Jump to content



Πιθανο θεμα με φορτιστη λαπτοπ HP


Recommended Posts

  Καλησπερα εχει ενας φιλος ενα λαπτοπ HP G62 το οποιο αρχισε να του παρουσιαζει καποια προβληματα.Συγκεκριμενα μαυριζει η οθονη οποτε θελει,ανεξαρτητως φορτιου ενω αλλες φορες λειτουργει για ωρες αψογα.Αφου ελενξαμε (ram memtest 5 ωρες, σκληρο δισκο Hd sentinel, καρτα γραφικων + επεξεργαστη θεμρμοκρασιες,φορματ κλπ) και τα βρηκαμε ολα αψογα καταληξαμε στο γεγονος οτι πιθανον να φταιει ο φορτιστης ή η μητρικη.Σημειωση:το λαπτοπ δεν εχει μπαταρια, + οτι εμφανιζει ενδειξη απο καποιο προγραμμα της HP να αλλαξουμε φορτιστη λογο χαμηλης ισχυος


     Ας παραβλεψουμε τα προβληματα και ας επικεντρωθουμε στο φορτιστη.Συγκεκριμενα ο φορτιστης αναφερει οτι εχει ταση εξοδου 19V 4,7A.Αγοραζοντας ενα πολυμετρο των 10 ευρω ελενξα την ταση εξοδου του και βρηκα ενδειξη στα 15 V περιπου.Δανειζομαι εναν αλλον αυθεντικο φορτιστη HP με ιδια ακριβως χαρακτηριστικα, απο χαλασμενο hp λαπτοπ και το συνδεω στο λαπτοπ.ΤΑ προβληματα παραμενουν.


Ξαναμετραω την ταση του νεου φορτιστη και βρισκω ταση 16V.Οποτε σε αυτο το σημειο υπαρχουν 2 εκδοχες:


1)το πολυμετρο μου ειναι για τον π..τσο 


2)βρισκομαι με 2 προβληματικους φορτιστες στα χερια μου


 


Συνεπως για να αποκλεισω το πρωτο ενδεχομενο αρχιζω να μετραω οτι συσκευη στο σπιτι μου εχει φορτιστη-μετασχηματιστη,απο ρουτερ  και ηχεια μεχρι λαπτοπ.Ολες οι μετρησεις βγηκαν σωστες με βαση τα χαρακτηριστικα τους.


 


Αρα παμε στο δευτερο ενδεχομενο,υπαρχει περιπτωση καποιος φορτιστης λαπτοπ να αυξομειωνει την ταση εξοδου του αναλογα με τις απαιτησεις της συσκευης ή ειμαι τοσο ατυχος που βρεθηκα με 2 προβληματικους φορτιστες.


 


Αν δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω τοτε μαλλον μιλαμε λογικα για μητρικη,και επειδη δεν παιζει φραγκο το ξεχναμε.Τελος να αναφερω οτι σιγουρα δεν οφειλεται στον Inverter της οθονης, το προβλημα που παρουσιαζει.


 


Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία από Chris92
Link to comment
Share on other sites

Ο inverter δεν φταιει διοτι  εχω φωτισει την οθονη με φλας και με λαμπα,οσο ειναι μαυρη και δεν αχνοφαινεται τπτ.Οταν η οθονη μαυριζει ,κλεινω τον υπολογιστη απο το κουμπι και τον ξανανοιγω.Επισης μερικες φορες πεταει μπλε οθονη και μαυριζει,και αλλες μαυριζει και συνεχιζει να λειτουργει ο υπολογιστης(πχ εχει τυχει να σβησει η οθονη και να ακουγεται ενα τραγουδι απο το ραδιοφωνο στο ιντερνετ).Ξερω οτι τα παραπανω πιθανον να οφειλονται σε δυσλειτουργια της καρτας γραφικων ,εστω ομως οτι ο υπολογιστης ειναι κομπλε,και δεν εχει κανενα προβλημα, η συμπεριφορα του φορτιστη δικαιολογειται?

Δηλαδη μπορει ο φορτιστης λογο του οτι ειναι smart (hp smart charger) να αυξομειωνει voltage/ampere αρα συνεπακολουθως και τα watt αναλογα με την καταναλωση?Διοτι αν συμβαινει κατι τετοιο τοτε αυτοματως ο φορτιστης ειναι πληρως λειτουργικος και ξαναστρεφω την προσοχη μου προς το λαπτοπ

Έγινε επεξεργασία από Chris92
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εκανα δοκιμη και στο δικο μου λαπτοπ, acer 5742zg ο φορτιστης εδινε 18,8V με ονομαστικη τιμη τα 19V οποτε για αυτο ελπιζω να ειναι ο φορτιστης.Για την ιστορια η καρτα γραφικων ειναι η ati 5470 και παντα δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασιες το λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Θέμα καρτας γραφικών η γνώμη μου!
Και προσοχή με τα V & Am  γιατι έχω κάψει οθόνη έτσι 
Βλέπεις δεν παρατήρησα τα input & output  σαν Rookie τότε !!

Έγινε επεξεργασία από Jayk1993
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.