Jump to content


Intel Skylake (News, Rumors, Specs, Benchmarks, etc)


Recommended Posts

Ας έχουμε ένα γενικό θέμα για τους επερχόμενους Skylake. Τι λέτε;

 

Ξεκλείδωτοι Broadwell-K το δεύτερο τρίμηνο, Skylake-K το τρίτο
 

Η ASRock αποκαλύπτει την πρώτη μητρική για Skylake

 

Intel Delays 14 nm "Skylake" Desktop CPU Launch

 

Skylake - Wikipedia

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει αν οι skylake θα υποστηρίζουν ddr3 μνήμη ως έχει ή σε ειδικά στικάκια;

Αναφέρομαι σε αυτό:

 

Accompanying the microarchitecture's support for both memory standards, a new SO-DIMM type capable of carrying either DDR3 or DDR4 memory chips, called UniDIMM, was also announced.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Ας έχουμε ένα γενικό θέμα για τους επερχόμενους Skylake. Τι λέτε;

 

Οτι έχει μπερδέψει τα μπούτια της η intel. Ακόμα δεν έχει βγάλει broadwell και λέει για skylake, οτι δεν θα βγουν desktop broadwell, θα βγουν μόνο κλειδωμένοι κ.τ.λ...

 

Δεν έχω καταλάβει αν οι skylake θα υποστηρίζουν ddr3 μνήμη ως έχει ή σε ειδικά στικάκια;

Αναφέρομαι σε αυτό:

 

Φαίνεται οτι θα έχουν διπλό memory controller και θα υπάρχουν μητρικές που θα παίρνουν 1. μόνο κλασσικές ddr3, 2. μόνο κλασσικές ddr4 3. unidimm που στην ίδια υποδοχή θα μπαίνουν και unidimm3 και unidimm4 (όχι ταυτόχρονα προφανώς)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και το άρθρο προσπαθεί να δημιουργήσει μια πλασματική εικόνα, το πινακάκι δείχνει ένα μεγάλο τίποτα σε single thread και ένα 12% σε multi thread, που μάλλον μεταφράζεται σε τίποτα το σπουδαίο, με μόνη επιφύλαξη την κατανάλωση.

 

Benchmark results show notable architectural advantages of ‘Skylake’ processors | KitGuru

 

intel_skylake_geekbench.png

Link to comment
Share on other sites

Η intel ελλειψει ανταγωνισμου συνεχιζει κανονικα το αρμεγμα, επιδοσεις με το σταγονομετρο απ αυτα που βλεπω στο πιο πανω αρθρο.

Μετα τους sandy που εγινε το "μπαμ" , καθε γενια δινει και απο ενα ψιχουλο επιδοσεων μεχρι σημερα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Η intel ελλειψει ανταγωνισμου συνεχιζει κανονικα το αρμεγμα, επιδοσεις με το σταγονομετρο απ αυτα που βλεπω στο πιο πανω αρθρο.

Μετα τους sandy που εγινε το "μπαμ" , καθε γενια δινει και απο ενα ψιχουλο επιδοσεων μεχρι σημερα.

 

Εγώ πάλι βλέπω άλματα αλλά όχι στον τομέα που αφορά εμένα, εσένα και τους άλλους χρήστες του Λάμπη. Η intel -όντως ελλείψει ανταγωνισμού- έχει επικεντρωθεί ξεκάθαρα στην κατανάλωση και τα ενσωματωμένα γραφικά, στην ουσία στο mobile.

 

http://www.digitaltrends.com/computing/haswells-hd-4600-graphics-tested/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω άλματα αλλά όχι στον τομέα που αφορά εμένα, εσένα και τους άλλους χρήστες του Λάμπη. Η intel -όντως ελλείψει ανταγωνισμού- έχει επικεντρωθεί ξεκάθαρα στην κατανάλωση και τα ενσωματωμένα γραφικά, στην ουσία στο mobile.

http://www.digitaltrends.com/computing/haswells-hd-4600-graphics-tested/

Ναι δεν διαφωνω σε αυτον τον τομεα γινονται σοβαρες βελτιωσεις.

Η "στασιμοτητα" που αναφερω αφορα καθαρα το cpu performance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι η ιντελ δεν ενδιαφερεται να ξαναπαρει λεφτα απο αυτους που αναβαθμισαν πριν 1-2-3 χρονια αλλα στοχευει σ αυτους που τα τελευταια 7-8 δουλευουν με τα ιδια συστηματα βασισμενα σε core 2 duo , quad και ισως πιο πισω! Αντε και στους κατοχους πρωτης γενιας i5-i7. Το να βλεπαμε απο γενια σε γενια 30-40% αυξηση επιδοσεων αυτο θα εκανε εμενα πχ με i5-3570k να ειμαι πια παλιος και αδυναμος και αυτο θα με ξενερωνε ακομα περισσοτερο. Ανταγωνισμο δεν εχει, κερδη εχει και επιλεγει απλα να γεμιζει την αγορα με φρεσκα προιοντα. Ειναι πολιτικη που ακολουθουν κι αλλες εταιριες ολων των χωρων. Η VW πχ εχει αφησει το golf ιδιο εδω και τρεις γενιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι η ιντελ αν και ελλειψει ανταγωνισμου προσφερει σταθερα καθε χρονο (12-16 μηνες) ενα βελτιωμενο προιον -εστω σε καποια σημεια- εναντι του προηγουμενου και οτι αυτο θα ηταν αρεστο.

 

Aκομα και 5% επιδοσεις ..ειναι οσο και αν σου φαινεται παραξενο καλη αυξηση.Για sandy-> haswell ειναι πανω κατω χονδρικα μια διαφορα 400mhz στα ρολογια..oμοιως σε καταναλωση θερμοκρασιες κλπ.(που ειναι ειναι κατι παραπανω απο 5% αλλα οκ).

 

Τα αντιστοιχα 4giga τα "υπολογιζω" σε 65watt tdp και μονο ο 4790κ θα ειναι το εμποδιο που ουτως η αλλως θα πρεπει να περασει σε επιδοσεις και να "ματσαρει" σε συχνοτητα.(ιστορικα ..2700κ-3770κ-4770κ ..και bonus ο H-r στα 4.4).

Λες να μη τα καταφερει?

(βαλε και μια εξαιρεση στο tdp σε οσα θα εχουν iris pro η οπως αλλιως θα λεγεται..)

 

Σε αντιθεση με την αμδ που προσφερει το ιδιο ακριβως πιατο απο το 2012 σε ενα προιον που πρωτοβγηκε το 2011 και αποτελει τον αμεσο ανταγωνιστη στους...nehalem.(2008)

 

 

υ.γ

Σε περιπτωση που μπερδευτειτε ..οχι δεν ειναι intel-amd ποστ ..απλα με αφορμη την "αντιμετωπιση" της εκαστοτε εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Το να βλεπαμε απο γενια σε γενια 30-40% αυξηση επιδοσεων αυτο θα εκανε εμενα πχ με i5-3570k να ειμαι πια παλιος και αδυναμος και αυτο θα με ξενερωνε ακομα περισσοτερο. Ανταγωνισμο δεν εχει, κερδη εχει και επιλεγει απλα να γεμιζει την αγορα με φρεσκα προιοντα. Ειναι πολιτικη που ακολουθουν κι αλλες εταιριες ολων των χωρων. Η VW πχ εχει αφησει το golf ιδιο εδω και τρεις γενιες

 

Kαλα τωρα δεν θα πουμε και ολας οτι ειναι θετικο οτι υπαρχει ελαχιστη αυξηση επιδοσεων απο γενια σε γενια απο sandy και μετα (ΔΕΝ αναφερομαι σε καταναλωση και γραφικα αλλα σε pure cpu performance).

 

H τεχνολογια παει συνεχως μποροστα και εξελισσεται.

Αν ειναι ετσι να υπαρξει σε ολα τα επιπεδα hardware ελαχιστη αυξηση επιδοσεων απο γενια σε γενια, για να "ασθανεσαι" και την 970 της υπογραφης για καμια 3ετια ακομη "νεα". :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι και τελειως θετικο αλλα για μενα δεν ειναι και κατι που θα το κραξω για τους λογους που εξηγω. Τα parts δεν θελω να τα "αισθανομαι" νεα, απλα να ειναι μαχιμα. Αν δυο γενιες μετα τον επεξρεργαστη μου πχ, οι νεοτεροι cpus ηταν 60% ταχυτεροι τοτε πολλες εφαρμογες θα βασιζονταν στις επιδοσεις των καινουριων cpu και ο δικος μου ενδεχομενως θα σερνοταν. Η τεχνολογια ναι μεν προχωραει κι εξελισσεται αλλα οχι με προοδο 40-50% απο βημα σε βημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι και τελειως θετικο αλλα για μενα δεν ειναι και κατι που θα το κραξω για τους λογους που εξηγω. Τα parts δεν θελω να τα "αισθανομαι" νεα, απλα να ειναι μαχιμα. Αν δυο γενιες μετα τον επεξρεργαστη μου πχ, οι νεοτεροι cpus ηταν 60% ταχυτεροι τοτε πολλες εφαρμογες θα βασιζονταν στις επιδοσεις των καινουριων cpu και ο δικος μου ενδεχομενως θα σερνοταν. Η τεχνολογια ναι μεν προχωραει κι εξελισσεται αλλα οχι με προοδο 40-50% απο βημα σε βημα.

 

Οχι απλα "δεν ειναι τελειως θετικο", αλλα προσωπικα αυτο που λες δεν μπορω να το εκλαβω καν σαν σοβαρο επιχειρημα.

Mην το παμε και στο αλλο ακρο, δεν ειπα ντε και καλα να γινετε αλμα 40-50% more performance απο γενια σε γενια, αλλα τουλαχιστον να υπαρχει μια αξιοπρεπης αυξηση.

Το ποταπο 5-10% που συνηθισαμε το τελευταιο διαστημα δεν ειναι βημα-βημα, αλλα ουτε καν περπαταει, μπουσουλαει :p

 

Το ποτε θα κανει αναβαθμιση καποιος το hardware  ειναι σχετικο.

Αν για παραδειγμα οι skylake θα ειναι ας πουμε 5-10% πανω απο haswell σημαινει οτι ο 3570 σου ειναι μια χαρα, αλλα αν αντιστοιχως ητανε  20-30% πανω σε επιδοσεις θα σημαινε αντιχτοιχα οτι ο 3570 σου ξαφνικα "σαπισε" και πρπει να παει στον καλαθο των αχρηστων?

Anyway, μενει να τους δουμε και στην πραξη, ας ερθουν με το καλο να δουμε και τι ψαρια θα πιανουνε σε oc και γενικως να εχουμε μια σφαιρικη εικονα για δαυτους,

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μου στο ανελυσα στο προηγουμενο ποστ. Δεν επιμενω πως ειναι σωστο, ισως ειμαι και λαθος. Απλα ετσι σκεφτομαι. Το οτι θα μας λυθουν οι αποριες οταν κυκλοφορησουν ειναι το μονο σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλως δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο στο performance?

Ολοι οι intel ειναι κατα βαθος βελτιωμενοι core2, οι οποιοι ειναι βελτιωμενοι pentium M

 

Μεχρι που θα κανεις refine μια αρχιτεκτονικη μεχρι να φτασεις στο τερμα και να πρεπει να την αλλαξεις?

 

Δε με χαλαει παντως. Τα γραφικα βελτιωνονται και συντομα θα περασουμε στο 4k standard

 

Τα νεα cpu ας τα παρουν οσοι τους χαλαει ο υπολογιστης και πρεπει να τον αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια πρεπει καθε γεννια να εχει χαωδη διαφορα με την προηγουμενη? Η αναβαθμιση υπολογιστη αποτελει μερος του ετησιου προυπολογισμου σας και σας εκνευριζει που μενει αδιαθετο?? Δεν ειναι καλυτερο να μας βγαζει το συστημα για 3-4-5 χρονια μεχρι την επομενη φορα που θα αισθανθουμε οτι εφτασε πια η ωρα?

Περα απο το γεγονος οτι ο συνδυασμος quad+4/8GB ram+ssd που εχουμε τα τελευταια χρονια ειναι αρκετος για τις περισσοτερες χρησεις.

Υστερουν μονο στο επιπεδο των onboard γραφικων ετσι ωστε να αντικαταστησουν τις καρτες γραφικων σε gaming (που αμφιβαλλω αν θα γινει σε ικανοποιητικο βαθμο ποτε)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τρία πολύ ενδιαφέροντα άρθρα που ΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΘΟΎΝ μπορούν να βοηθήσουν:

 

http://www.extremetech.com/computing/157337-the-haswell-paradox-the-best-cpu-in-the-world-unless-youre-a-pc-enthusiast

 

http://www.extremetech.com/computing/116561-the-death-of-cpu-scaling-from-one-core-to-many-and-why-were-still-stuck

 

http://www.extremetech.com/computing/129300-physics-ivy-bridge-and-the-slow-death-of-overclocking

 

Ένα πρώτο βήμα θα ήταν να αφήσουμε πίσω το 2010 και να έρθουμε στο 2015....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.