Jump to content



Εσωτερικός δίσκος 2-3Tb σε εξωτερική θήκη


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ψάχνομαι να πάρω έναν εξωτερικό δίσκο για backup 2-3tb.

Προς το παρόν έχω έναν WD black 1Tb σε μια θήκη sharkoon usb2 που δεν μου έχει βγάλει κανένα θέμα και από ταχύτητα πιάνει σταθερά 30+MB/sec.

Στο άμεσο μέλλον θέλω να πάρω ένα NUC με Usb3.

 

Το σκεπτικό μου είναι να πάρω μία θήκη usb3 για να βάλω τον 1Tb στο NUC και να κάνω τις μεταφορές ταινίες κλπ εκεί και να βάλω στη sharkoon που έχω τον backup ο οποίος θα δουλεύει μόνο κατά το backup.

 

Ξέρει κανείς κάποια θήκη usb3 με καλό γρήγορο controller κατά προτίμηση από Ελλάδα?

Τι σκληρό προτείνεται για τον backup δισκο?

 

thanx

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς, άριστη εντύπωση έχω από τις εξ. θήκες της Raidsonic, και μάλιστα αυτές από μασίφ στρατζαριστό φύλλο αλουμινίου, όπως αυτή. Έχουν καλής ποιότητας υποδοχές, όπως επίσης και τροφοδοτικό. Όσο για δίσκο, μπορείς να πάρεις οποιονδήποτε σε σχετικά λογική τιμή. Δεν υπάρχουν πλέον κακοί δίσκοι, ούτε μέτριοι κατασκευαστές - η περίπτωση βλάβης είναι θέμα τυχαιότητας και η δυναμική της αφορά όλους τους κατασκευαστές (οι οποίοι, πλέον, μετρώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού). 

 

Όμως, καθαρά για λόγους κόστους, ένας έτοιμος, εργοστασιακός δίσκος USB3.0 μάλλον σου κοστίσει φθηνότερα, και κάτι τέτοιο σου προτείνω να αγοράσεις. Για παράδειγμα, ένας τριάρης 7.2k εσωτ. δίσκος με την παραπάνω θήκη θα σου κοστίσει 150€, ενώ ένας έτοιμος πάει στα 110€.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Το σκεπτικό μου στο να πάω στη θήκη με εσωτερικό είναι πως μπορώ να βάλω άλλο σκληρό μέσα (όπως είπα παραπάνω) αναλόγως τις ανάγκες.

Επίσης στους εξωτερικούς δεν γνωρίζω τι σκληρό έχει μέσα (τουλάχιστον στους wd).

Τέλος, αν βάλω έναν black εσωτερικό (ή αντίστοιχο) παίρνω 5 χρόνια εγγύηση που είναι βασικό για εμένα, υπάρχει κάτι τέτοιο σε εξωτερικό;

Υ.Γ και αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι ο σκληρός, στον εσωτερικό προσπαθείς για recovery, στον εξωτερικό τον κανιβαλίζεις αν θέλεις τα αρχεία σου και χάνεις την εγγύηση ή τον στέλνεις για αλλαγή κ χάνεις τα αρχεία σου.

Έγινε επεξεργασία από xaotikos
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από έτοιμους φιξαρισμένους εξωτερικούς δίσκους και να πας είτε σε έναν black είτε σε έναν red και να πάρεις και ένα καλό κουτάκι να τον βάλεις.

Εγώ στο NAS έχω βάλει δυο δίσκους RED (2ΤΒ,3ΤΒ) που είναι καλό value for money.Οι black βγαίνουν για μένα πιο ακριβοί για τα επιπλέον 2 χρόνια εγγύηση.Αν αντέχεις πήγαινε σε black.

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι να πάρω έναν εξωτερικό δίσκο για backup 2-3tb.

 

Ταπεινή μου γνώμη και από τη στιγμή που τον θέλεις για backup, ΜΗΝ ξυλωθείς...

Όταν και εάν σου σκάσει μετά από καιρό, αγοράζεις άλλον...

 

Πάρα πολύ καλές οι προτάσεις που αναφέρθηκαν πιό πάνω, αλλά για backup νομίζω πως δεν χρειάζεσαι "black", εκτός εάν κάθε μέρα σβήνεις και γράφεις... Αλλά ποιός σβήνει και γράφει από την αρχή 1ΤΒ + κάθε μέρα...???

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια θήκη Raidsonic τα τελευταία χρόνια (έχει και e-sata).

Πολύ καλή, δεν είχα κάποιο θέμα και ωραίο υλικό.

 

Απ' όσο γνωρίζω, 3ΤΒ (ή μεγαλύτερο σκληρό) δεν υποστηρίζουν όλες οι θήκες. Είχα πάρει αυτήν:

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=4013 Αν και δεν τη χρησιμοποίησα πολλές φορές, δεν είχα

κάποιο πρόβλημα. Comple μέ όσους 3άρηδες δοκίμασα και ωραίο υλικό επίσης.

 

 

 

EDIT: Μόλις θυμήθηκα πως στην Enermax (για τη Raidsonic δεν είμαι σίγουρος) δεν μπορούσα να πάρω πχ ένα

γεμάτο σκληρό, να τον κουμπώσω και να δει τα αρχεία. Πάντα μου ζητούσε να το φορμάρω. Και πάλι, άμα ήταν

φορμαρισμένος και έβγαζα το σκληρό και τον κούμπωνα σε sata της mobο, δεν τα 'βλεπε τα αρχεία το PC. Δεν

ξέρω τί ή αν έφταιγε κάτι (παίζει να το ξανατεστάρω το σαβ/κο γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ μαζί του), αλλά δεν

ασχολήθηκα παραπάνω γιατί δεν με βόλεψε η όλη ιδέα να μπαινοβγάζω σκληρούς σε εξωτερική θήκη. (ψόφος)

Τελικά πήρα μερικά τέτοια (να χω και καβάτζα): http://www.e-shop.gr/startech-525-trayless-hot-swap-mobile-rack-for-35-hard-drive-p-PER.813506 και ξεμπέρδεψα.

(το οποίο μοντέλο το έψαξα εξωνυχιστικά μέχρι να καταλήξω σε αυτό. Έχει πάρα πολλές καλές κρητικές σε amazon/newegg.

Θέλει όμως η mobo σου να υποστηρίζει hot swap, αν ενδιαφέρεσε για... hot swap)

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και καλύτερο.Εγώ έχω ένα παρόμοιο που έχει και διακοπτάκι on/off στην πρόσοψη.


 


Τελικά πήρα μερικά τέτοια (να χω και καβάτζα): http://www.e-shop.gr/startech-525-trayless-hot-swap-mobile-rack-for-35-hard-drive-p-PER.813506 και ξεμπέρδεψα.

(το οποίο μοντέλο το έψαξα εξωνυχιστικά μέχρι να καταλήξω σε αυτό. Έχει πάρα πολλές καλές κρητικές σε amazon/newegg.

 

 

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και καλύτερο.Εγώ έχω ένα παρόμοιο που έχει και διακοπτάκι on/off στην πρόσοψη

 

στείλε λίνκ να το δούμε... καμία φωτό, καμία περιγραφή , έχει όνομα να το google"άρουμε"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.