Jump to content



Ποντίκι για fps gaming


Recommended Posts

Σκέφτομαι την αγορά ενός optical ποντικιού για fps gaming αφού το SteelSeries CallOfDuty Black ops 2 μετά από πέσιμο μας άφησε χρόνους.Δεδομένης της αφραγκίας που επικρατεί μετά την αγορά μόνιτορ,το budget μου είναι αυστηρά περιορισμένο στα 20 ως ΤΟ ΠΟΛΥ 25 ευρώ.Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το Sharkoon Shark Zone M20 στα 20 περίπου ευρώ .Από ότι είδα είναι ένα νέο ποντίκι και έχει πολύ καλές κριτικές εδώ και εδώ .Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (omron switches,ρύθμιση βάρους καλός optical αισθητήρας κλπ) .Αν μη τι άλλο πολύ τίμια αγορά για τα χρήματά του.Τι γνώμες υπάρχουν και ποιες άλλες εναλλακτικές λύσεις στα ίδια χρήματα έχω;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει συγκεκριμένα τελευταία, γιατί με το Naos, έχω βρει την υγειά μου. Αλλά πρόσφατα διάβαζα για αυτό:

http://www.tesorotec.com/gungnir-black/

 

Δεν ξέρω αν έχει ήδη κυκλοφορήσει και που θα το βρείς, αλλά έχει όλα όσα ζητάς (optical, tactile omron, 3500DPI, 1ms, ~25€)

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν μπορείς μην πας σε κάτι κατώτερο του CM alcor.

Το ALCOR βγαίνει στα 40+ (με τα μεταφορικά) και δεν μπορώ να τα διαθέσω τώρα.

 

Δεν το έχω ψάξει συγκεκριμένα τελευταία, γιατί με το Naos, έχω βρει την υγειά μου. Αλλά πρόσφατα διάβαζα για αυτό:

http://www.tesorotec.com/gungnir-black/

 

Δεν ξέρω αν έχει ήδη κυκλοφορήσει και που θα το βρείς, αλλά έχει όλα όσα ζητάς (optical, tactile omron, 3500DPI, 1ms, ~25€)

Φωτιά και λάβρα . Αργότερα σε μελλοντική αναβάθμιση όταν θα έχω χρήματα ίσως....

 

 

Για το SHARKOON M20 γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Φωτιά και λάβρα . Αργότερα σε μελλοντική αναβάθμιση όταν θα έχω χρήματα ίσως....

Πλάκα κάνεις!!! Η ανακοίνωση στο δελτίο τύπου τους έλεγε για $29...

Μάλλον ψάχνει για κορόιδα ο τύπος...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ασχολουμαι με τα mice τελευταια αλλα οποιος ρωταει του δινω αυτα τα 2 λινκ και του λεω διαλεξε με βαση το μεγεθος-grip

https://geekhack.org/index.php?topic=56240.0

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZzbKDmFOqsP_ut2RdctD01OEbZzbXol6HLwqVkSmZcg/edit?pli=1%23gid=0#gid=0

Σε αυτα τα λεφτα κοιτα κανενα g100 η cm xornet(με καποιες ιδιαιτεροτητες π ειχε σε pads), ακομη και καποιο thermaltake αυτα τα eSBURTZ ;P

Βασικα περιμενε και την αποψη του ειδικου @Grunt ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει συγκεκριμένα τελευταία, γιατί με το Naos, έχω βρει την υγειά μου. Αλλά πρόσφατα διάβαζα για αυτό:

http://www.tesorotec.com/gungnir-black/

 

Δεν ξέρω αν έχει ήδη κυκλοφορήσει και που θα το βρείς, αλλά έχει όλα όσα ζητάς (optical, tactile omron, 3500DPI, 1ms, ~25€)

μιας και εχουμε το ιδιο, τι προτιμας μεγαλυτερο dpi απο sensitivity?

battlefield πχ..

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση. Όταν ένα ποντίκι έχει mouse polling rate π.χ. 125Hz ,500Hz,1000Hz τι σημαίνει αυτό; Ποιο από τα τρία είναι καλύτερο για fps games;

 

 

Polling Rate Explained

A mouse’s polling rate is how often it reports its position to a computer. Polling rate is measured in Hz. If a mouse has a 125 Hz polling rate, it’s reporting its position to the computer 125 times every second. In other words, 125 Hz polling rate means the mouse is reporting its position to the computer every 8 milliseconds. A 500 Hz rate would mean that the mouse is reporting its position to the computer every 2 milliseconds.

A mouse that officially supports a higher polling rate will generally allow you to select a polling rate in its control panel. Some mice may have hardware switches to adjust their polling rate on the fly, too.

A higher polling rate could decrease the lag that occurs between when you move your mouse and when the movement shows up on your screen. On the other hand, a higher polling rate will use more CPU resources as the CPU has to query the mouse for its position more often.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tl;dr 

 

στα 125 ειναι  σαν να αυνανιζεσαι 

στα 500 ειναι σαν να κανεις  sex 

 

:hehe:

 

το xornet ειναι EOL αλλα και το μονο σοβαρο "gaming mouse" σε αυτο το budget 

 

http://www.skroutz.gr/s/399885/CmStorm-Xornet.html?keyphrase=xornet

 

αν κανεις παραγγελια και σου σκασουνε ακυρο τοτε η μονη αξιοπιστη και δοκιμασμενη λυση ειναι τα παλια καλα microsoft

 

intellimouse optical 1.1 - intellimouse explorer 3.0 - wheel mouse optical 

 

πανε 500hz ανετα με κλοκαρισμα, τα ιδια τα windows 8.1 δεν ειναι συμβατα με Hidusbf hacks αλλα με το mouse port της  fatality μητρικης σου μπορεις να ξεπερασεις αυτον τον περιορισμο :)

 

απο τα 3 παραπανω θα προτιμουσα το explorer 

 

http://www.aliexpress.com/item/HKPOST-Original-Microsoft-IntelliMouse-EXPLORER-3-0-MOD-mouse-IME-3-0-Gaming-mouse-Gaming-mice/1564536865.html

 

πραγματικα ταιριαζει γαντι στο δικο μου χερι, (18cm με σχετικα κοντα και ψωμομενα δαχτυλα)  εχει το καλυτερο κρατημα λογω λαστιχου στο πλαι και τεφλον ποδια απο μαμα, το alcor ειναι 35-40 + αλλα 7 (και ενας μηνας αναμονη)για τα hyperglides MS-2   :p

 

edit :

 

 

μιας και εχουμε το ιδιο, τι προτιμας μεγαλυτερο dpi απο sensitivity?

battlefield πχ..

 

 

λιγοι ειναι αυτοι που πρακτικα χρειαζονται παραπανω απο 800dpi, τα 400 ειναι "κουραστικα" για browsing  αλλα μεχρι εκει. 

 

ο 3310 στο naos παιζει πρακτικα οπου θελεις, με διαβαθμισεις των 50dpi, προσωπικα για BF θα σου προτεινα ενα  mousepad τουλαχιστον 40cm, τα dpi στα 800 και το sensitivity οσο χρειαζεται για να κανεις 360 μοιρων στροφη χρησιμοποιωντας ολοκληρη την επιφανεια, απο τα αριστερα προς τα δεξια. zoom sens εχω συνηθισει χρονια τωρα με αυτο του 3 ( 0.5 ratio, δηλαδη με το που ζουμαρω με iron sights / kobra  το sensitivity πεφτει στο μισο ακριβως ) αυτα απο εναν cheater με  40%+ accuracy στο .44 magnum :p

 

κρατα και τα ματια σου ανοιχτα για νεο firmware το οποιο βελτιωνει την αισθηση αποκρισιμoτητας μειωνοντας το smoothing που εχουν λιγο πολυ ολα τα ποντικια με 3310, ο metal571 στο OCN λεει οτι ειναι ηδη ετοιμο και απλα θα ανεβει καποια στιγμη. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

tl;dr 

 

στα 125 ειναι  σαν να αυνανιζεσαι 

στα 500 ειναι σαν να κανεις  sex 

 

:hehe:

 

Στα 1000 ;;;;sex from outer space with MONICA BELUCCI?????? :p  γιατί το sharkoon έχει τρείς επιλογές 125,500,και 1000 από μαμά.

 

Technik und Software

Beim Sensor greift Sharkoon zu einer optischen Einheit (Pixart 3305DK). Die Abtastrate lässt sich in vier Stufen von 400 bis 3.200 DPI regulieren. Über den DPI-Taster hinter dem Mausrad kann man zwischen den Stufen wählen. Die aktuell ausgewählte Stufe wird dann an der linken Seite der Maus mittels Leuchtstreifen dargestellt. Die Lift-Off-Distanz beträgt drei Millimeter - die Polling-Rate lässt sich in der Software anpassen (125, 500 und 1.000 Hz). Der Sensor verrichtet auf sämtlichen Oberflächen seinen Dienst. Die Maus wird automatisch unter Windows XP, Vista, 7, 8/8.1 und Mac erkannt. Der Anschluss erfolgt via USB 2.0

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Φωτιά και λάβρα . Αργότερα σε μελλοντική αναβάθμιση όταν θα έχω χρήματα ίσως....

Τυχαία το βρήκα μπροστά μου:

http://www.tomshardware.com/news/tesoro-gungnir-black-gaming-mouse,28641.html

 

$29 λέει... Ωραίος ο τύπος που το βρήκες... :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tl;dr 

 

στα 125 ειναι  σαν να αυνανιζεσαι 

στα 500 ειναι σαν να κανεις  sex 

 

:hehe:

 

το xornet ειναι EOL αλλα και το μονο σοβαρο "gaming mouse" σε αυτο το budget 

 

http://www.skroutz.gr/s/399885/CmStorm-Xornet.html?keyphrase=xornet

 

αν κανεις παραγγελια και σου σκασουνε ακυρο τοτε η μονη αξιοπιστη και δοκιμασμενη λυση ειναι τα παλια καλα microsoft

 

intellimouse optical 1.1 - intellimouse explorer 3.0 - wheel mouse optical 

 

πανε 500hz ανετα με κλοκαρισμα, τα ιδια τα windows 8.1 δεν ειναι συμβατα με Hidusbf hacks αλλα με το mouse port της  fatality μητρικης σου μπορεις να ξεπερασεις αυτον τον περιορισμο :)

 

απο τα 3 παραπανω θα προτιμουσα το explorer 

 

http://www.aliexpress.com/item/HKPOST-Original-Microsoft-IntelliMouse-EXPLORER-3-0-MOD-mouse-IME-3-0-Gaming-mouse-Gaming-mice/1564536865.html

 

πραγματικα ταιριαζει γαντι στο δικο μου χερι, (18cm με σχετικα κοντα και ψωμομενα δαχτυλα)  εχει το καλυτερο κρατημα λογω λαστιχου στο πλαι και τεφλον ποδια απο μαμα, το alcor ειναι 35-40 + αλλα 7 (και ενας μηνας αναμονη)για τα hyperglides MS-2   :p

 

edit :

 

 
 

 

λιγοι ειναι αυτοι που πρακτικα χρειαζονται παραπανω απο 800dpi, τα 400 ειναι "κουραστικα" για browsing  αλλα μεχρι εκει. 

 

ο 3310 στο naos παιζει πρακτικα οπου θελεις, με διαβαθμισεις των 50dpi, προσωπικα για BF θα σου προτεινα ενα  mousepad τουλαχιστον 40cm, τα dpi στα 800 και το sensitivity οσο χρειαζεται για να κανεις 360 μοιρων στροφη χρησιμοποιωντας ολοκληρη την επιφανεια, απο τα αριστερα προς τα δεξια. zoom sens εχω συνηθισει χρονια τωρα με αυτο του 3 ( 0.5 ratio, δηλαδη με το που ζουμαρω με iron sights / kobra  το sensitivity πεφτει στο μισο ακριβως ) αυτα απο εναν cheater με  40%+ accuracy στο .44 magnum :p

 

κρατα και τα ματια σου ανοιχτα για νεο firmware το οποιο βελτιωνει την αισθηση αποκρισιμoτητας μειωνοντας το smoothing που εχουν λιγο πολυ ολα τα ποντικια με 3310, ο metal571 στο OCN λεει οτι ειναι ηδη ετοιμο και απλα θα ανεβει καποια στιγμη. 

Καλησπερα

σε αυτη τη φαση ειμαι με 3800 dpi, και in game sensivity 1%, καπου τοσο θελω για 360 αν και ποτε δεν το κανω, δεν το εχω συνηθισει ακομα

αυτο με το zoom lens μου το κανεις λιγο 50αρακια ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.