Jump to content


Αγορά Laptop ως 400Ε +/-


Recommended Posts

Λοιπόν φίλος θέλει να προβεί σε αγορά laptop κάπου στα 400Ε βασικά και λιγότερα να είναι δεν τον χαλάει καθόλου.

Το μόνο που μου ανέφερε δεν θέλει να κολλάει όταν έχει πολλά ανοιχτά παράθυρα :p , μιλάμε για browser και μόνο....

Χρήση του facebook, youtube, και καμία ταινία με hdmi στην tv.

 

*Θεωρώ πως και με λιγότερα χρήματα γίνετε δουλειά....

 

παρακάτω κάποια που έχω κοιτάξει και περιμένω προτάσεις σας.

 

HP 15.6'' 250 G3 Intel Core i3 4005U 1.7GHz 500GB 4GB

ACER ASPIRE ES1-512-C0YB 15.6'' INTEL QUAD CORE N2930 4GB 500GB WINDOWS 8.1

Laptop HP 250 N3530 (J0Y28EA) - 15.6" Μαύρο
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φοβάμαι λίγο τα Lenovo και γενικά τους Amd στα Laptop λόγο θερμοκρασιών.... 

Αν και φαίνεται τουμπανακι για τα χρήματα του...

Link to comment
Share on other sites

"θέλει να προβεί σε αγορά laptop κάπου στα 400Ε"

Δεν μας είπες για καινούργιο ή μεταχειρισμένο.... Το λέω αυτό διότι υπάρχουν αξιόλογα και επώνυμα, σε άριστη κατάσταση / μεταχειρισμένα με i5 &  i7 quad, 128ssd, 4-8gb ram καί κάρτες γραφικών (onboard + Nvidia)...

Άν και για i7 quad πάει κοντά στο 500άρικο...

Το καινούργιο πάντα όμως προσφέρει την εργοστασιακή εγγύηση... αχρείαστη να είναι...

"Food for thought"

 

υ.γ. γιά να μην "κολλάει όταν έχει πολλά ανοιχτά παράθυρα" υποχρεωτικά τα 4gb RAM (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ), και 24άρα γραμμή ιντερνετ σημαντικό επίσης.

 

προσωπική εμπειρία με i5 2520M, 4gb RAM, SSD 128gb sata III και 24άρα ιντερνετ (λέει ο προμηθευτής): ανοίγω με τον γούγλη 16 παράθυρα (βαριά και μή) σε 5-6 δευτερόλεπτα... Έβαλα 16gb RAM και δεν είδα τεράστιες διαφορές στα "ανοίγματα" παραθύρων.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

"θέλει να προβεί σε αγορά laptop κάπου στα 400Ε"

Δεν μας είπες για καινούργιο ή μεταχειρισμένο.... Το λέω αυτό διότι υπάρχουν αξιόλογα και επώνυμα, σε άριστη κατάσταση / μεταχειρισμένα με i5 &  i7 quad, 128ssd, 4-8gb ram καί κάρτες γραφικών (onboard + Nvidia)...

Άν και για i7 quad πάει κοντά στο 500άρικο...

Το καινούργιο πάντα όμως προσφέρει την εργοστασιακή εγγύηση... αχρείαστη να είναι...

"Food for thought"

Για καινούργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να το κάνω απλό γιατί μπαίνουμε σε άχρηστες λεπτομέρειες (όταν μιλάμε για ταχύτητές δικτύου).... :p

Και να πω γιατί το λέω μιας και υπάρχουν παρεξηγήσεις, Θέλω να επικεντρωθούμε σε θέμα hardware δεν έχει σκοπό να μετακομίσει στο εξωτερικό για καλύτερο ίντερνετ..

 

 

value for money laptop +/- 400E για browsing!!!

;)

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

Σε εκεινα τα λεφτα ολα κακα ειναι οτι και να παρει.

 

Οχι το ενα θα εχει ι3 αλλα 4GB RAM οχι το αλλο θα εχει AMD και θα εχει 8GB RAM η κανα pentium κτλ.

 

Αν ειναι μονο για browsing ι3+4GB RAM μια χαρα, κοτσαρε και εναν SSD με τα λεφτα που μενουν, βαλε λιγα ακομα και πεταει το λαπτοπακι για daily πραγματα.

 

το HP απο visionstudio που εχεις μια χαρα ειναι, κρατας και 30ε, δωσε μερικα ακομα, παρε εναν 120αρι να πεταει το μηχανημα ξερω γω πουλα τον 500αρι που εχει μεσα για την τιμη του σε καποιο για αποθηκη να καλυφτει το κοστος.. αλλιως "και με πολλα παραθυρα" θα κολλαει ετσι και αλλιως γιατι 5400rpm θα σερνεται/καταληξει να σερνεται μετα απο λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

 

ψηφίζω και γω το Lenovo.

Αν θες να δώσεις ένα 50ρίκο παραπάνω η καλύτερη λύση είναι αυτή.

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ASUS-F554LD-XX823H-I3-4030U-8GB-1TB--%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-1GB---%2890NB0628-M12880%29,99452,480508,1893890.html?langId=-18

Δεν ζεσταίνονται τρελα οι AMD.

Το Asus είναι και δικια μου επιλογή το χει γνωστός μου και παίζει lol ανετότατα.

Για το φίλο σου το Asus είναι υπέρ αρκετό.

Ότι και να κανεις φύγε από Acer, έχω acer και έχω βάλει τα κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

...όλα ωραία όλα καλά μέχρι στιγμής,

ας κάνουμε λοιπόν ένα τεστ (if you like):

στα Windows 7άρια, ανοίξτε από τα gadgets το "cpu meter" στη επιφάνεια εργασίας -

μετά ανοίξτε τις προεπιλεγμένες καρτέλες του browser σας καί δείτε ακριβώς εκείνη τη στιγμή (που ανοίγουν οι καρτέλες όλες μαζί) που πάει η βελόνα του CPU και που πάει η βελόνα της RAM...  "ποιός τραβάει το ζόρι"?

Στο δικό μου set upπου ανέφερα πιό πάνω ο i5 τερματίζει...

Μήπως, ρωτώ μήπως αξίζει να επενδύσει ο φίλος σου περοσσότερο τα χρήματά του σε επεξεργαστή αντί για RAM και ισχυρές κάρτες γραφικών..?

Ποιά η γνώμη των "ξεφτεριών" μας? 

Link to comment
Share on other sites

...όλα ωραία όλα καλά μέχρι στιγμής,

ας κάνουμε λοιπόν ένα τεστ (if you like):

στα Windows 7άρια, ανοίξτε από τα gadgets το "cpu meter" στη επιφάνεια εργασίας -

μετά ανοίξτε τις προεπιλεγμένες καρτέλες του browser σας καί δείτε ακριβώς εκείνη τη στιγμή (που ανοίγουν οι καρτέλες όλες μαζί) που πάει η βελόνα του CPU και που πάει η βελόνα της RAM...  "ποιός τραβάει το ζόρι"?

Στο δικό μου set upπου ανέφερα πιό πάνω ο i5 τερματίζει...

Μήπως, ρωτώ μήπως αξίζει να επενδύσει ο φίλος σου περοσσότερο τα χρήματά του σε επεξεργαστή αντί για RAM και ισχυρές κάρτες γραφικών..?

Ποιά η γνώμη των "ξεφτεριών" μας? 

laptop με i5 λιγότερο από 550-600 ευρώ δεν βρίσκει. Οποτε αν μπει στη διαδικασία να δώσει 600 plus ευρώ γιατί να μη πάρει i7;

Και πάει λέγοντας.

 

Edit: Επίσης σε συγκριτικά test i3 1.9 (που προτείνω) vs i5 1.7 που προτείνεις είναι 6.4 vs 6.7 (http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-3317U-vs-Intel-Core-i3-3227U)

Εγώ προσωπικά για αυτή τη μικρή διαφορά δεν δίνω 100 ευρώ παραπάνω.

Επίσης με ότι κινείται στο skroutzomagazo με i5 τιμή 450-500 δεν έχει καν κάρτα γραφικών, επίσης η μνήμη είναι πολύ κατώτερη του.

Θέλει να κάνει σερφ άντε και να παίξει farm vile στο FB.

Πιστεύω πως με τη κάρτα γραφικών extra σε αυτό που του προτείνω και σε 8GB που έχει η επιλογή μου απέναντι στις 4GB που έχει το skroutzomagazo πάλι δεν νομίζω πως αξίζει να πάει σε i5 και να μην έχει όλα τα υπόλοιπα.

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

http://ark.intel.com/compare/72057,65707

 

Καί ναί έχεις δίκιο (όσο αφορά τα συγκριτικά test ), αλλά ο i5 έχει καί turbo mode σε άλλη "τελική" ταχύτητα...

Μπορεί δε, να μην αξίζει τα +100 ευρώ που αναφέρεις

 

υ.γ. υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας βάλει σε μία ιεραρχική δομή, προτεραιότητα καί λογική τι συμβάλλει τα μέγιστα στο internet browsing , εκτός από το αυτονόητο δλδ.internet speed connection..?

 

1_CPU

2_RAM

3_SSD / HDD

4_vga

etc.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

http://ark.intel.com/compare/72057,65707

 

Καί ναί έχεις δίκιο (όσο αφορά τα συγκριτικά test ), αλλά ο i5 έχει καί turbo mode σε άλλη "τελική" ταχύτητα...

Μπορεί δε, να μην αξίζει τα +100 ευρώ που αναφέρεις

 

υ.γ. υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας βάλει σε μία ιεραρχική δομή, προτεραιότητα καί λογική τι συμβάλλει τα μέγιστα στο internet browsing , εκτός από το αυτονόητο δλδ.internet speed connection..?

 

1_CPU

2_RAM

3_SSD / HDD

4_vga

etc.

Και ο i3 εχει turbo boost.

 

Οι overclockers, το απενεργοποιούν...

 

Και σιγά το turbo boost να ήταν turbo boost 2.0 vs turbο boost 1.0 να συμφωνούσα.

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

ο ι5 εχει turbo boost ..ο ι3 δεν εχει ..και ειναι η μονη διαφορα τους (περα απο τα οποια ρολογια στον εκαστοτε επεξεργαστη.) 

Σε λαπτοπ που αναφερομαστε ειναι ολοι διπυρηνοι με HT.

 

 

Aν συνεχιζει να το διαβαζει ο ΤΣ ..ενας i3 4ης η 5ης γενιας ειναι μια χαρα . Ο ι5 δε θα του προσφερει κατι σε αυτα που ζηταει..

(οπου χρειαστει επεξεργαστικη ισχυς για ωρα -transcoding/rendering/gaming της προκοπης- τα παραπανω ρολογια ειναι καλοδεχουμενα)

 

Το ενα 4αρι GB μνημης εχει καπου στα 35€,, αν θελησει να προσθεσει...αν και προτιμοτερο ειναι να βαλει καποιον ssd.

 

Καπου στα 460 νομιζω ειχα πετυχει λαπτοπ dell με ι3 5005U που εχει για ondie την Hd5500 και ειναι κατι λιγοτερο απο nvidia 820m ..

(δεν θυμαμαι αν ειχε os..)

Βεβαια και το πρωτο που ανεφερε το HP μια χαρα ειναι ..ενω στα 500-παρα ειναι ψιλο-debate-able αν πρεπει να μπει i5 4ης γενιας η ι3 5ης. 

(στα 530€ βεβαια παιζει ι5-5200U αλλα οκ).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ο ι5 εχει turbo boost ..ο ι3 δεν εχει ..και ειναι η μονη διαφορα τους (περα απο τα οποια ρολογια στον εκαστοτε επεξεργαστη.) 

Σε λαπτοπ που αναφερομαστε ειναι ολοι διπυρηνοι με HT.

Και γω επιμένω πως έχει turbo boost ο i3...

 

Η για να είμαι ειλικρινείς για να τρέξει χρειάζεται overclock και μητρική για i5.

 

Και ναι σε απλά run δεν έχει turbo boost... Αλλά!!

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

trollareis η απλα επιμενεις σε κατι που δεν ξερεις?

Όχι, απλά επιμένω σε κάτι που επιβεβαιώνουν οι developers της intel.

 

Δεν υπάρχει λόγος όμως να χαλάμε το θέμα του παιδιού. Θα συμφωνήσω απλά ότι δεν έχει turbo boost ο i3.

 

Edit: Απλά για να μη λες πως το παίζω τρελίτσα τα multirama επιβεβαιώνουν αυτό που λέω (θυμόμουν ότι κάπου το είχα διαβάσει πρόσφατα) http://www.multirama.gr/prod/anabathmisi/epeksergastes/epeksergastis-intel-core-i3-3250-1155350-ghz3mb-cache/prod6070093pp/

 

"Με την εξελιγμένη έξυπνη τεχνολογία Intel Turbo Boost, ο επεξεργαστής ανεβάζει σημαντικά την ταχύτητά του όταν η εφαρμογή που τρέχετε το απαιτεί."

 

Το θέμα είναι, ή εγώ έπεσα θύμα εξαπάτησης από τα multirama και στηρίζω την άποψη μου ή κάπου δεν μπορούμε να βρούμε τη χρυσή τομή.

 

Υ.Γ. Και συμφωνώ πως όντως δεν έχει turbo boost (δεν είπα κάτι, διαφορετικό, ούτε προσπάθησα να το παίξω πονηρός σε κάτι που είναι αφύσικο, απλά επιχειρηματολογώ με ότι έχω διαβάσει, χωρίς να προσπαθώ να πείσω κάποιον ή να δώσω μια ράδιο αρβύλα), έχω διαβάσει όμως πως με τον συνδυασμό που προανέφερα υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ψάχνω να βρω την πυγή που το διάβασα, θα επανέλθω.

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

"To θυμα εξαπατησης" παιζει στη περιπτωση, αν και ειναι κομματακι βαρυ.
 
Κανεις δε τα διαβαζει αυτα, ουτε καν οι ιδιοι που κανουν τα copy paste στον εκαστοτε επεξεργαστη.(υποθετω αυτο εγινε ..αν και τους εχουν ικανους να γραφουν βλακειες να "γεμιζουν" σελιδες.)

 

 
Αν και μιλαμε για λαπτοπ..δεν υπαρχει i3 που να εχει turbo boost...εντελως κατηγορηματικα...απο τοτε που πρωτοβγηκε στην αγορα i3.
 
Speedstep εχουν ολοι οι επεξεργαστες..και ειναι αλλο θεμα απλα το γραφω για να μη μπερδευομαστε.
 
 
 
Οι developers της intel θα το ειχαν γραψει στα χαρακτηριστικα εδω http://ark.intel.com/products/74744/Intel-Core-i3-3250-Processor-3M-Cache-3_50-GHz
(κατω που λεει "Advanced Technologies"
Intel® Turbo Boost Technology ‡ No


Oμοιως μπορεις να το διαπιστωσεις σε οποιονδηποτε i3 ειτε mobile (μη ξεχναμε οτι μιλαμε για λαπτοπ) ειτε desktop αν σου εχει καρφωθει η ιδεα.

http://ark.intel.com/#@Processors

 

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"To θυμα εξαπατησης" παιζει στη περιπτωση, αν και ειναι κομματακι βαρυ.

 

Κανεις δε τα διαβαζει αυτα, ουτε καν οι ιδιοι που κανουν τα copy paste στον εκαστοτε επεξεργαστη.(υποθετω αυτο εγινε ..αν και τους εχουν ικανους να γραφουν βλακειες να "γεμιζουν" σελιδες.)

 

 

Αν και μιλαμε για λαπτοπ..δεν υπαρχει i3 που να εχει turbo boost...εντελως κατηγορηματικα...απο τοτε που πρωτοβγηκε στην αγορα i3.

 

Speedstep εχουν ολοι οι επεξεργαστες..και ειναι αλλο θεμα απλα το γραφω για να μη μπερδευομαστε.

 

 

 

Οι developers της intel θα το ειχαν γραψει στα χαρακτηριστικα εδω http://ark.intel.com/products/74744/Intel-Core-i3-3250-Processor-3M-Cache-3_50-GHz

(κατω που λεει "Advanced Technologies"

Intel® Turbo Boost Technology ‡ No

Oμοιως μπορεις να το διαπιστωσεις σε οποιονδηποτε i3 ειτε mobile (μη ξεχναμε οτι μιλαμε για λαπτοπ) ειτε desktop αν σου εχει καρφωθει η ιδεα.

http://ark.intel.com/#@Processors

 

Ναι ξέρω να διαβάζω τα χαρακτηριστικά του καθενός hardware, σου λέω όμως τη έχει παιχτεί, συμφωνώ στο να είσαι κατηγορηματικός, και επιβεβαιώνω ότι λες, ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, το ξέρω στο λέω στις 3 απαντήσεις, σου λέω όμως και μια εκδοχή που παίζει στα διάφορα ξένα forum, και έχουν βρει ας το πούμε σαν κόλπο με overclock, δηλαδή  ένα script που τρέχει να κάνει overclock όποτε χρειάζεται. Κάτι σαν πεταλούδα, ανοίγει κλείνει, θα το βρω και θα επανέλθω.

 

Και ναι κάτι σαν speedstep.

 

Τώρα αν θες, αφαιρούμε την πρώτη απάντηση μου που λέω πως έχει, επηρεασμένος απ’ όσα έχω διαβάσει είπα πως έχει.

 

Αλλά για να καταλήξουμε και να μη spamaroume, τι προτείνεις σαν "ξεφτέρι" στη περίπτωση του θεματοδετη;

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

Νοιώθω πως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα...  :p

Να του πω για το παρακάτω?? Το βλέπω ιδανικό για τα χρήματα του, απλά όπως προανέφερα έχω άσχημες εμπειρίες από θερμοκρασίες AMD....

 

LENOVO G50-45 A8-6410/8GB/1TB/ Κάρτα Γραφικών 2GB - (80E300MKGM)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.