

αυτο ηταν οπως το ειπες σε ευχαριστω πολυ :)  :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.