Jump to content



Αγορά νέας κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με την Vapor-x 5870 (1GB) που έχω και με έχει καλύψει πλήρως, αποφάσισα ότι είναι καιρός για αναβάθμιση (συν του ότι θα την αφήσω στον ξάδερφο μου).

 

Απ' ότι έχω καταλάβει το τουμπανάκι VFM αυτή την εποχή είναι η 970 της nVidia, για την οποία όμως πρόσφατα μαθεύτηκε ότι δεν έχει καθαρά 4GB VRAM αλλά 3,5GB.

 

Από την άλλη κυκλοφόρησε πρόσφατα και το μικρό αδερφάκι της η 960 που επίσης είναι τουμπανάκι.

 

Οπότε έχουμε:

  1. 970 με 4GB VRAM και τιμές από 340€ έως 410€
  2. 960 με 2GB VRAM και τιμές από 235€ έως 295€
  3. Αντίστοιχες AMD (ποιες; )

Ως τώρα είχα κυρίως ATi (AMD) κάρτες στην κατοχή μου αφού ήταν πιο VFM από τον ανταγωνισμό. Βλέπω όμως ότι πλέον η nVIDIA ακολουθεί καλύτερη τιμολογιακή και έχει αρκετές VFM κάρτες.

 

Ως τώρα παίζω σε μέγιστη ανάλυση 1680x1050 και γιαυτό η 5870 άντεξε μια χαρά. Το σύστημα που έχω είναι αυτό της υπογραφής μου και σίγουρα θα φάει μια αναβάθμιση στο (όχι σύντομο) μέλλον. Θέλω όμως μια κάρτα που θα μπορούσε να μου κρατήσει για τουλάχιστον τα χρόνια της εγγύησης της (3 περίπου) πριν "αναγκαστώ" να την αλλάξω.

 

Σκοπεύω σε 3-4 μήνες να αγοράσω νέα οθόνη, πιθανότατα 1080p (ίσως 1440p) το οποίο μάλλον κόβει ως υποψήφια την 960; Πόσο αρνητικό είναι τα λειψά 500MB της 970;

 

Για διαφωτίστε με γιατί απέχω από την αγορά των GPUs τα τελευταία χρόνια... :p

Link to comment
Share on other sites

Η AMD ανακοίνωσε πτώση τιμής στις 290χ στα 299dollars και μάλλον θα ακολουθήσουν και οι 290.

Ίσως να αξίζει να περιμένεις λίγο να δεις τι θα παίξει.

Η 970 πάντως εξακολουθεί να είναι μια πολύ καλή κάρτα.

Τώρα με τις ελληνικές τιμές ούτε για πλάκα δεν θα κοιτούσα 960.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω επίσης ότι ένας ακόμα λόγος που θα άλλαζα "στρατόπεδο" είναι γιατί θέλω επιτέλους να δω nVIDIA PhysX αλλά βρίσκω επίσης ενδιαφέρον και το DSR (Dynamic Super Resolution).

 

Αν όχι ελληνικές τιμές από που αλλού κοιτάμε ώστε να νιώθουμε όμως ασφαλείς όσον αφορά την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με την Vapor-x 5870 (1GB) που έχω και με έχει καλύψει πλήρως, αποφάσισα ότι είναι καιρός για αναβάθμιση (συν του ότι θα την αφήσω στον ξάδερφο μου).

 

Απ' ότι έχω καταλάβει το τουμπανάκι VFM αυτή την εποχή είναι η 970 της nVidia, για την οποία όμως πρόσφατα μαθεύτηκε ότι δεν έχει καθαρά 4GB VRAM αλλά 3,5GB.

 

Από την άλλη κυκλοφόρησε πρόσφατα και το μικρό αδερφάκι της η 960 που επίσης είναι τουμπανάκι.

 

Οπότε έχουμε:

  1. 970 με 3.5GB + 0.5GB VRAM και τιμές από 340€ έως 410€
  2. 960 με 2GB VRAM και τιμές από 235€ έως 295€
  3. Αντίστοιχες AMD (ποιες; )

Ως τώρα είχα κυρίως ATi (AMD) κάρτες στην κατοχή μου αφού ήταν πιο VFM από τον ανταγωνισμό. Βλέπω όμως ότι πλέον η nVIDIA ακολουθεί καλύτερη τιμολογιακή και έχει αρκετές VFM κάρτες.

 

Ως τώρα παίζω σε μέγιστη ανάλυση 1680x1050 και γιαυτό η 5870 άντεξε μια χαρά. Το σύστημα που έχω είναι αυτό της υπογραφής μου και σίγουρα θα φάει μια αναβάθμιση στο (όχι σύντομο) μέλλον. Θέλω όμως μια κάρτα που θα μπορούσε να μου κρατήσει για τουλάχιστον τα χρόνια της εγγύησης της (3 περίπου) πριν "αναγκαστώ" να την αλλάξω.

 

Σκοπεύω σε 3-4 μήνες να αγοράσω νέα οθόνη, πιθανότατα 1080p (ίσως 1440p) το οποίο μάλλον κόβει ως υποψήφια την 960; Πόσο αρνητικό είναι τα λειψά 500MB της 970;

 

Για διαφωτίστε με γιατί απέχω από την αγορά των GPUs τα τελευταία χρόνια... :p

 

 

Σου διορθωσα το post τυπε,Ειχες λαθος τα specs. :p

 

Μην μασας για τα 500mb .H καρτα παιζει τα παντα σε ultra details στα 1080p.

 

Αν αγοραζα τωρα παλι την ιδια θα αγοραζα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άν πάς σε 1440p και σε ενδιαφέρουν πάλι για 4 χρόνια η 290Χ είναι αυτό που θες, αν τέλικα παίξει κόντα στα 300Ε θα είναι καλύτερη επιλογή, το physx που αναφέρεις σχεδόν δεν υπάρχει πλεόν σε δυνατά games άντε κάνα batman. Aν τώρα πας σε 1080p μια χαρά θα είναι και η 970 αλλά περιμένω απο την nvidia να την τιμολογήσει εκεί που πρέπει max 300E η τιμής της .

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι ελληνικές τιμές από που αλλού κοιτάμε ώστε να νιώθουμε όμως ασφαλείς όσον αφορά την εγγύηση;

 

 

-Για τιμές από εξωτερικό κοιτάς  εδώ (computeruniverse, hardwareversand, 12€ μετ. / mindfactory 30€μετ. / altarnate μετ->?) για εγγυήσεις για να στείλεις και να σου έρθει θα πάρει χρόνο το λιγότερο μήνα. Για τις τιμές λόγω $ θεωρώ δεν αξίζει η αγορά, θα γλιτώσεις 10-20€.

-Άλλη επιλογή είναι από evga παραγγελία την βάζεις Τετάρτη-Πέμπτη και έχεις παραλάβει σε μια βδομάδα, μετ. 12€. Και εδώ πάλι το κόστος που γλυτώνεις είναι περίπου 20€.

 

Η gtx960 είναι ιδανική για 1080p (σε επίπεδα κοντά σε μια gtx770) αλλά για παραπάνω ανάλυση όπως λένε δεν κάνει.

Για την gtx970 θα συμφωνήσω με τον SkaL- σχετικά με την τιμολόγηση της (για μένα max είναι 330€)

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=973916f3-b7ea-44fb-a57a-13e36f34c032 338€

 

Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για αγορά κάρτας (ανάμεσα σε 960 και 970), μέχρι στιγμή είμαι εδώ  στα 242€ τιμή στα επίπεδα της 760. 

Στην 970 το σκέφτομαι να δώσω τόσα χρήματα.

Έχω το dead light και περιμένει την κάρτα να έρθει   :jester:

 

Από amd στα 305€ υπάρχει r9 290

 

edit 

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-960,4038-4.html

 

http://www.vmodtech.com/th/article/gigabyte-geforce-gtx-960-g1-gaming-and-gtx-960-wf2-first-launch/page/6

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0dB semi-passive fans έχει εφαρμοστεί και στην 960 msi/asus/evga/palit/gigabyte..

 

Αν θα δώσεις χρήματα τότε 970 msi,asus,evga acx2 (0db) και gigabyte (με τους ανεμιστήρες να δουλεύουν)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ησυχία και 1080p δε νομίζω οτι αξίζει να σκάσεις παραπάνω λεφτά. Τα μοντέλα βγαίνουν συνεχώς και οι τιμές πέφτουν. Κράτα τα ρέστα για την αναβάθμιση του χρόνου πάλι. :)
 

http://www.skroutz.gr/s/4023699/Gigabyte-Radeon-R9-270X-2GB-WindForce-3X-OC.html

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που παιρνεις τωρα καρτα εγω λεω να πας στο καινουριο. Δηλαδη 970. Εγω εχω την gigabyte g1 που δεν εχει 0db fan και παρολο που την εχω μεσα σ ενα cm hafx που εχει ενα σωρο τρυπες μπορω να πω οτι δεν την ακουω ιδιαιτερα. Ειμαι πολυ ευδαριστημενος με το θεμα θορυβου και ακομα περισσοτερο με τις θερμοκρασιες.

Στα 1080p η καρτα σαρωνει και ας δουλευει τη μνημη οπως τη δουλευει. Δεν υπαρχει τιτλος που να τη ζοριζει οσο λαι αν μαξαρεις τα γραφικα. Για 1440p δεν εχω προσωπικη εμπειρια, μονο οτι λενε τα benches...

Ειπες οτι θες να δεις το Dsr. Αν το δεις θα μεινεις, μονο αυτο σου λεω! Αλλα για να δεις ποσο μπομπα ειναι σου συνιστω να παιξεις πρωτα σε κανονικη αναλυση 1080p και μστα να το ενεργοποιησεις για να δεις τη διαφορα.

Τιμολογιακα τωρα. Για μενα δεν υπαρχει η θεωρια "τοσο που εχει ειναι ακριβη, κανονικα θα επρεπε να εχει τοσο". Κοστιζει οσο κοστιζει και τελος. Τι να κανουμε τωρα; Τοσο την τιμολογει αυτος που την πουλαει. Αν εισαι διατεθιμενος να τα δωσεις καλως. Αλλιως υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα αλλα για την 970 δεν αξιζει μιας και οσες εχω δει παιζουν κανα εικοσαρικο πιο φτηνα απο οτι εχει καινουρια.

960 δεν..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδώ κάποιες, είναι επιστροφές ή refurbrished αν σ'ενδιαφέρει.

http://www.computeruniverse.net/goto/tag/Komp_SoP/pc-komponenten-outlet-grafikkarten-pci-express.asp?props_groupfilter=30001069

 

 

Καλή περίπτωση δείχνει η gigabyte 970 323€ + 12€ μεταφορικά 

Refurbished equipment checked and cleaned, in original packaging, new condition, the accessories are complete,

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Refurbished ή μεταχειρισμένες δεν παίρνω. Έχω ένα κόλλημα με το καινούριο :p

 

η πρόταση του @greekfragma με σκάλωσε λίγο γιατί μιλάμε για τα μισά λεφτά μιας 970. Το θέμα είναι ότι αν αγοράσω οθόνη σε 3-4 μήνες τότε θα πρέπει να αποκλείσω τις 1440p.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα και γω από 20άρα 1680x1050 μετά από αρκετά χρόνια και πήγα σε 24άρα 1920x1080. Στην αρχή σκεφτόμουνα και γω το 1440p αλλά είδα οτι και το σύστημα θα χρειαζόταν συχνότερα αναβάθμιση αλλά και η διαφορές τελικά 24αρα με 27αρα δεν ήταν τεράστιες. Αν μιλάμε για γραφείο που κάθεσαι αρκετά κοντά (κάτω από 60εκ απόσταση) μια 24άρα FullHD είναι ακριβώς ότι κολλάει.

Ακόμα και μετά από 2μήνες αλλαγής σε 24άρα που πλέον συνήθισα, δε νομίζω οτι θα χρειαζόμουν να ανέβω σε 27άρα ή 29άρα και 1440p.

Καλά δε συζητώ το οικονομικό θέμα και σε κάρτα γραφικών και σε οθόνη που δεν είναι αμελητέα τα χρήματα. Μαζί αγγίζουν τα έξτρα 350ευρώ που θα μπορούσε να είναι τα χρήματα μετάβασης από DDR3 σε DDR4 όταν γίνουν mainstream.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Refurbished ή μεταχειρισμένες δεν παίρνω. Έχω ένα κόλλημα με το καινούριο :p

 

η πρόταση του @greekfragma με σκάλωσε λίγο γιατί μιλάμε για τα μισά λεφτά μιας 970. Το θέμα είναι ότι αν αγοράσω οθόνη σε 3-4 μήνες τότε θα πρέπει να αποκλείσω τις 1440p.

 

Η 970 είναι πάνω από δύο φορές ταχύτερη από μια 7870 και εντελώς αθόρυβη με oc αν ανέχεσαι 75-80 C θερμοκρασία.

Θεωρείται κάρτα μεσαίας κατηγορίας για τα δεδομένα της νέας χρονιάς και θα είναι θαύμα αν κρατάς τα 60 καρέ με full ρυθμίσεις σε 1080p σε όλα τα νέα games. Ήδη από το Dying Light φαίνονται κάποιες αδυναμίες.  Για 1440 μην το σκέφτεσαι καν. Dual gpu μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Δεν πιστεύω με τπτ οτι η 970 και η 290Χ είναι κάρτες μεσαίας κατηγορίας, με κόστος 380++ ευρώ! 

 

Δηλαδή η 770-760 η 280-280Χ-270, τι είναι, entry level 1080p? Αν έχουμε εμονές με το να ενεργοποιούμε εως και το τελευταίο setting που "βελτιώνει" τα γραφικά του εκάστοτε τίτλου, τότε δεν μας φταίνε οι εταιρίες που χρεώνουν ότι ναναι για hardware και επιτηδευμένα κακογραμμένο software.

 

Μια 970 είναι κατ εμε, μια λύση future proof για 1080p και με λίγους συμβιβασμούς για 1440p. Αν η 290Χ δεν ήθελε 300W και είχε DX12, τότε θα την πρότεινα σαν ακόμη καλύτερη λύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

270/270X στα 170€, 280 στα 200, 290 στα 250-300€, 290Χ ή 970 αν πας παραπάνω. Αν πάντως η 5870 σε έχει καλύψει σήμερα όπως λες πλήρως, μια 270 σου αρκεί και με το παραπάνω όπως μπορείς να δεις και εδώ

 

HD5870 vs 270X

Link to comment
Share on other sites

@yanni, με έχει καλύψει πλήρως γιατί παίζω σε 1680x1050 και σπάνια θα βάλω κάτι στα Ultra.

 

Το επόμενο παιχνίδι που θέλω να τρέχω απροβλημάτιστα είναι το GTA V που έχει recommended GTX 660 / Radeon 7870.

 

Με τον επεξεργαστή που έχω τώρα, θα έχω κάποιου είδους bottleneck με μία 970;

 

Με προβληματίζει πάντως το ότι η nVIDIA μπορεί να αποφασίσει να βγάλει μία άλλη έκδοση της 970 που δεν θα έχει το θέμα με τη VRAM και να ξενερώσω που θα έχω πάρει κάτι καινούριο και θα είναι ήδη "παλιό". Επίσης οι επόμενες της AMD πότε περίπου βγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.